Kurbanlık fiyatları İstanbul 2020 fiyatları belli oldu! İşte büyükbaş ve küçükbaş fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kurbanlık fiyatları İstanbul 2020 fiyatları belli oldu! İşte büyükbaş ve küçükbaş fiyatları

GÜNDEM

18 Temmuz 2020 Cumartesi 13:12:59

Son Güncelleme: 18/07/2020 02:34:59

Kurbanlık fiyatları İstanbul 2020 fiyatları belli oldu! İşte büyükbaş ve küçükbaş fiyatları

İstanbul ilindeki kurbanlık fiyatlar açıklandı. Büyükbaş kurbanlık hayvanlıklarının kilosu 28 Türk lirası olarak küçükbaş hayvanların kilosu ise 30 Türk lirasından başlayacak. 2020 Kurban Bayramı yaklaşırken küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları netlik kazandı.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği ETBİR, başkanı Ahmet Yücesan, kurbanlık fiyatları hakkında bilgi verdi.

Başkan Ahmet Yücesan, küçükbaşta 30 Türk lirasından büyükbaş hayvanda ise 28 Türk lirasından fiyatların başladığını duyurdu.

Ahmet Yücesan, açıklamalarında Türkiye genelinde önümüzdeki bayram döneminde ülke genelinde 800 bin ile 1 milyon arasında büyükbaşın, 2,5 ila 3 milyon küçükbaş hayvanın kesileceğini belirtti ve son zamanlar da ülkedeki hayvan sayısının başarılı bir şekilde yeterli olduğunu bunun yanında da mevcut stokların talepleri karışılacağını iletti.

Başkan Ahmet Yücesan, gün itibariyle kurbanlıklarını girilmeye başlandığını da açıklarken fiyatlardaki oynamalardan da bahsetti. Yücesan, büyükbaş hayvanda 2019 yılına kıyasla kilogram hesabında 7-8 bandında bir artış olduğunu ve fiyatların 28 Türk lirasından başladığını genellikle de 30 Türk lirasına kadar çıktığını belirtti. 27 Türk lirasına bulunabileceğini fakat bunun nadir olduğunu aktardı.

Yücesan, küçükbaş fiyatlarında da fiyatlarda ufak değişikliklerin olduğunu ekledi ve Anadolu ırklarının 30 Türk lirasından Trakya kıvırcığı türünün ise 33 Türk lirasından alıcı bulduğunu kaydetti.

İstanbul’a Anadolu ve Trakya’dan getirilmiş olanların kurbanlık hayvanların da satışa çıkarıldıklarını belirten Yücesan, kurbanlıkların ise en çok Tokat ili başta olmak üzere Amasya, Sivas ve Yozgat gibi Orta Anadolu ve Afyon bölgelerinden geldiklerini iletti.

Ahmet Yücesan, ülkemizin neredeyse her köşesinden kurbanlık geldiğini fakat burada mesafenin ana unsur olduğunu belirtti. Mesafeden ötürü Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgesinden daha az hayvan geldiğini aktardı.

“KÜRESEL SALGIN VATANDAŞLARI KURBAN BAĞIŞINA YÖNLENDİRDİ”

Ahmet Yücesan, 2019 yılında sadece İstanbul ilinde 80 bin civarında büyükbaş hayvanın ve bir milyona yakın da küçükbaş hayvanın kesimi olduğunu fakat bu yıl korona virüsü salgının sebebiyle daha önceden yaşanmamış bir olaya tanık ettiklerini aktardı. İnsanların bağışlara yöneldiklerini ve bağış hisselerinde inanılmaz bir talebin olduğunu belirtti. Yücesan görüştükleri vakıf ve derneklerin 2019 yılında bayramın ilk günü ulaştıkları sayının iki katına 2 hafta önceden ulaştıklarını belirttiklerini iletti. Yücesan sözlerinin devamında Mehmetçik Vakfı, Kızılay, Diyanet Vakfı ve yardım derneklerine bağışların arttığını ve en büyük nedenin de bu olayın küresel anlam yaşanan korona salgını olduğunu iletti. Yücesan, insanların salgın nedeniyle toplu ortamlardan kaçındıklarını, kesim yerleri ve kurban satış merkezlerinden uzak olmak istediklerini aktardı.

Aynı zaman da Yücesan, kesim merkezlerinde girilen hisselerin en düşüğün 1 bin 800 Türk lirası civarından başladığını fakat bağış hisselerinin ise 850 Türk lirası olduğunu ve bu durumunda insanları bağışa iten başka bir neden olduğunu sonuçta ibadetin yerine getirildiğini belirtti.

“ARTIK KAÇAK VE KAYIT DIŞI KURBAN KESİMLERİ AZALACAK”

Başkan Yücesan, küresel korona virüsü salgını sebebiyle insanların alışkanlıklarını da bir bıraktıklarını belirtirken, önceler de vatandaşların zaman zaman hayvanları çadırdan aldıklarını arabanın arkasına koyup daha sonra da yol kenarı gibi alanlar da kesim yaptıklarını belirtti. Sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan bu kesimlerin aynı zaman da kayıt dışı gerçekleştiğini ve ekonomiye de zarar verdiğini belirtti. Fakat Yücesan, bu yık denetimlerin çok sıkı olacağını ve bu tarz davranışlara izin verilmeyeceğini alışkanlıkların artık tarihe karışacağını bildirdi.

Yücesan sözlerinin devamında insanların bağış veya toplu kesim alanlarına mezbahalara doğru kaydığını belirterek bunun da salgının bize kattığı olumlu şeylerden biri olduğunu ifade etti. Hijyen, sağlık ve ekonomi açısından üstelik de hayvana eziyet edilmemiş olacağını belirterek bu durumun olumlu yanlarını da belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı