Korona aşı çalışmaları neden durduruldu? Açıklanamayan bir hastalık
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korona aşı çalışmaları neden durduruldu? Açıklanamayan bir hastalık

GÜNDEM

14 Ekim 2020 Çarşamba 15:12:57

Son Güncelleme: 14/10/2020 02:15:47

Korona aşı çalışmaları neden durduruldu? Açıklanamayan bir hastalık

Johnson & Johnson korona virüs salgınına dair aşı çalışmalarını durduğunu açıkladı. Bu ise hem piyasada hem de vatandaşlar aklında soru işaretlerine neden oldu. Geçtiğimiz gün NBC News son dakika haberlerinde yer alan bilgiye göre Johnson & Johnson tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle aşı çalışmalarını durdurdu.

Johnson & Johnson, korona virüsü aşısında klinik denemelerinde son etapta olduklarını açıklamıştı. Bu açıklama ise küresel piyasada olumlu karşılanmış ve tekrar moral ve umut yeşertici bir haber olarak görülmüştü. Fakat gelen açıklamadan haftalar sonra şirket aşı çalışmalarını durdurma karar aldığını açıkladı. Şirket ise sebep olarak çalışanlarının birinde açıklanamayan bir hastalık sonucu aşı alışmasını durdurma kararı aldığını belirtti.

AÇIKLANMAYAN BİR HASTALIK

Johnson & Johnson tarafından gelen açıklamalara göre şirket te çalışan personellerden birinde açıklanamayan bir hastalık baş gösterdi ve bu nedenle aşı çalışmalarını durdurma kararı alındı. Johnson & Johnson ise korona virüsüne dair klinik denmelerinin son etabında olduğunu haftalar önce bildirmişti. Şimdi ise çalışmaların sonlandırıldığı haberi geldi.

NBC NEWS’te geçen son dakika bilgilerine göre ise aşı denmelerinin durdurulmasının o kadar da beklenmedik bir haber olmadığını belirtildi.

Benzer bir olay kısa süre önce tekrar yaşanmıştı. Bu sefer de OxfordÜniversite ve ilaç şirketi olarak bilenenAstraZeneca’nın birlikte çalışarak yürüttükleri korona virüs aşısında aynı olay oldu. Geçen ay durdurulan aşı çalışmaları, son aşamadayken klinik denemelerinde bir kişinin olumsuz tepki vermesi üzerine çalışmalar rafa kaldırılmıştı.

Gelen açıklamalara göre ise aşı çalışmalarının, açıklanamayan bir hastalığın oluşması neticesindedüzenleyicistandartlara uygun olarak durdurulduğu belirtildi.

Hastalık ortaya çıkan, katılımcının şu an incelendiği bildirildi.

Firma katılımcının sağlığına dair, mahremiyete saygı duyulması gerektiğini belirtti ve katılımcının hastalığı hakkında her gün yeni şeyler öğrendiklerini ve ek bilgilerin paylaşılmadan önce bütün gerçeklerin bilinmesi gerektiğini anlattı.

Şimdilik ise katılımcının direk olarak denemedeki aşıyı mı aldığı yoksa kontrol grubunda mı olduğu ise açıklanmadı.

Ünlü ilaç firması ise yine hastalığa ve katılımcının kimliğine dair diğer bilgileri henüz basınla paylaşmadı. Ayrıca hastalığın tesadüf sonucu mu ortaya çıktığı yoksa aşı ile ilgili doğrudan bir bağlantısı olup olmadığı belirtilmedi.

CNN’de konuşma yapan Brown Üniversitesinde görevli olan Doktor AshishJha ise, ünlü ilaç firmasının 60 bin kişiden fazla katılımcıyla birlikte en büyük aşı çalışmasını yaptığını bu büyüklükteki bir çalışmada bu tip duraksamaların da normal olduğunu belirtti.

Şirket ise klinik çalışmalarının son aşamasına Eylül ayında geçmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı