Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği ile 3 Ay Süreyle Çalışana 4380 TL Ödeme Yapılacak! Kimler Alabilir?

GÜNDEM

7 Mayıs 2020 Perşembe 16:16:35

Kısa Çalışma Ödeneği ile 3 Ay Süreyle Çalışana 4380 TL Ödeme Yapılacak! Kimler Alabilir?

Koronavirüs salgını nedeniyle kısa çalışma yapılan işyeri ve işletmelerde çalışanlara Devlet desteği! Devlet, Covid-19 salgını nedeniyle işyeri ve işletmesinde haftalık çalışma süresi 3’te 1’den fazla olarak kısıtlanan yahut 4 haftadan bu yana kepenk kapatmak zorunda kalan işletmelerde çalışanlara maaş desteği sağlıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle kısa çalışma yapılan işyeri ve işletmelerde çalışanlara Devlet desteği! Devlet, Covid-19 salgını nedeniyle işyeri ve işletmesinde haftalık çalışma süresi 3’te 1’den fazla olarak kısıtlanan yahut 4 haftadan bu yana kepenk kapatmak zorunda kalan işletmelerde çalışanlara maaş desteği sağlıyor! İşkur kısa çalışma ödeneği kapsamında 3 ay süreyle çalışana toplamda 4380 TL’ye varan ödeme yapılacak! Kimler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir, başvurular devam ediyor mu? Ödemeler ne zaman yapılacak? Tüm bu soruların yanıtı haberimizde…

Covid-19 salgını nedeniyle devreye alınan Kısa Çalışma Ödeneğine başvurular devam ederken bugün itibariyle toplamda 300 firma, yaklaşık 3 milyon 200 bin çalışanı için bu ödeneğe başvuruda bulundu! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde yer alan Kısa çalışma ödeneği ile, işyeri ve işletmesinde çalışma süresi en az 3’te 1’i oranında azaltan veya tamamen kepenk kapatmak zorunda kalan işyeri ve işletmelerde çalışan vatandaşlara 3 ay boyunca, toplamda 4380 TL’ye kadar maaş desteği sağlanacak. İşkur’a kısa çalışma ödeneği başvuruları yapılmaya devam ederken, şu ana dek yapılan başvuruların büyük çoğunluğu olumlu sonuçlandırıldı. Mayıs ayı kısa çalışma ödenekleri de hesaplara yatmaya başladı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Hükümet tarafından devreye alınan Kısa çalışma ödeneğinden; Covid-19 yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle işyeri ve işletmesinde haftalık çalışma süresi geçici olarak en az üçte bir oranında azalan veya tamamen kepenk kapatmak zorunda kalan işyeri ve işletmeler yararlanabilecek. Buralarda çalışan vatandaşlara, son 3 yıllık süreçte 450 gün asgari prim yatırılmış olması ve 60 gün boyunca hizmet akdine tâbi olarak çalışmış olmaları koşuluyla maaş desteği verilecek.

Kısa çalışma ödeneğine başvurular, gerekli belge ve evraklarla birlikte İşveren tarafından, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) E-posta ile yapılıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Kısa çalışma ödeneğinin miktarı aylık 1.752 TL ila 4.380 TL arasında değişiyor. Kısa çalışma ödeneğinde ödenecek miktar, çalışanın brüt maaşı üzerinden hesaplanıyor. Prime esas kazançlar üzerinden en fazla kısa çalışma ödeneğinin tutarı 4.380 TL olurken asgari ücretli bir çalışana da aylık 1.752 TL ödeme yapılacak. Kısa çalışma ödeneğinden binde 7.59 oranında damga vergisi de kesilmektedir. Kısa çalışma ödeneği, çalışanın 12 aylık prime esas kazanç ortalamalarının %60’ı üzerinden bağlanmaktadır.

12 aylık ortalama brüt ücret tutarı 2.622 TL olan çalışana 1.561 TL, 2.943 TL (asgari ücret brütü) olan çalışana ise 1.752 TL ödeme yapılmaktadır. Kısa çalışma ödeneğinin miktarı çalışanın aldığı maaş arttıkça artıyor ve maksimum 4.380 TL’ye kadar yükselebiliyor.

NİSAN AYI KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATIRILMAYA BAŞLADI

Nisan ayı için yapılması planlanan kısa çalışma ödenekleri, 5 Mayıs itibariyle hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılmaya başlandı. İŞKUR, Nisan ve mart Aylarına ait kısa çalışma ödeneği tutarlarını hak sahiplerine ödemelere başladı!

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Hakkı Dağ

    30 Mayıs 2020 at 00:39

    Yardımlar nezaman yapılacak hala bi haber gelmedi yardımcı olursanız memnun olurum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı