Kredi Kullanacaklara Kötü Haber! Bankaların Yeni Faiz Politikası Belli Oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Kullanacaklara Kötü Haber! Bankaların Yeni Faiz Politikası Belli Oldu

GÜNDEM

14 Kasım 2020 Cumartesi 22:01:21

Kredi Kullanacaklara Kötü Haber! Bankaların Yeni Faiz Politikası Belli Oldu

Kredi kullanacaklara çok kötü haber geldi. Türk parasının oldukça düşük kalması, Dolar bir haftada yüksek düşüş yaşasa da yine de bankalarda Faiz politikası değişmedi. Ancak perşembe günü Türkiye için bankalar için herşey farklı olacak!

Piyasalarda Türk Lirasının dengesiz bir durumda olmasının cezasını halk çekmeye başladı bile. Bilindiği üzere Türk Lirası dolar karşısında %35 ile en çok değer kayıp eden para birimi oldu. Euro karşısında da oldukça düşüşte olan Türk Lirası halkın cebini yakmaya şimdiden başladı bile. Bankalar korona virüs ve pandemi sürecinde halkın yanında olarak düşük faizli krediler vermişti fakat bu yeni aldıkları karar ile vatandaşın tepkisini üstlerine çekmiş bulunmaktadırlar. Bu tepki de gayet yerinde bir tepkidir. Halk fırsatçılığa izin vermeyecek gibi duruyor. Peki, bankaların bu yeni faiz politikası neyin nesi? Hangi krediler bu kapsam içerisine girecek? Gibi pek çok sorunun cevabını haber kaynağımızda siz araştıran ve de merak eden vatandaşlarımız için bir araya getirdik ve de sunduk.

İşte o haberimiz

Pandemi sürecinde düşük faizli ve de yüksek limitli krediler dağıtan bankalar halkın gözüne girmişlerdi. Fakat bu son almaya çalıştıkları kararı duyan halk bankalara tepkisini gösterdi. Türk Lirasının değerinin piyasalarda düşmesini fırsat bilen bankalar harekete geçti. Türk Lirasının piyasalardaki dalgalı hareketinin cezasını vatandaşa keserek karına kar katmak isteyen bankalar halkın gözünden kaçamadı ve bu karar tepkilere yol açtı. Bankalar faiz oranlarını yükselterek kar payını yükseltmek için harekete geçti. Vatandaşın aklındaki soru ise bu faiz yükseltmesi hangi kredilerde olacak oldu. Bu ve buna benzer tüm bu soruların cevabını haberimizde kredi çekmek isteyen vatandaşlarımız ve bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız için bir araya derledik.

KREDİ FAİZLERİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR!

Korona virüs pandemi sürecinde halkın gözüne düşük faizli ve de yüksek limitli krediler vererek girmeyi başaran bankalar bu aldığı karar ile birlikte de vatandaşın gözünden geri düşmeye hak kazandı. Vatandaş tarafından tepkilere yol açan bu faizleri yükseltme kararı herkes tarafından eleştirilir oldu. Halk kötü gidişatın bedelinin neden vatandaşa kesildiğini soruyor oldu. Ve de bu konuda vatandaşın çağrısı hiç de haksız değil. Pandemi sürecinin henüz son bulmamış olması zaten cepleri yakarken bir de bunun üzerine bankaların almış olduğu faiz yükseltme kararı ve de Türk Lirasının piyasadaki dalgalanması eklenince halk haliyle tepki göstermekte haklı oldu. Bu durum karşında bankaların ve de devlet görevlilerinin tutumunun ne olacağı merak konusu. Halk bankalara kar peşinde koşmak yerine vatandaşa destek çıkması konusunda ağız birliğine varmış durumda.

Halk tarafından pek çok olumsuz yorum alan bu kararlar hangi kredileri kapsıyor diye araştırmaya başlayan vatandaşlarımız için haberimizin bu bölümünde bu karar ile ilgili bilgileri toplamaya çalıştık. Türkiye’de tüm bankaların ortalaması alındığında ihtiyaç kredisinin faiz oranı yaklaşık olarak yüzde 35 civarında seyretmektedir. Taşıt kredileri ise biraz daha düşük olarak yüzde 31 civarında seyretmektedir. Konut kredisi de yüzde 25 dolaylarında devam etmektedir. Bu rakamların gayet yüksek olduğu ortadadır. Bu rakamlar bile vatandaşları gayet zor duruma sokarken bir de bu rakamların biraz daha artması vatandaşı iflasa doğru sürüklemeye başlar. Bu yüzden de fırsatçı bankaların ve de devlet yetkililerinin bu kararlara bir el atması gerekmektedir. Gerekirse devletin bu bankalara yaptırım uygulaması maalesef şart haline gelmiş bulunmaktadır. Halk gelecek yeni kararları merak içinde beklemeye başladı. Halkın gözü haberlerde ve de ekonomi programlarında.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı