Koronavirüs aşısında son dakika gelişmeleri bugün neler yaşandı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Koronavirüs aşısında son dakika gelişmeleri bugün neler yaşandı?

GÜNDEM

23 Ekim 2020 Cuma 14:12:36

Son Güncelleme: 23/10/2020 13:42:37

Koronavirüs aşısında son dakika gelişmeleri bugün neler yaşandı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için biliminsanları gece gündüz tedavi için çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın en büyük sağlık kuruluşları aşı için çalışmalarına devam etse de henüz net bir sonuç elde edilmiş değil. İşte koronavirüs aşısı için yapılan çalışmalar ve son gelişmeler.

Korona virüs bütün dünyayı etkisi altına almışken, ülkeler aşı üretmek için deyim yerindeyse birbirleriyle yarış halindeler. Son durum haberimizde.

Pfizer,  Amerika’nın bilinen ilaç firması şirketlerinden biridir. Pfizer  yeni tip korona virüs  aşısı için resmi onay başvurusu için olarak iyi olasılıkla 2020 Kasım ayının üçüncü haftasına kadar bekleyeceklerini duyurdu.

Pfizer’ın üst düzey yöneticisi olan Albert Bourla, aşı tarihindeki kafa karışıklığını  gidermek adına Pfizer internet sitesinden kamuoyuna duyuru yayımladı.

Duyuruda korona virüs aşısında verilerin pozitif devam edeceğini varsayarak aşı için güvenli aşamaya kasım ayının üçüncü haftasında Amerika’nın  Acil Durum Yetkilendirme Kullanımı için başvuruda bulunacağını özetle paylaştı. Belirtilen tarih için, şu an varsayılan en iyi tarih olduğuna işaret edilen açıklamada, verilerin ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yetkililerinin de dışında bağımsız bilim insanları tarafından oluşturulan halka açık bir panel tarafından da durumun inceleneceği belirtildi.

AMERİKA BAŞKANI TRUMP, AŞI İÇİN TARİH VERMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamalarında korona virüs aşısının başkanlık seçimlerinden önce yani 3 Kasım 2020 tarihinden önceye yetişeceğini duyurmuştu.

Pfİzer Üst Yöneticisi olan Bourla ise 5 Ekim’de firma çalışanlarına yönelik yazdığı diğer açık mektupta ise Korona virüs aşısı konusunda “bilimin yanında” olacaklarını vurgulamış ve aşının tarihi konusunda ise açıkça siyasi baskılara karşı dik duracaklarını, mektubunda belirtmişti.

27 Temmuz tarihinde Amerika, Arjantin ve Almanya’nın içlerinde bulunduğu diğer ülkelerde 30 bin kişinin gönüllünün katılımı ile 3. aşamaya geçen klinik çalışmalara başlayan Pfizer şirketi, 12 Eylül tarihinde, denemenin katılımcı sayısını 44 bin kişiye çıkarmak için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) başvurarak talebini iletmişti.

ABD hükümeti, testlerin başarılı olması halinde önce 100 milyon satın almak için, sonrasında ise 500 milyon doz daha aşı satın almak için Pfizer ilaç şirketi ile 1,9 milyar dolar tutarında anlaşma yapmıştı.

Diğer yandan ise, diğer Amerikan ilaç üreticisi şirketi olan Johnson and Johnson (J&J) ile Eli Lilly de bu hafta, “güvenlik endişesi” sebebi ile yürütmekte oldukları Covid-19 aşısı ve antikor klinik deneylerini durdurduklarını duyurdu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı