Korana sonrası üniversite öğrencileri kira ve aidat ödemek zorunda mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korana sonrası üniversite öğrencileri kira ve aidat ödemek zorunda mı?

GÜNDEM

10 Ekim 2020 Cumartesi 08:12:19

Son Güncelleme: 09/10/2020 19:42:07

Korana sonrası üniversite öğrencileri kira ve aidat ödemek zorunda mı?

Çin’in Wuhan kentinden başlayan ve kısa sürede küresel bir salgına dönen korana virüsü Mart ayında Türkiye’ye de gelmişti ülkemize korona virüsünden ilk vakanın görülmesiyle birlikte üniversiteler dahil olmak üzere eğitim ve öğretime 3 hafta süreyle ara verilmişti. Bu dönemde ise birçok öğrenci aile evine dönerek biraz daha güvende hissetmeye çalışmıştı.

Evlerde ve apartlarda kalan öğrenciler ise haliyle geçici olan bu durum için evlerini boşaltmamıştı. Fakat durum beklenildiği gibi gitmedi. 3 haftalık olan eğitim ve öğretim arası uzaktan eğitime döndü ve öğrenciler dönemi uzaktan eğitim yaparak tamamladılar. Birçok öğrenci ise okula gitmediği bu dönemde kira kontratları nedeniyle evlerinin kirasınıveyaaparatlarının ödemlerini yapmak zorunda kaldı. Bu döneminde uzaktan eğitim olarak devam etmesi sonucunda öğrenciler isyan etti ve daha fazla kalmadıkları evin kiralarını ödemek istemediler.

Bu yüzden sık öğrenciler tarafında kullanılmadan eve kira ödenmek zorunlu mu? Kullanılmaya aparta aidat verilmesi gerek mi? Gibi sorulara yanıt arandı. İşte bizde sizler için bu soruları araştırdık ve derledik işte detaylar;

Üniversitelerin uzaktan eğitim ve öğretimle devam etmesi üzere birçok öğrenci yaşadığı şehirde ve ailesinin yanında kalmayı tercih etti. Hal böyle olunca da ev sahipleri ve kiracı durumda olan öğrenciler arasından anlaşmazlıklar baş gösterdi. Öğrenciler oturmadıkları evin kirasını ve aidatını ödemek istemediler öte yandan ev sahipleri bu durumu kabul etmedi. Peki ya öğrenciler oturmadıkları evin kirasını ve aidatı ödemek zorundalar mı? Devam eden kira sözleşmesini iptal etmek mümkün mü? İşte soruların cevapları;

Hızla yayılan ve küresel bir hala gelen korona virüs salgını sebebiyle üniversiteler uzaktan eğitime geçti ve öğrenciler kiralamış oldukları evlerdeki, ev sahipleri ile sıkıntılar yaşamaya başladı. Pek çok öğrenci ise kullanamadıkları evlerini tahliye etmek istedi fakat hala devam eden kira sözleşmeleri nedeniyle sorunlar ev sahipleri ve öğrenciler arasında baş gösterdi.

KULLANILMAYAN EVE KİRA VE APARTMAN AİDATI ÖDENMEK ZORUNDA MI?

Öğrenciler her ne kadar yaşanan bu olağanüstü durum sebebiyle evlerini kullanmasalar da evlerinde eşyaları olduğu sürece kira ödemekle yükümlüler. Fakat eğer öğrenciler evlerini boşaltır ve tutanak ile ev anahtarını ev sahibine teslim ederlerse kira ödeme zorunluluğundan kurtulmuş oluyorlar.

Öte yandan birçok avukat tarafından yapılan açıklamalar göre korona virüsünün mücbir sebep sayıldığı belirtiliyor ve söz konusu kira sözleşmelerinin hükmünün olmadığı dile getiriliyorlar.

Kullanılmayan daireler ödenen aidat konusuna gelince… aidat borçları kullanımdan oluşan bir borç değil malik bir borçtur. Bulunduğunuz apartmanın sosyal imkanlarını kullanmanızın ya da dairenizde oturmamanız aidatı ödemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Tüm bunlardan bağımsız şekilde aidat ödenmesi zorunlu. Ödenmemesi halinde ise kanunlara göre aylık olarak %5 oranındaki gecikme faizi ve icra takibi başlatılır. Bu durum olunca icra masrafları ile birlikte aidat paranızı faizli şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz.  Bu yüzden aidatlarını daireyi kullanmasanız bile ödemek ile sorumlusunuz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı