KYK Borç Affı Son Dakika Neler Yaşanıyor? Borçlar Silinecek Mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KYK Borç Affı Son Dakika Neler Yaşanıyor? Borçlar Silinecek Mi?

GÜNDEM

30 Haziran 2020 Salı 21:31:48

Son Güncelleme: 30/06/2020 21:44:25

KYK Borç Affı Son Dakika Neler Yaşanıyor? Borçlar Silinecek Mi?

KYK borcu olanlar, dört gözle KYK borçları için af gelmesini bekliyor. Üniversitede aldığı KYK borcunu ödeyemeyen kişiler müjdeli haberi beklerken, uzmanlar sayıları yaklaşık beş milyona ulaşan kredi mağdurlarının borçlarının silinmesi için teklif sundu.

Ekonomide yaşanan zor günler yüz binlerce üniversite öğrencisini her yıl KYK kredisi almaya zorluyor. Çocuklarını okutmakta zorlanan bir çok aile ise KYK kredisini aile ekonomisine bir destek olarak görüyor. Geçtiğimiz günlerde Meral Akşener’in de gündeme getirdiği KYK kredisi konusunda hareketli günler yaşanıyor. Bir çok uzman yapılan araştırmalar sonucunda kredi affı gelmesinde teklifte bulunuyor. Üniversite mezunlarının öğrenim kredisini geri ödemesi hakkında son açıklamalar ise Hüseyin Demir’den geldi.

Araştırmacı yazar, yaptığı açıklamada her geçen yıl üniversite mezunu işsizlerin sayısının arttığına dikkat çekti. Buna göre 15 yaş üstü işsiz sayısı 2019 yılına göre bu yıl 327 bin kişilik bir artış gösterdi. Güncel rakamlarla birlikte Türkiye’de ki 15 yaşı işsiz kişi sayısı 4 milyon 308 bin rakamına ulaştı. Buna ek olarak 15-24 yaş arası işsiz vatandaşların sayısı ise geçtiğimiz yıla oranla %0.9 artış göstererek yüzde 24.5 olarak açıklandı. Ülkemizde ciddi bir işsizlik sorunu varken KYK kredi ödemesi bulunan üniversite mezunu kişilerin sayısının 5 milyona yaklaştığının bilgisi paylaşıldı.

Geçtiğimiz Yıl 1 Milyondan Fazla Kişi Kredi Kullandı

Açıklamalarına  sayısal verilerle devam eden Hüseyin Demir:”Öğrencilerimiz, borçlarını mezuniyet tarihinden iki yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen miktarlara, enflasyon artışının ilave edilmesiyle tespit ediliyor. İki yıl sonra ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Bu yüzden geciken borç, alınan kredinin 3 katına çıkabiliyor. Yalnızca, 2019’da öğrenim kredisi alan kişi sayısı 1 milyon 156 bin oldu. 2020 Ocak itibarıyla öğrencilere verilen öğrenim kredisi miktarı lisansta aylık 550 TL, yüksek lisansta bin 100 TL, doktorada ise bin 650 TL. Bir lisans öğrencisinin aylık 550 TL öğrenim kredisi aldığını ve eğitim süresinin 4 yıl olduğunu varsayarsak, 4 yılın sonunda 26.400 TL’lik bir geri ödeme çıkıyor. Anaparanın üzerine eklenen faizi de katarsak öğrencinin ödemesi gereken borç miktarı ortalama 30 bin TL’nin üzerine çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mezuniyet Hediyesi KYK Borcu

Mezun olduktan sonra öğrencilerin hayata yüksek bir borçla başladığını belirten Demir: “Öğrenciler ‘Burs/Kredi Taahhütnamesinde’ borçlarını tebligat beklemeksizin normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak ödeyeceklerini kabul ediyor. Ödemeler aylık ya da 3 aylık olarak planlanıyor. 4 yıl üniversite okuyan bir öğrencinin mezun olduktan 2 yıl sonra 48 taksit şeklinde öğrenim kredisini ödemesi gerekiyor. Aynı öğrenci borcunu 3 ayda bir 16 taksit şeklinde de ödeyebiliyor” şeklinde konuştu.

Vade Sayısı Arttırılabilir

Öğrencilerin borçlarını ödeyebilmesi için hükümet tarafından çeşitli kolaylıkların yapılabileceğini belirten Demir:“Sunulacak ödeme seçeneklerinde ilk işin faizlerin silmesi ve haciz işlemlerinin kaldırılması, mezuniyetten iki yıl sonra yerine iş bulduğunda ödeme seçeneği, ödemede sunulan 48 taksit yerine 120 ay taksit imkanı, belirlenecek yıllar arası ödeme durumuna sahip olamayan kişilerin borçlarının tamamen silinmesi,Devlet memurluğuna atanan kişilerin borçlarının maaşlarından faizsiz olarak uzun yıllara bölünerek kesilmesi, Özel sektörde asgari ücret ile çalışmaya başlamış kişilerin borçlarının faizleri silinerek ve belli oranlarda azaltılarak SGK primi gibi kesinti yapılarak tahsili, iş bulamadığı her yıl için borçlarına indirimin yapılması gibi gençliğimizi koruyan hayata tutulmalarını ,emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacak adımlar atılması.” ifadelerini kullandı.

Güncel rakamlara göre 2020 yılında ülkemizde 5 milyon üniversite mezunu gencin KYK kredi borcu bulunmaktadır. Son günlerde sıkça gündeme gelen kredi affı ve borçların silinmesi konusunda ciddi baskılar devam etmektedir. Hükümet cephesi konuya sessiz kalırken, önümüzdeki günlerde ne tür gelişmeler yaşanacak herkes merakla beklemektedir. Sizde KYK borç affı konusundaki düşüncelerinizi yorumla bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı