Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak mı? Ne Zaman Bitecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak mı? Ne Zaman Bitecek?

GÜNDEM

8 Haziran 2020 Pazartesi 14:11:34

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak mı? Ne Zaman Bitecek?

Koronavirüs salgını sürecinde istihdamı korumak ve salgından etkilenen çalışanları ekonomik olarak korumak açısından Devlet tarafından devreye alınan Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek? Kısa çalışma ödeneğinde süre uzatılacak mı?

Koronavirüs salgını sürecinde istihdamı korumak ve salgından etkilenen çalışanları ekonomik olarak korumak açısından Devlet tarafından devreye alınan Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek? Kısa çalışma ödeneğinde süre uzatılacak mı? Bilindiği üzere tüm Dünyayı etkisi altına alan ve ekonomilerde de ağır hasarlar oluşturan Covid-19 Koronavirüs salgını sürecinde, Devlet birçok tedbiri hayata geçirmişti. Bu süreçte çalışanlar için Kısa Çalışma Ödeneği de devreye alınmıştı. Kısa Çalışma Ödeneği 3 ay için hayata geçirilirken şimdi sürenin uzatılıp uzatılmadığı merak ediliyor. İşkur Kısa çalışma ödeneği sorgulama! E-devlet kısa çalışma ödeneği yattı mı? Sorgulama detayları. Haberimizde sizler için hazırladık…

Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili milyonlarca kişi tarafından araştırmalar sürüyor. Covid-19 yeni tip Koronavirüs salgını, insanların sağlığı kadar ekonomilerini de olumsuz etkiledi. Bu süreçte, ülkemizde de milyonlarca işyeri ve işletme kepenk kapatmak zorunda kalırken, yine milyonlarcası da sosyal hayatın evlere çekilmesiyle birlikte cirolarında büyük azalma yaşadı. Tâbi ki işletmelerin iş yapamaması bu işyerlerinde çalışanları da zora soktu. İşverenlerin kısa çalışma modeline geçmesiyle, Devletten kısa çalışma ödeneği devreye alındı! 3 ay olarak devreye alınan Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? Kovid-19’da normalleşme döneminde kısa çalışma ödeneği ödenmeye devam edecek mi? Sorularının yanıtı araştırılyıor. Kısa çalışma ödeneği E-Devlet sorgulama ekranı! İşkur kısa çalışma ödeneği yattı mı?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

Koronavirüse karşı Devlet tarafından alınan en önemli ekonomik tedbirlerden biri olan Kısa çalışma ödeneğide ödemeler sürüyor. Başvuruları olumlu sonuçlanan hak sahiplerine kısa çalışma ödeneği ödemeleri peyderpey yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, Mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin, yoğunluk yaşanmaması adına 1-5 Haziran 2020 tarihleri arasında, hak sahiplerinin T.C Kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacağı belirtilmişti. Buna göre T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi; 0 olanlara 1 Haziran’da, 2 olanlara 2 Haziran’da, 4 olanlara 3 Haziran’da, 6 olanlara 4 Haziran’da, 8 olanlara da 5 Haziran’da ödemeleri yapıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Kısa Çalışma ödeneği ödemeleri, hak sahiplerine yani çalışanların bizatihi kendisine, her ayın 5. gününde PTT Şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İŞUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ E-DEVLET SORGULAMA!

E-Devlet platformu üzerinden İşkur’dan kısa çalışma ödeneği alıp almadığınızı ve ödemenizin yatıp yatmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Bu işlem için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİ UZATILACAK MI?

Kısa çalışma ödeneği bir işyerinde çalışan işçilere en çok 3 ay için ödenebiliyor. Bu süre 16 Mart-21 Mart tarihleri arasında başlamış olup Haziran ayında tamamlanıyor. Koronavirüste normalleşme ile birlikte, berber, kuaför, lokanta, restoran, kafe ve pek çok işyeri ve işletme de faaliyetlerine rutin olarak başladı. 1 Haziran itibariyle işyerlerinin de açılmasıyla kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısa çalışma ödeneği süresini 3 ay daha uzatma yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 aylık süreye 3 ay daha ilave ederse kısa çalışma ödeneği ödenmeye devam edecek.

YENİDEN BAŞVURU GEREKECEK!

Kısa Çalışma ödeneğinde sürenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3 ay daha uzatılması halinde, Kısa çalışma ödeneğine başvuruların tekrarlanması bekleniyor. İşveren, 3 aylık süre için de kısa çalışma şartlarını sağladığını belirterek çalışanları adına yeniden İşkur’a müracaat edecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı