Kurban alacaklar dikkat! Kurban rehberi yayınlandı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kurban alacaklar dikkat! Kurban rehberi yayınlandı

GÜNDEM

7 Temmuz 2020 Salı 17:55:46

Kurban alacaklar dikkat! Kurban rehberi yayınlandı

2020 Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlarımızın kurban alırken dikkat etmeleri gereken konular hakkında kurban rehberi hazırlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan kurban rehberinin içeriği nedir?

Son dakika bakanlık açıkladı. Kurban kesecek veya kesmeyi düşünen vatandaşlarımızın mutlaka bilmesi gerekiyor. Kurban Bayramı’na çok kısa bir süre kaldı ve birçok vatandaşımız kurban kesmeye hazırlanıyor veya düşünüyor. Bakanlık ise bu konuda hakkında açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre korona virüs sebebiyle birlikte mezbahalarda ve kurban pazarlarında önlemler alınacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafındansa korona virüsü sebebiyle bu yıla özel olarak “kurban rehberi” yayımlandı. İşte o rehber;

Kurban Rehberi

Tarım ve Orman Bakanlığı Kurban Bayramı için kurban alacak vatandaşlara yönelik bir rehber hazırladı.

Hazırlanan rehberde vatandaşlarımızın nelere dikkat etmesi gerektikleri açıkladı. Rehber de kurbanlık hayvanların sevkinde, alım ve satımı ile kesiminde nasıl davranılması nelere dikkat edilmesi hakkında uyarılar yer almakta. Aynı zaman “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında açıklamalar da yer alıyor.

Rehberde vatandaşlara sağlıklı hayvanların belirgin özellikler hakkında bilgiler verilmesinin yanı sıra kurbanlık hayvanların özellikleri ve vatandaşların yaşları hakkında fikir edinmesi için pratik bilgiler yer aldı. Aynı zaman rehber de kurban edilmesi gereken hayvanların yaşları hakkında da bilgi verildi. Kurbanlık sayılması için koyun ve keçilerin bir yaşında sığır ve manda türünden hayvanların iki develerin ise beş yaşını doldurmuş olmasını gerektiği belirtildi.

Kurbanlık seçimi ve kesimine dair önemli hususları vurgulayan ve belirten rehberde aynı zamanda sığır, manda, koyun ve keçi gibi hayvanların muhakkak küpe sahibi olup olmadığına bakılması gerektiği belirtildi.

Rehberde altı çizili diğer hususlar ise şu şekilde;

Çok zayıf olan ya da gebe olduğunu düşünülen, yeni doğum yapmış hayvanların kurban kesilemeyeceği belirtildi. Ayrıca kurbanlık hayvanın kıllarının düzgün ve parlak bakışları ve dış görünümünün ise canlı olması gerektiği bunun aynı zamanda sağlıklı oluşunun da bir göstergesi olduğu belirtildi.

Aynı zaman rehber de vatandaşların yüksek ateş sahibi, salya veya gözde akıntısı olan hayvanlardan seçmemeleri ve yine pis koku, ishal ve burun akıntısına da dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Kurbanlık hayvanın öksürük veya nefes darlığı yaşamamalı ve çevresine dair aşırı tepkili ve tepkisiz olmamalı gibi öğütlere de yer verildi.

Rehberin devamında ise vatandaşlara kurban kesimi, deri yüzme ve tuzlama, iç organların çıkarımı ve temizliği gibi ayrıntılı bilgiler de verilmiş durumda.

Son olarak rehber de vatandaşlardan cadde, sokak gibi kamusal alanlarda kurbanlık kesilmemesi gerektiğini uyarısında bulunuldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı