Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korona Tedbirlerini Azaltmak Mantıklı Mı?

GÜNDEM

11 Mayıs 2020 Pazartesi 18:26:17

Korona Tedbirlerini Azaltmak Mantıklı Mı?

Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 tipi koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgın sonrasında sıkı bir tedbirleri zinciri uygulayan Almanya, normalleşme planlarını devreye alıyor. Uzmanlara göre tedbirleri azaltmak mantıklı bir karar olmayabilir. Öyle ki, tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte Almanya’da bulaş oranı yüzde 0,7’den yüzde 1,1 oranına yükseldi.

Korona virüsünün tüm dünyayı vurduğu şu zamanlarda, bazı ülkeler virüsün yayılma katsayısını azalttıkları için, kısıtlamalarını azaltıyor. Ancak çoğu uzman kısıtlamaların henüz kaldırılmaması, eğer kaldırılacaksa da bunun yavaş bir şekilde yapılması konusunda uyarıyor. Ülkemizde de, normalleşme için bir plan hazırlanmış durumda. Ancak korona virüsü ağır bir şekilde geçirmiş Almanya’ya baktığımızda, daha önce %0,7 katsayısına inmiş olan bulaşma oranı, kısıtlamaların hafifletilmesi ve belirli işletmelerin tekrar açılmasıyla birlikte tekrar %1,1 seviyesine ulaşmış durumda.

Yüzlerce Kişi Protesto Ediyor

Almanya’da belirli kentlerde yeni tip korona virüsüne karşı alınan tedbirler protesto edilmişti. Almanya’nın başkenti Berlin’de 9 Mayıs günü aralarında bazı partilere ait vekillerinde olduğuna inanılan yüzlerce kişi, Alexander Meydanı’nda toplandı ve COVID-19 hastalığına karşı alınmış olan önlemleri protesto etti. “Direniş” ve “Özgürlük” benzeri sloganlar atan göstericilerin bazılar bulundukları meydanda yer alan ve Almanya için büyük bir tarihi değere sahip Neptün Çeşmesi’nin üzerine çıktı. Stuttgart, Münih ve Münster şehirlerinde de yapılan COVID-19’a karşı alınan tedbirleri karşı yapılan gösterilere de yüzlerce kişinin katıldığı belirtiliyor.

Kısıtlamalar İşe Yaradı

Almanya’da ilk olarak 15 Şubat gününde iki ailede toplam 16 kişide bulunan virüs, 29 Şubata kadar oldukça yavaş bir ilerleme gösterdi. 29 Şubatta toplam 79 kişide görülen bu virüs, 1 Mart günü 130 kişiyi hasta etmişti. 1000 hastayı bulması ise 8 Mart tarihini buldu. İlk ölüm ise 9 Mart tarihinde yaşandı, o tarihte 2 COVID-19 hastası, hayatını kaybetti. Devam eden günlerde büyük bir artış gösteren hasta sayısı sadece 4 gün içinde, 12 Mart tarihinde 2000’i bularak ikiye katlandı. 16 Mart günü kontrolden çıktığı düşünülen virüsü engellemek için kısıtlamalar ise 6 Mart tarihinde getirilmişti. 27 Mart günü ise korona virüsü sebepli enfekte sayısı, 50.000’i geçti. 6 Nisan tarihine kadar artmaya devam eden aktif vaka sayısı, 6 Nisan sonrasında azalmaya başladı. 9 Mayıs tarihinde aktif vaka sayısı 20.475’e inen Almanya’da, 11 Mayıs tarihinde aktif vaka sayısı 19.910’a indi. Almanya’da ise 11 Mayıs tarihiyle birlikte toplam COVID-19 kaynaklı ölüm 7576.

Türkiye’de Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük olarak koronavirüs vaka sayılarını paylaşmaya devam ediyor. Koca tarafından paylaşılan son rakamlara göre ülkemizde: 10 Mayıs tarihinde testi pozitif çıkan kişi sayısı: 1542 kişi, vefat eden: 47, iyileşen kişi sayısı ise 3211 kişi. Fahrettin Koca Twitter üzerinden yaptığı açıklamada: “Bu tabloyu 83 milyon birlikte değiştirdik. Tedbirlere ısrarla uyarak! Mücadelemizi ciddiyetle, hiç gevşetmeden sürdürelim. İyileşen hasta sayımız yakında 100 bin kişiyi bulacak. Vefat sayımız, vaka sayımız gittikçe azalacak. Biraz daha özveriye değmez mi?” ifadelerini kullandı.

Günlük hasta sayımız günlük 2200 kişi seviyelerinden 1542 kişiye kadar geriledi. Normalleşme planlarının devreye alınmasıyla birlikte ülkece tek umudumuz hastalığın giderek azalması ve biran önce bu süreçten kurtulabilmek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı