Kredi ve Kredi Kartı Borçlularına Müjde! Ödemelere Devlet Desteği
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi ve Kredi Kartı Borçlularına Müjde! Ödemelere Devlet Desteği

GÜNDEM

18 Ağustos 2020 Salı 23:12:04

Son Güncelleme: 18/08/2020 23:12:49

Kredi ve Kredi Kartı Borçlularına Müjde! Ödemelere Devlet Desteği

Önceki kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle ödeme yapamayan, Korona virüsü döneminde ekonomik sıkıntı çeken ve hala iş bulamayan vatandaşlarımıza müjde geldi. Verilen güzel haber, kredi ve kredi kartı borcu olan ancak ödeyemeyenlerin hemen hemen tüm borçlarının devlet tarafından ödeneceğiydi

Önceki kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle ödeme yapamayan, Korona virüsü döneminde ekonomik sıkıntı çeken ve hala iş bulamayan vatandaşlarımıza müjde geldi. Verilen güzel haber, kredi ve kredi kartı borcu olan ancak ödeyemeyenlerin hemen hemen tüm borçlarının devlet tarafından ödeneceğiydi.

Bu kapsamda vatandaşlarımızın tüm borçları hızla silinecek ve böylece milyonlarca vatandaşımızın omuzlarından ağır bir yük kalkacaktır. Bu konu ilk olarak 2016 yılında bir AK Parti milletvekili tarafından sunuldu ancak ilk uygulama Korona virüsü döneminden sonra yapılacak. Bu uygulama ile milyonlarca vatandaşa yüklenen ağır yük hafifletilecek. Herhangi bir bankadan çekilen krediyi ödeyemeyen tüm tüketiciler, ilgili bankalara bu başvuruyu yaparak ödemeyi devletten talep edebilecek. Talepler doğrultusunda davacı muayene edilecek ve gerçek anlamda ödeyemediği takdirde kendisine ödeme planı düzenlenecektir. Bu ödeme planının neticesinde, borcun tamamı devlet tarafından ödenecektir. Ödeme imkânı olduğu halde ödeme yapmayanlar hakkında yasal işlem ve maaş haczi uygulanacaktır. Kişi, ücretini banka hesabından almazsa, aleyhine yasal işlem başlatılır ve işverenine idari para cezası uygulanır. Uygulanacak tüm tedbirler doğrultusunda ödeme hala yapılmazsa, devlet ilgili müfettişlerini ilgili kişileri incelemeye ve bunlara el koymaya gönderecektir.

Vatandaşa Büyük Kolaylık

Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlanacaktır. Ancak bu kolaylığı kendi çıkarına çevirmeye çalışan vatandaşlarımızın tamamına büyük miktarda ceza verilecek. Bu sebeple vatandaşlarımızı daha rahat ödeme yapmaları konusunda endişelendiren bu ödeme kolaylığından sonra milyonlarca vatandaşımızın bu ödemelerden yararlanabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda, imkânlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın hemen başvurması gerekmektedir. Çünkü kredi ve kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlarımızın korona virüsü nedeniyle zararlarının milyonlara ulaştığı iddia ediliyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın kredi ve kredi kartı borçlarından uzun süre kurtulmak ve tüm ödemelerini devlete devretmek için derhal başvurması gerekiyor. Aksi takdirde vatandaşlarımızın hukuki işlem ve hacizlerle karşılaşması mümkün olabilir.

Nasıl Başvurulur?

Başvuru yapabilmek için mevcut kredi kartı ve kredi ödemelerinin ertelenmesi gerekiyor. Bu, kredi veya kredi kartı ödemenizin 60 günden uzun süredir ödenmediği anlamına gelir. Aksi takdirde tüm ödeme başvurularınız kabul edilmeyecektir. Bu sebeple yapılacak başvurular için ödemelerinizin 60 günün üzerinde olmaması gerekmektedir. 60 günü geçen her ödeme için ilgili bankanın en yakın şubesine giderek ödemenin devlete havale edilmesini talep edebilir. Başvuru ancak bu şekilde yapılabilir.

Kredi Kartlarında Ayrıca Korona Sürecine Özel Düzenleme

Tıpkı kredi türleri gibi kredi kartı borçları da salgın nedeniyle düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre kredi kartlarından gelir beyan edemeyenlere tanınan azami limit 1300 TL’den 2000 TL’ye yükseltildi. Diğer taraftan borcu üst üste 3 ay ödenmeyen veya asgari tutarın altında ödenmeyen kredi kartları için nakit işlemlerin kapatılmasına muafiyet getirildi. Böylelikle 2020 sonuna kadar gelir beyan edemeyen müşterilerin harcama limiti artarken, kredi kartı borcunu ödemekte zorlananların hakları kısıtlanmamaktadır.

Pandem’den Bağımsız Borç Yapılandırma Fırsatları

BDDK kararları ile müşterinin talep etmesi halinde kredi ödemelerinin 3 ay ertelenebileceği algılansa da bu durum sadece Covid-19 sürecinde sunulan bir kolaylıktır. Salgından bağımsız olarak birçok banka, müşterilerine 3 ay boyunca borç erteleme fırsatı sundu. Ancak pandemi ile birlikte bu erteleme süresine 3 ay daha eklenebilir. Dolayısıyla borçlular, talep etmeleri halinde borcunu 6 aya kadar erteleyebilmektedir. Bunun dışında bankalar, borçları ödenemeyen kredi kartı borçları için müşterilerine taksitli yapılandırma imkânı gibi farklı fırsatlar da sunabilmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı