Metrobüste HES kodu almak zorunlu mu? Metro, otobüs, tramvay kullananlar dikkat
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Metrobüste HES kodu almak zorunlu mu? Metro, otobüs, tramvay kullananlar dikkat

GÜNDEM

2 Ekim 2020 Cuma 10:12:04

Son Güncelleme: 02/10/2020 03:57:46

Metrobüste HES kodu almak zorunlu mu? Metro, otobüs, tramvay kullananlar dikkat

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı yeni tedbir kararlarını açıkladı. HES kodu alma zorunluluğuyla ilgili olarak metrobüs, metro, otobüs ve tramvay kullananlar uyarıldı. Güvenli seyahat sloganıyla çıkılan yolda bir çok yenilik getirildi. Ekim ayı itibariyle şehiriçi ulaşımda HES kodu uygulaması hayata geçirilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni önlemler alındı. 81 il valiliğine gönderilen iki genelgeyle birlikte yeni önlemlerin detayları belli oldu. Kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehir içi toplu taşımalarda ve tüm konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi. Alınanyeni önlemlerin detaylarına ve“HES kodu nasıl alınır?” sorusunun cevabına haberimizde yer verdik.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. 81 il valiliğine, İçişleri Bakanlığıtarafından, “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu ikigenelge gönderildi. Bu genelgelerde yer alan önlemler sayesinde hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı olan kişilerin toplumdan izole edilmesi ve yayılımın azaltılması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylardan itibaren; uçak, tren, otobüs gibi her türlü şehirlerarası yolcu taşımacılığında, biletleme ve araca alınma esnasında HES kodu sorgulaması yapılıyor ve yalnızca tanılı veya temaslı durumda olmayan kişiler seyahat edebiliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte, şehir içi toplu ulaşım araçları için de benzer önlem alınacağı duyuruldu.

ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA SEYAHAT KARTLARI HES UYGULAMASINA ENTEGRE EDİLECEK

Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen otobüs, metro, metrobüs gibi her türlü şehir içi toplu ulaşım aracında yapılan seyahatlerde kullanmak üzere özelleştirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleriyle Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması entegre olacak.

Başta belediyeler olmak üzere, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar, şehir içi toplu ulaşım faaliyetlerinde kullanılan ulaşım kartlarını HES kodlarıyla entegre edip kişiselleştirme çalışmalarına hemen başlayacak.

KORONAVİRÜS TANISI KONULAN KİŞİLERİN KARTLARI ASKIYA ALINACAK

Kovid-19 tanısı olan veya temaslısı olan vatandaşlara ait kişiselleştirilmiş seyahat kartlarıizolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.

Kovid­19 tanılı ya da temaslısı olduğu için izolasyonda olması gereken ama buna rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen vatandaşlarınbilgileri, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıylailgili valilik veya kaymakamlıkla paylaşılacak.

TÜM KONAKLAMA TESİSLERİNE HES KODU ZORUNLU OLDU

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği bir genelge daha vardı. Bu genelgede bugünden itibaren konaklama tesisleri için alınan tedbirler belirtildi.

Herhangi bir ayrım yapılmadan (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb. tümkonaklama tesislerinde müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve sorgulama yapıldıktan sonra müşteri konaklama tesisine kabul edilecek.

Müşteriler, konaklama tesisine kabul esnasında sorgulanacak ve yapılan sorgulamanın ardından tanılı veya temaslı olmayan müşteriler tesislere kabul edilecek.

Konaklama tesisine kabulde, kolluk kuvvetleri tarafından yapılan sorgulamada veya  konaklama süresi esnasında Kovid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişileregerekli işlemler yapılacak.

KORONAVİRÜS TANISI KONAN KİŞİLER İZOLASYON ODALARINA YERLEŞTİRİLECEK

Konaklaması esnasında Kovid-19 tanısı koyulan veya temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili yapılacak olan işlemler ise şöyle;

Kovid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu öğrenilen müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri kapsamında “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan misafir izolasyon odalarınayerleştirilecektir.

Oda sayısının yetersiz kaldığı durumlarda ise valilikler veya kaymakamlar tarafından ilgili bakanlık genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin hükümlerince gerekli tedbirler alınacak.

KURALA UYMAYAN İŞLETMELER 10 GÜN KAPATILACAK

Genelge kapsamında, HES kodu sorgulaması yapılmadan veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken kişilerin konaklamasına izin veren işletmeler İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Valilik/Kaymakamlıkça 10 gün süre ile kapatılacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu almak için üç farklı yöntemi vardır.

  • Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girin. “HES kodu oluştur” butonuna tıklayın. Kod kullanım süresini seçin ve kod oluşturun.
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakın ve sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve kod kullanım süresini (gün sayısı olarak) yazın ve 2023’e SMS olarak atılır.
  • e-Devlet internet sayfası üzerinden de HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodunu yukarıda bahsi geçen platformlar üzerinden kolayca alabilirsiniz. Her bir platform üzerinden detaylı anlatım için buraya tıklayarak ilgili haberimize gidebilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı