Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Nakdi Desteği Alana 400 TL Ek Ödeme Yapılacak

GÜNDEM

17 Mayıs 2020 Pazar 14:47:15

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Nakdi Desteği Alana 400 TL Ek Ödeme Yapılacak

Koronavirüs salgını sürecinde bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin nakdi desteği Devlet tarafından çalışanlara sunulan destekler olarak devreye alınmıştı. Koronavirüs sürecinde başvuru yapıp kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin ödeneği alanlara ek 400 TL ödeme müjdesi de geldi!

Koronavirüs salgını sürecinde bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin nakdi desteği Devlet tarafından çalışanlara sunulan destekler olarak devreye alınmıştı. Koronavirüs sürecinde başvuru yapıp kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin ödeneği alanlara ek 400 TL ödeme müjdesi de geldi! Koronavirüs nedeniyle birçok işyeri ve işletmede kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamalarına geçilmişti. Bu şekilde çalışılan işyerlerinde kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödemesi alan çalışanlara bir takım ek ödemeler de yapılıyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Koronavirüs salgınının tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hissedilmesinin ardından özellikle ekonomi ve istihdam alanında birçok Devlet desteği hayata geçirilmişti. Bu destekler arasında yer alan Kısa Çalışma Ödeneği de, kısa çalışmanın uygulandığı işyeri ve işletmelerde çalışanlar için maaş desteği olarak dikkat çekiyor. Öte yandan işverene getirilen 3 aylık işçiyi işten çıkarma yasağının yanı sıra ücretsiz izne çıkarma yetkisi verilmesi sonucu, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara da aylık 1.177 TL ücretsiz izin nakdi destek ödemesi yapılıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR? İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Kısa çalışma ödeneği araştırmaları, Koronavirüs sürecinde milyonlarca işveren ve çalışan tarafından araştırıldı ve halen daha sorgulamalar sürüyor. Kısa Çalışma ödeneği için başvuruyu işveren yapıyor! İşveren, gerekli bilgi ve evraklarla Kısa çalışma ödeneği başvurusunu İşkur resmi e-posta adresine gönderiyor. İşverenin başvurusunun ardından İşkur iş müfettişlerince gerekli incelemeler yapılıyor. Şartları taşıyan başvurular sonuçlandırılarak çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenmeye başlıyor. Peki kısa çalışma ödeneği şartları nelerdir?

Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanmak için son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Prim şartını taşımayan çalışanlar, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılamamaktadır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR? MİKTARI

Kısa çalışma ödeneği, çalışanın 12 aylık prime esas brüt kazancı üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretli bir çalışana ödenecek kısa çalışma ödeneği ise 1.765 TL’dir. Kısa çalışma ödeneğinin tavanı ise 4.414 TL’dir.

DEVLETTEN ÇALIŞANA ‘KORONAVİRÜS’ DESTEĞİ

Kısa çalışma ödeneğinde ödemeler Devlet tarafından gerçekleştiriliyor. İşverenin burada sadece başvuru yükümlülüğü bulunuyor. Devlet, Koronavirüs sürecinde 3 aylık süreç için hayata geçirdiği Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz izin Nakdi desteği ile İstihdamı destekliyor. Cumhurbaşkanı’nın Koronavirüs salgınının seyrine göre 3 aylık süreyi 6 aya kadar uzatma yetkisi bulunuyor.

Öte yandan Devlet tarafından yapılan Kısa çalışma ödeneği ve Ücretsiz izin ödemesinin yanı sıra işveren tarafından çalışana ek ödemeler de gerçekleştirilebiliyor. Örneğin asgari ücretli bir çalışanın aldığı 1.765 TL ödemenin yanı sıra İşveren de kalan farkı ödeyerek işçinin koronavirüs nedeniyle gelir kaybına uğramamasını temin edebiliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı