MTV ödemesi nasıl iptal edilir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

MTV ödemesi nasıl iptal edilir?

GÜNDEM

21 Temmuz 2020 Salı 03:11:15

MTV ödemesi nasıl iptal edilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) ödemelerinin tamamlanmasına sayılı günler kaldı. 31 Temmuz 2020 tarihi itibariyle ödemeler sonlanacak. MTV ödemesi nasıl yapılır sorusunun cevabını merak eden vatandaşlarımız araştırmalarına devam ederken birçok vatandaşımız yanlış ödeme gerçekleştiriyor. Peki yanlış ödeme yapanlar MTV ödemesi nasıl iptal edilir?

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi her yıl Gelir İdaresiBaşkanlığı’na ödenen bir gelir türüdür. Vergi alınırken ise vatandaşların sahip olduğu aracın emisyon oranına, yaşına ve koltuk sayısına bakılmaktadır. Bu özelliklere bakılarak bireyin sahip olduğu aracın vergisi her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeniden hesaplanır.

MTV Nasıl Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasından kolayca yapılabiliyor. Bunun için sayfanın arama motoruna Motorlu Taşıtlar Vergisi yazılması yeterlidir. Yönlendirilen sayfadan vatandaşlarımız kolayca işlemleri gerçekleştirebilirler. Öte yandan vatandaşlar kamu bankalarının internet sayfalarından, şubelerden ve ATM’lerden de işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Vergi dairelerine de aynı zamanda yatırmak mümkündür.

Vatandaşlarımız geçmişe yönelik borçlarını da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası üzerinden sorgulayabilir ve kredi kartıyla kolaylıkla ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Fakat MTV ödemesi gerçekleştirilirken bilgilerde hata olabiliyor ya da vatandaşlarımız farklı bankalardan üst üste iki kez ödeme gerçekleştirebiliyor. Peki böyle durumlar da ne yapmalıyız? İşte ayrıntılar;

MTV Ödemesi yaparken bilgiler hatalıysa ne yapmalıyız?

MTV ödemesini gerçekleştirirken bilgilerin hatalı olduğunu fark ettiğinizde bunları düzeltmek sizin yararınıza olur. Aracın modeli, motor hacmi gibi bilgiler yanlış olduğunda gerektiğinden fazla vergi ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Peki bu hatalar nasıl düzeltilir?

  • Vergi Dairesi

Öncellikle MTV bilgilerindeki hataları düzeltmek için aracınızız kayıtlı olduğu Vergi Dairesi’ne başvuru yapmanız gerekmekte. Fakat bilgilerinizdeki hatalara göre ise hazırlamanız gerek evraklar farklılık gösteriyor.

Araç bilgileriniz hatalı ise;

MTV ödemesini gerçekleştirirken aracınız bilgilerinde hata olduğunu fark ettiğiniz vergi dairesine başvuru yaptığınız sırada aracınıza ait ruhsat, teknik belgesini yanınıza almanız gerekiyor. Eğer aracınız gümrük girişli ise şahadetname belgesini de yanınızda bulundurmalısınız. Son olarak aracınızda tadilat varsa karayolu uygunluk belgesini almanız gerekir.

Tescil tarihinde hata gözüküyorsa;

MTV yatırırken tescil tarihinde hata fark ettiğinizde ruhsat, satış işlemi varsa satış senedine dair belgeleri yanınızda getirmeniz gerekir. Veraset işlemi varsa da veraset ilamı ve varislerin veri numaralarıyla beraber kayıtlı olunan vergi dairesine başvuru yapılmalıdır.

Kimlik bilgilerinizde yanlış veya eksiklikfark ettiyseniz;

Eğer araç sahibinin bilgilerinde eksiklik varsa aracın sahibine ait, nüfus cüzdanı, vergi kimlik numarası ve son olarak ruhsat ile başvuru yapılmalıdır.

Adres bilgilerinde yanlışlık gözüküyorsa;

Eğer adreste değişiklik olmuşsa yeni adresi bildirmek için dilekçe, vergi kimlik numarası ile vergi dairesine gidilmelidir.

MTV bilgileri düzeltilmezse ne olur?

Eğer MTV bilgilerinizde hata olduğunu fark eder ve gerekli işlemleri yerine getirmezseniz fazladan veri ödemesi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ise araç satış işlemlerinde ve muayenesinde ise yine problemler meydana gelebilir.

Farklı bankalardan iki kez MTV ödemesi yapıldıysa ne olur?

Eğer MTV ödemelerini yanlışlıkla iki farklı banka üzerinden yaptıysanız ilk önce bankaya danışmanız gerekmektedir. Eğer işleminiz provizyonda bekliyorsa banka işlemi iptal edebilir ve paranızın iadesi kolaylıkla gerçekleştirilir.

Fakat eğer işlem gerçekleştirilmişse ve para vergi dairesi hesabına yatırılmışsa bankaya gitmek yerine doğrudan vergi dairelerine gitmeniz gerekir.

Ödemelerin dekontu ile gidip dilekçe verdiğiniz takdirde iade işlemleri başlatılır. Fakat nakit olarak iade işleminin yapılması 1 ay gibi bir süreyi bulabiliyor.

Eğer ödemeleri kart üzerinden gerçekleştirdiyseniz mobil bankacılık dekontu e-posta adresinize isteyip çıktısını alabilirsiniz.

Mevcut araç yerine satılan aracın MTV’ ödemesi gerçekleşmişse ne yapılmalı?

Eğer MTV ödemelerini gerçekleştirirken kendi aracınız yerine satmış olduğunuz veya ödemeyi planlamadığınız bir aracın vergisi ödediyseniz ve para çoktan hesabınızdan çekilmişse Vergi dairesine gitmeniz gerekir.

Vergi dairesine dekont ile yaptığınız itiraz sonucu para bir ay sonra kredi kartınıza iade edilecektir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı