Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Koronavirüs ikinci dalga olur mu? İşte uzman açıklamalarıyla ikinci dalga senaryoları

GÜNDEM

27 Mayıs 2020 Çarşamba 02:00:48

Koronavirüs ikinci dalga olur mu? İşte uzman açıklamalarıyla ikinci dalga senaryoları

Koronavirüs salgını etkilerinin yavaş yavaş azalmasıyla birlikte normalleşme planları devreye alınmaya başlandı. 2008 krizinden daha ağır sonuçlar doğuran koronavirüs salgını için ikinci dalga olur mu endişesi devam ediyor. Pandeminin dünya ekonomisine etkisi ve ikinci dalga olursa sonrasında yaşanacaklar hakkında uzmanlar açıklama yaptı.

Uzmanlara göre küresel anlamda ikinci bir korona virüsü dalgasının görülmesi daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir ekonomik felakete sebep olabilir. Amerika ekonomisi ülke çapında virüse karşı tedbir olarak alınan kapanma ve kısıtlamalar sebebiyle ciddi bir kayıp yaşamış durumda. 29 Nisan’da Amerika’da Ekonomik Analiz Bürosu tarafından gayri safi yurtiçi hasılanın 2020’nin ilk çeyreğinde %4,8oranında küçüldüğü açıklandı. Bunun yanı sıra tüketici harcamalarında ise %7,6 oranında bir düşüş yaşandı. Bu yaşanan düşüş ise gayri safi yurtiçi hasılanın üçte ikisini oluşturmakta.

Amerika’nın büyük bölümü hala tedbir amaçlı kilit altında olsa da birçok ülkede yavaş yavaş yeniden normalleşme başladı. Gürcistan’da dahil olmak üzere birçok devlet 24 Nisan’dan itibaren adım adım normalleşmeye devam ediyor.

Amerika, Fransa, Çin gibi ülkelere nazaran korona virüsünden daha az etkilenen devletler ise 1 Mayıs’ta %50 kapasiteyi aşmamak şartıyla restoranlar, spor merkezleri, alışveriş merkezleri ve kütüphaneler gibi birçok kamu alanını yeniden açtılar.

ERKEN AÇILMA OLSA BİLE TÜKETİM OLMAYABİLİR

Ekonomi ve mühendislik alanında başarılarıyla tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün finans profesörü olan Jonathan Parker, korona salgının ABD’de her eyalette bir diğerinden farklı olarak ilerlediğini belirtti. Ulusal olarak ekonominin tekrar başlatılması fikrini çılgınca bulan Jonathan Paker, salgının ülkenin her kesiminde farklı bir oranda görüldüğünü ve gereğinden erken açılmanın ekonomiyi başarılı bir şekilde iyileşmesini garanti edemeyeceğini belirtti. Jonathan Parker, işletmeler açılsa bile önemli olanın tüketiciler olduğunu vurguladı ve tüketicilerin evlerinden dışarı çıkıp çıkmayacağının ise belirsiz olduğunu söyledi. Amerika’da yakın zamanda yapılan bir anketin sonuçlarına göre ise Amerika halkının üçte ikisinin salgının gözle görülür bir şekilde hafifleyene kadar halka açık olan yerlerde bulunmaktan kaçınacağı belirtildi.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ

Uzmanlar ise ekonomiyi küresel anlamda sekteye uğratacak ikinci bir dalgadan korkmakta. Jonathan Parker’a göre ikinci bir enfeksiyon dalgası tekrarlanırsa yüksek bir işsizlik oranı kapıda bekliyor olacak. Bunun yanı sıra %100 oranın da borçlanmaların artacağını belirtti. Ayrıca Parker’a göre ikinci bir virüs dalgası, şu an yaşamakta olduğumuz ekonomik sıkıntının çok daha büyüğüne bir ekonomik felakete yol açacağını ifade etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pınar Yıldız

    3 Haziran 2020 at 23:41

    Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı