Maliye Bakanlığı: ÖTV tarihini açıklıyoruz! ÖTV indirimi geleceği tarih belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Maliye Bakanlığı: ÖTV tarihini açıklıyoruz! ÖTV indirimi geleceği tarih belli oldu

GÜNDEM

25 Ağustos 2020 Salı 23:12:08

Son Güncelleme: 25/08/2020 23:12:38

Maliye Bakanlığı: ÖTV tarihini açıklıyoruz! ÖTV indirimi geleceği tarih belli oldu

Günümüzde ikinci el araç piyasası son zamanların en çok fiyat artışı gösterdiği dönemler arasında girdi. Araç piyasasının gelmiş olduğu bu son hali itibari ile pek çok vatandaşımız tarafından ÖTV indiriminin gelmesi bekleniyor. Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde Sıfır araç üretiminin durdurulmasının ardından üretimlere yeni başlandı.

Günümüzde ikinci el araç piyasası son zamanların en çok fiyat artışı gösterdiği dönemler arasında girdi. Araç piyasasının gelmiş olduğu bu son hali itibari ile pek çok vatandaşımız tarafından ÖTV indiriminin gelmesi bekleniyor. Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde Sıfır araç üretiminin durdurulmasının ardından üretimlere yeni başlandı. Ancak üretim başlamasına rağmen halen piyasa da sıfır araç bulunmuyor ve her geçen talepler artış gösteriyor. Sıfır araçların bulunmaması sebebiyle ikinci el araçlar tarihin en üst noktalarına taşınarak tarih yazdı. Milyonlarca vatandaşımız tarafından beklenilen ÖTV indirimi gelecek mi? Bu konuya dair tüm detaylar haberimizde…

Ekonomi gündeminin en çarpıcı konuları arasında ikinci el araç piyasası bulunmasıyla beraber olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. İkinci el araç piyasası 2019 yılının ikinci yarısından itibaren kademeli olarak artış göstermeye devam ediyor. Özellikle korona virüs ile mücadele dönemi içerisine girilmesinin ardından sıfır araç üretimi durduruldu. Bu sebeple sıfır araç almak isteyen vatandaşlarımız alamadığı için ikinci el araçlara yoğunluk göstermesiyle ikinci el araç fiyatlarının da artışına sebep oldu.

Bu süreç içerisinde vatandaşlarımız hükümet tarafından beklenti içerisine girdi. ÖTV indiriminin gelmesiyle beraber araç fiyatlarının normal seviyeye dönmesi ön görülüyor. Günümüzde ekonominin canlanması amacıyla pek çok kredi paketleri oluşturuldu. Bu paketler doğrultusunda taşıt kredisi de bulunuyor. Taşıt kredi fırsatından yararlanarak düşük faiz oranını araç almak isteyen vatandaşlar araç fiyatlarının artış göstermesine tepki gösterdi. Bunun üzerine basında ÖTV indiriminin 1 eylül tarihinde duyurulacağına dair iddialar gündemimize geldi.

1 Eylül DA ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

ÖTV indirimlerine dair yapılan basın açıklamalarında devlet 1 eylül itibari ile ÖTV indirimini duyuracağını iddia etti. Ayrıca indirim dışında araç alım ve satımları ile ilgili de pek çok düzenlemenin yapılacağı vurgulandı. Bu süreç içerisinde araç alımları için devletin belirli bir oranda gelir vergisi alacağının gösterilmesiyle beraber satıcılar dışında 3. Şahısların da bu işi yapmasının önüne geçilerek katkı sağlandığına dair planlamaların yapıldı iddia ediliyor.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÖTV GECİKEBİLİR İDDİALARI BULUNUYOR!

ÖTV indirimi ile ilgili günümüzde pek çok iddia bulunmaktadır. ÖTV indiriminin 1 eylül itibari ile duyurulacağına dair gelen iddiaların ardından Pandemi süreci sebebiyle ÖTV indiriminin geç geleceği de iddia edildi. Korona virüs ile mücadele dönemi her kesimi bir hayli olumsuz etkilemiş bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde devlet vergi kaybına uğramasından dolayı ÖTV indiriminin yapılmayacağına dair iddialarda bulunuyor. Bu konu üzerine Cari açık ve vergi kaybı sebebiyle ÖTV indiriminin geç geleceğini iddia eden bireylere ünlü ekonomist Selçuk Geçer tarafından son dakika açıklamaları geldi.

İkinci el araç fiyatlarına dair de açıklamalarda bulunan ünlü ekonomist Selçuk Geçer fiyatların daha da fazla artacağını vurgulayarak gündemimizde ki yerini aldı. Ülke ekonomisi hakkında değerlendirme yapan Selçuk Geçer tarafından son dakika açıklamaları bulunuyor.

ÜNLÜ EKONOMİST SELÇUK GEÇER TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA!

“Diyorlar ki piyasayı canlandırmak için ÖTV indirimi yapacaklar. Yeni vergi teşvikleri gelecek. Mümkün değil. Bunun iki sebebi var. Birincisi müthiş bir vergi açığı var. İkinci nedeni ise Türkiye’de korkunç bir cari açık var. Türkiye’de uygulanan kredi teşvikleri için zaten indirimli kredi sadece yerli araç için veriliyor.  Devlet hem vergi kaybına katlanamayacağı hem de cari açık nedeni ile ÖTV indirimi olması kesinlikle mümkün değil.”

“İkinci el piyasası ile devlet yüksek oranda vergi geliri elde ediyor. Bütün araçlar kura göre endekslenmiş ve kurda yükseliş devam ederken ikinci el pazarında fiyatların düşmesi için tek bir neden bile var mı? Sürekli olarak devinen ve bu devinim sayesinde hem devlete para kazandıran hem de galerilere para kazanan bir borsa haline gelen ikinci el pazarında fiyatlar bu nedenle yükselmeye devam edecek.”

“Dolar kurunda yaşanan yükseliş sıfır araç fiyatlarını, sıfır araç fiyatlarında yaşanan bu artış yine ikinci el araç fiyatlarını yükseltecek.  ÖTV indirimi olursa deniliyor. Bence asla olmaz. Velev ki düşük miktarda oldu diyelim bu durumda indirim otomobil markaları tarafından zam olarak tüketiciye yansıtılacaktır. Yani araç fiyatları yine düşmeyecektir”

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı