Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek sorusu yanıt buldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek sorusu yanıt buldu

GÜNDEM

30 Haziran 2020 Salı 20:35:43

Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek sorusu yanıt buldu

Pandemi sonrasında çalışanların ve işverenlerin mağduriyetini önlemek adına devlet tarafından kısa çalışma ödeneği ödemeleri devam ediyordu. Bugün açıklanan Cumhurbaşkanı kararı sonrasında kısa çalışma ödeneği ödemeleri uzatıldı. Böylece kısa çalışma ödeneği ne zaman kadar devam edecek sorusu yanıt bulmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşten çıkarma ve kısa çalışma süresine yönelik düzenlemelerin süresi uzatıldı. Karar Resmi Gazetede yayımlandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan işten çıkarma ve kısa çalışma ödeneğine dair açıklamalar da bulundu. Erdoğan dün yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını duyurdu. Karar ise bugün ResmiGazetede yayımlandı. Karar doğrultusunda işverenler temmuz ayı boyunca da herhangi bir işçi çıkarımı yapmayacak.

Öten yandan kısa çalışma ödeneğinin işsizlik ödeneğinden düşürülecek olması büyük tartışma yaratmıştı. Alınan karar ile birlikte de kısa çalışma ödeneğini daha sonradan işsizlik maaşından düşürülmeyeceği açıklandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Sona Erecek?

Cumhurbaşkanı kararı ile bugün Resmi Gazetede 1 Temmuz’dan ,itibaren kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına dair karar yayımlandı. Resmi Gazetede yayınlanan karara göre salgın sebebiyle kaynaklanan dış kaynaklı etkiler ve mevsimsel sorunlar dolayısıyla oluşan olağanüstü durumlar nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş iş yerlerinin ödene süresinin 1 temmuz itibariyle, öte yandan uygulaması sonlanan is yerlerinin de uygulamanın sonlandığı tarihten itibaren uygulamanın devam ettiği iş yerleri içinde bitiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde bir ay daha uzatıldığı duyuruldu.

Alınan karar hükmüne göre ise dış sebeplerden kaynaklanan etkiler ile dönemsel durumlar dahilinde zorlayıcı neden koşuluyla gerçekleşen ödemeler yani kısa çalışma ödenekleri, işsizlik ödeneği süresinden düşmeyecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI TEMMUZDA DA DEVAM EDECEK

Resmi Gazetenin aynı basımında yer alan bir diğer habere göre ise Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda daha önceden alınmış olan geçici olarak işten çıkarma yasağı uzatıldı. İş kanunun geçici 10. Maddesiyle düzenlemiş olan ve her türlü iş veya hizmet sözleşmesini kapsayan üç ay boyunca işveren tarafından feshedilmesini yasaklayan düzenlemeye dair süreler bir ay boyunca daha uzatıldı. Bu sebeple işverenler temmuz ayı boyunca da işçi çıkarımına gidemeyecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Hesaplama

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile birlikte vatandaşlar maaşlarının ne kadar bir bölümü alacağını merak ediyor. Hesaplamalar ise şu şekilde;
Brüt ücret olarak 2.622 Trük lirası ücret alan bir vatandaşımız kısa çalışma ödeneğikapsamında 1.561 Türk lirası maaş alacak.

Yine brüt ücret olarak 3 bin Türk lirası alan bir vatandaş kısa çalışma ödeneği kapsamında 1786 Türk lirası alırken brüt ücreti 3500 Türk lirası olan bir vatandaş 2 bin 8 Tük lirası kısa çalışma ödeneği alabilecek.

Kısa çalışma ödeneği yatmayan vatandaşlarımız buraya tıklayarak ilgili haberimize ulaşabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı