Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korona sivrisinekten geçer mi? Hastalık bulaştırır mı?

GÜNDEM

9 Mayıs 2020 Cumartesi 23:25:59

Korona sivrisinekten geçer mi? Hastalık bulaştırır mı?

Havaların ısınmasıyla birlikte sivrisinekler ortaya çıkmaya başladı. Sıtma gibi hastalıkları taşıdıkları bilinen sivrisineklerin, Covid-19 taşıyıcısı olup olmadığı vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Okurlarımızın en çok merak ettiği sorulardan sivrisinekler korona bulaştırır mı sorusu uzman açıklamalarıyla yanıt buldu.

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak gözlemlenen ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan korona virüsü dünya genelinde kontrol altına alınmış durumda. Vaka sayılarının ciddi şekilde azalmasıyla birlikte tüm dünya genelinde normalleşme planları devreye alınıyor. Sokağa çıkma, evde kalma çağrıları, iş yerlerinin geçici süre kapatılması gibi, alınan kısıtlamalar, etkisini göstermeye başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımızın merak ettiği bir soru var. “Sivrisinekler korona virüsünü taşır veya bulaştırır mı?” Bu sorumuz hem yerli hem de yabancı medya tarafından cevaplanmış durumda.

Sivrisinekten Korona Geçer Mi?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara tarafından yapılan açıklamaya göre, sivrisineklerin SARS-CoV-2 virüsünü taşıdığını gösteren herhangi bir delil yok. Korona virüsünün genel yayılma yöntemi, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken ağzımızdan ve burnumuzdan çıkardığımız küçük damlacıklar yolu ile, temas ettiği yüzeye yapışarak, belirli bir süre o yüzey üzerinde yaşıyor. İnsanların herhangi bir yüzey ile temastan sonra ellerini sabun ile detaylı olarak yıkamaları virüse karşı alınabilecek en büyük önlem. Ateş Kara, twitter üzerinden yaptığı paylaşımında da, “COVID-19 bugünkü bilgilerimize göre sivrisinekler veya ev sinekleri ile bulaşmıyor.” açıklamasında bulundu.

Yılda 500 Bin Ölüme Sebep Oluyor

İngiltere Sağlık Bakanlığının düzenleyerek yaptığı Sivrisinekler hakkındaki paylaşıma göre ise, kanımızı emerek patojenleri (virüsleri) bir canlıdan diğer canlılara taşıyabilen bu küçük hayvanlar, bir yıl içerisinde 500.000’in üzerinde ölüme sebep oluyor ve yüz milyonlarca ciddi hastalığa sebep oluyor. Ama yapılan araştırmalarda henüz hiçbir sivrisinek hücresinde SARS-CoV-2 virüsüne rastlanmadı, detaylı yapılan araştırmalar ile de, incelenen hiçbir sivrisinek daha önce SARS-CoV-2 virüsünü taşımamış. Daha korona virüsü ile ilgili öğreneceğimiz çok şey var, ancak sivrisineklerin virüsü taşıyor olma olasılığı çok düşük. Korona virüsü enfekte kişinin kanında da bulunuyor olsa da, sivrisineklerin bu virüsü hasta kişinin kanını emerek taşıdığına dair hiçbir kanıt yok. Ancak bu durumu küçümsenir bir hale sokmamalı. Korona virüsünü taşımıyor olsalar da sivrisinekler, sarıhumma, sıtma gibi birçok ciddi hastalığı yayabiliyorlar.

İngiltere Sağlık Bakanlığı aynı zamanda bazı virüslerin sivrisinekler tarafından taşınmasına rağmen neden korona gibi diğer virüslerin sivrisinekler tarafından taşınmadığına da değinmiş. Sivrisinekleri, kan damlacıklarını taşıyan uçan küçük ve kirli şırıngalar olarak yorumlayabiliriz. Eğer taşıdıkları kan hastalıklı bir kan ise, başka insanları da hasta edebilir, ancak tabii ki durum bundan çok daha karışık. Sivrisinek, virüslü bir kanı emdiğinde, virüs kendini sivrisineğin bağırsağında buluverir. Buradan virüsün bağırsağı oluşturan hücreleri hasta etmesi gerekir ki böylece bağırsak içerisinden kurtulabilsin ve diğer hücreleri de hasta edebilsin.

Bir virüsün sivrisinekler tarafından “taşınır” olması için, o virüsün sivrisineğin salya bezlerinde yaşayabilir olması gerekli. Ve eğer virüs tükürük bezlerinde yaşayabiliyor ancak sivrisineğin tükürük bezlerini hasta edemiyorsa, belirli bir süre içinde ölecektir. O süre içerisinde sivrisinek bir canlıdan kan emerse, virüs o canlıya bulaşabilir, ancak bu çok olası bir durum olmadığı gibi, çok büyük bir tehdit değildir. Eğer o virüs sivrisineğin tükürük bezlerini de hasta edebiliyor ise, o virüs orada sivrisinek iyileşene kadar kalacaktır ki, sıtma ve sarıhumma hastalığında, durum böyledir. Sıtma ve sarıhumma, sivrisineğin tükürük bezlerini hasta edebilir ve sineğin vücudu tamamen iyileşene kadar, veya sivrisinek ölene kadar, o virüsü emdiği her canlıya bulaştırabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı