Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği parasını almayanlar paralarını nasıl alacak? İŞKUR ne zaman ödeme yapacak? İşte tüm detaylar

GÜNDEM

10 Mayıs 2020 Pazar 22:38:11

Kısa Çalışma Ödeneği parasını almayanlar paralarını nasıl alacak? İŞKUR ne zaman ödeme yapacak? İşte tüm detaylar

Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda milyonlarca vatandaşımız ücretsiz izine gönderildi ve büyük bir kısmı işinden çıkartıldı. Bu vatandaşlarımızın mağduriyetini giderebilmek amacıyla ise ücretsiz izine gönderilenlere Kısa çalışma ödeneği, işinden çıkartılan vatandaşlara ise işsizlik ödeneği bağlandı.

Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda milyonlarca vatandaşımız ücretsiz izine gönderildi ve büyük bir kısmı işinden çıkartıldı. Bu vatandaşlarımızın mağduriyetini giderebilmek amacıyla ise ücretsiz izine gönderilenlere Kısa çalışma ödeneği, işinden çıkartılan vatandaşlara ise işsizlik ödeneği bağlandı. Kısa çalışma ödenekleri 5 Mayıs 2020 tarihi itibariyle ödenmeye başlamıştı. Ancak sadece 3 milyon vatandaşın kısa çalışma ödeneği ödendi. Hala kısa çalışma ödeneğini alamayan 2 milyon vatandaş olduğu biliniyor. Kısa çalışma parası yatmayanlarda internette kısa bir araştırma yaparak haber merkezimize ulaşıyor. Bu konuda uyarılarımızı hala yapmaya devam ediyoruz. İşte kısa çalışma ödeneği ile alakalı tüm ayrıntılar…

İŞKUR aracılığı ile ödenecek olan kısa çalışma ödeneği ödemelerine 5 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başladı. Kısa çalışma ödeneğine toplam 5,3 milyon vatandaşın başvurduğu resmi kayıtlarla bildirilmişti. Ancak şu aşamaya kadar sadece 3 milyon vatandaşın kısa çalışma ödeneği tamamlandı. Geriye kalan 2 milyon vatandaşın kısa çalışma ödeneği konusunda eli kolu bağlı bekliyor. Kısa çalışma ödeneği hesaba yatmayanların yapması gereken tek bir şey var o da PTT’ye başvurmak. Kişi eğer esube.iskur.gov.tr adresinde profiline banka hesap bilgilerini girmemiş ise kısa çalışma ödeneği PTT ile adına ödeniyor. Kişi PTT’ye bizzat müracaat ettiğinde PTT’den kısa çalışma ödeneğini alabiliyor. Peki, İŞKUR kısa çalışma ödeneğini ne zaman tamamlayacak? Şu aşamada herhangi bir açıklama yapılmadı ancak daha önceden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalar göre esube.iskur.gov.tr web adresine banka hesap bilgilerini girmeyen vatandaşlarımıza malumu üzere ödeme yapılamadı. Buna karşın ücretsiz izine gönderilmiş vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla isimlerine PTT ile ödeme yapıldı. Kısa çalışma ödeneği banka hesabına aktarılmayan vatandaşlarımızın PTT’ye bizzat başvurarak adlarına yatırılan kısa çalışma ödeneğini teslim alabilirler.

İŞKUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

İŞKUR, kısa çalışma ödeneklerini 5 Mayıs 2020 tarihinde ödemeye başladı. Şu an mevcut banka hesap bilgilerini esube.iskur.gov.tr web adresine girmiş olan vatandaşların banka hesaplarına Kısa çalışma ödenekleri yatırıldı. 1.777 TL olarak yatırılacak olan miktar 10 TL damga vergisi kesintisi sonrasında 1.767 TL olarak yansıtılıyor. Ancak banka hesap bilgilerini İŞKUR İŞ Portalına girmeyen vatandaşlarımızın kısa çalışma ödenekleri PTT’ye yönlendirildi. En geç 13 Mayıs 2020 tarihine kadar PTT aracılığı ile başvuru yapan herkes kısa çalışma ödeneğini PTT’den alabilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLMEK İÇİN ŞARLAR NELERDİR?

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için öncelikle çalışanların belirli şartları taşıması gerekiyor. Öncelikle kişilerin asgari düzeyde 450 gün SSK primlerinin olması gerekiyor. Son 60 gün içerisinde ise kesintisiz olarak SSK primlerinin yatırılmış olması gerekiyor. Kişinin kısa çalışma ödeneği alabilmesi için ise kendisi değil işverenin başvuru yapması gerekiyor. İşçinin bireysel yaptığı başvurular dikkate alınmayacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Nakdi Ücret Desteğine başvuru yapmak için TIKLAYIN

İşsiz kalanların alacağı desteğe başvuru yapmak için TIKLAYIN

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa Çalışma Ödeneği de İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlanan bir imkan olup, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bakanlar Kurulu kararı ile üç aylık süre altı aya kadar uzatılabilir.

Buradaki ana amaç tabii ki salgının ortadan kalkar kalkmaz insanlar normal işlerine devam edebilsin ve devletten düzenli olarak maddi destek alabilsin diye. Ancak bu dönemde işten çıkartılmış olan tüm vatandaşlarımız arada kaynamış oldu. Çünkü karar 15 Nisan 2020 tarihinde geldi, 15 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 aylığına işten işçi çıkartmak yasaklandı. Öncesinde bu konu ile alakalı herhangi bir dayatma yoktu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı