Koronavirüs Tedavisi Görenlere Devlet Desteği! Bakanlık 951 Lira Pandemi Bakım Ücreti Verecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Koronavirüs Tedavisi Görenlere Devlet Desteği! Bakanlık 951 Lira Pandemi Bakım Ücreti Verecek

GÜNDEM

10 Aralık 2020 Perşembe 21:10:35

Son Güncelleme: 10/12/2020 21:13:54

Koronavirüs Tedavisi Görenlere Devlet Desteği! Bakanlık 951 Lira Pandemi Bakım Ücreti Verecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından, pandemi bakım ücreti verileceğine dair yapılan açıklama ile birlikte vatandaşlar pandemi bakım ücretinin ne olduğunu, kimlere verileceğini, ne kadar olduğunu araştırmaya başladı.

Sizler için, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından pandemi bakım ücreti ile ilgili yapılan açıklamaya ve pandemi bakım ücreti ile ilgili merak edilen detaylara haberimizde yer verdik. İşte tüm detaylar…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un PCR test sonucuna bakılmaksızın, koronavirüs tedavisi gören hastaların sağlık giderlerini karşılayacaklarını ve pandemi bakım ücreti ödeyeceklerini açıklamasının ardından vatandaşlar bu ücretin detaylarını merak ediyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedavisi gören hasta vatandaşların PCR testi sonuçlarına bakılmadan, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındaki sağlık giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacağını kamuoyuyla paylaştı. Sağlık kuruluşlarına da ayrıca pandemi ücreti ödeneceğini dile getiren Bakan Selçuk, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren, pandemi bakım hizmetinin SGK tarafından geri ödeme listesine alındığını hatırlattı. Serviste yatarak tedavi gören hastalarda sadece pandemi olgularında (PCR testi pozitif), yoğun bakımda yatarak tedavi gören hastalarının da koronavirüs hastası olup olmadığına bakılmaksızın tamamının giderlerini SGK’nın ödediğini belirtti.

PANDEMİ BAKIM ÜCRETİ KİMLERE VERİLECEK?

Bakan Selçuk, pandemi bakım hizmeti kapsamında yapılan yeni düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren yatırılarak koronavirüs tedavisi uygulanan hastaların doğrulama kodlarının e-Nabız üzerinden Medula Sistemine iletildiğinde, kişinin PCR testinin pozitif olup olmadığına bakmadan sağlık kuruluşlarına pandemi bakım hizmeti ödeyeceklerini dile getirdi.
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sürdürülebilir ve kaliteli sağlık hizmetini erişilebilir kılmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak çalışmaya devam ettiklerinin altını çizerek sözlerini noktaladı.

PANDEMİ BAKIM ÜCRETİ NE KADAR?
Pandemi bakım ücreti, pandemi boyunca birinci basamak için 237 lira, ikinci basamak için 504 lira, üçüncü basamak için 951 lira olarak verilecek.

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ (SUT) NEDİR?
Devletin sağlıkla ilgili sosyal politikalarının uygulanmasına kılavuzluk eden, imkan veren, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren mevzuat tebliği olan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, 5510 sayılı Kanun ve “Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde düzenlendi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı