Maske takmama cezası sorgulama E-devlet | Maske takmak zorunlu mu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Maske takmama cezası sorgulama E-devlet | Maske takmak zorunlu mu?

GÜNDEM

8 Eylül 2020 Salı 20:16:41

Son Güncelleme: 08/09/2020 20:16:22

Maske takmama cezası sorgulama E-devlet | Maske takmak zorunlu mu?

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin arından maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Piyasaki en ucuz maske çeşitlerinden en pahalı maske çeşitlerine kadar, günlük kullanıma uygun maske modellerini sizler için inceledik. Cerrahi maske ve tıbbi maskeler olmak üzere hangisini kullanmak daha avantajlıdır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre vatandaşlarımız içni bazı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Pazar, toplu taşıma gibi alanlarda maske takma zorunluluğu geldi. Maske fiyatlarında artış yaşandı mı? Virüsten kendimizi ve çevremizi korumak için hangi maskeyi kullanmalıyız?

Dünyamız tarih boyunca çeşitli felaketlere ev sahipliği yaptı. Salgınlar da bunlardan sadece birisi. Tarih boyunca salgınlar yüzünden yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Modern tıp ve teknoloji geliştikçe salgın hastalıklar azaldı anca şu an tüm dünya Covid-19 bilimsel adıyla bilinen, Korona virüsü yüzünden yüzlerce insan hayatını kaybetmiş bulunmakta. Korona virüsü ülkemiz dahil onlarca ülkede hatta tüm dünyada görülmekte olan henüz tedavisi bulunmamış yeni bir salgın hastalıktır.
Tedavisi bulunamadığından dolayı insanlık için daha tehlikeli olan bu virüsten korunmanın başlıca yollarından biri de maske takmaktır. Fakat piyasalarda farklı maske çeşitleri bulunuyor bunlar nelerdir? Bu maskelerin fiyatları nedir? Ve bizleri ne kadar korur?

Cerrahi Maske (Ameliyat Maskeleri)

Hepimizin bildiği bu maskeler hastanelerde ameliyat sırasında kullanılan maskelerdir. Bu maskeler genellikle ameliyat sırasında, doktorların hapşırma öksürme gibi olaylarla etrafa virüs saçmasını engellemek için kullanılmaktadır. Bu maskeler ne kadar %100 koruma sağlamasa da korona virüsü gibi büyük virüsler söz konusu olduğunda önemli bir koruma aracı olarak kullanılabilir.Bu maskeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise cerrahi maskelerin tek seferlik kullanıma sahip olmasıdır.

Cerrahi Maske fiyatları ne kadar?

Bu maskeler eczanelerden ve internet üzerinden satın alınabilir. Fiyatları ise maske başına eczaneler de 5 liradan başlamakta, marka ve kullanılan malzemeye göre 90 liraya kadar çıkmaktadır. Fiyat aralığı ürün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bunlara ek olarak az-talep ilişkisine bağlı olarak en ucuz maske modellerinin fiyatlarını bugünlerde çok yüksek olarak görebilirsiniz.

Tıbbi Maske
Sağlık çalışanları tarafından N95 olarak da bilinen tıbbi maskeler, cerrahi maskelere oranla daha yüksek koruma sağlamaktadır. Bu maskeler maske filtrasyon özelliğinin yüksek olması ve nefes almada kolaylık sağlaması açısından daha çok tercih ediliyor.

Tıbbi maske fiyatları ne kadar?
N95 model olarak bilinen maskelerin fiyatları satın alacağınız yere göre değişiklik göstermektedir. İnternet üzerinden yapacağınız maske alışverişlerinde genellikle fiyatlar 30 Türk lirasından başlamakta ve 350 Türk lirasına kadar ulaşmaktadır. Tıbbi maskeler eczanelerden, medikal teçhizat satan yerlerden ve internet üzerinden alınabilir.

Yeni yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin arından toplu ulaşım, pazar, market gibi alanlarda maske takımı zorunlu hale geldi. Sizde internet üzerinden maske siparişi verebilir, eczaneleri tercih edebilir veya belediyeler tarafından dağıtılan ücretiz maskelerden yararlanabilirsiniz. Belirtmek gerekir ki, kurallara uymayan kişiler içini maddi yaptırım cezaları uygulanacaktır.

GÜNCELLEME:

Maske Takmak Zorunlu mu?

İşişleri Bakanlığı 8 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamayla tüm ülke genelinde istisna olmaksızın herkesin maske takma zorunluluğu olduğunu hatırlattı. Toplu taşıma araçları, restorant ve kafelere de ek yasaklar getirildi. Alınan yeni kararlar doğrultusunda vatandaşlarımız maske takmama cezası ne kadar, maske takmama cezası sorgulama gibi işlemleri araştırmaya başladılar.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada viral olan polis memurundan da hatırlayacağınız üzere, maske takmama cezası 900 liradır. Eğer maske tamamanız yüzünden kolluk kuvvetleri tarafından ceza alırsanız 900 lirayı ödemeniz gerekmektedir. Hakkınızda kesilen cezası ayrıca E-devlet üzerinden de kolayca sorgulayabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı