Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yeniden başladı!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yeniden başladı!

GÜNDEM

4 Aralık 2020 Cuma 13:05:59

Son Güncelleme: 04/12/2020 13:05:01

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yeniden başladı!

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının yeniden başlamasına dair alınan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre, 30 Haziran 2020 tarihinden önce başvuru yapmayan iş yerleri de artık başvurularını gerçekleştirebilecekler. Dün, Kısa Çalışma Ödeneğine yeni başvuruları almaya başladıklarını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili detaylı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan kararın 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2. maddesi ile geçici 23. maddesinde belirtilen esasları kapsamında, Koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için sürenin uzatılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 2’nci ve geçici 23’üncü maddeleri gereğince karar verildi.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK DETAYLARI AÇIKLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kararın yayımlanmasının ardından konuyla ilgili açıklama yaptı. 1 Aralık tarihinden itibaren başvuruların alınacağını belirten Selçuk, 30 Haziran’dan önce başvurusunu gerçekleştirmeyen iş yerlerinin de kapsama alındığını açıkladı. Bu iş yerleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurursa 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneği alabilecekler.

BU KİŞİLERİN BAŞVURU YAPMASINA GEREK YOK
Kısa çalışma başvurusunu 30 Haziran’a kadar yapmış olan iş yerleri, ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecek. Bakan Selçuk, söz konusu işyerlerinin daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanamayan çalışanlarını da bildirerek başvurularını gerçekleştirebileceğini dile getirdi. Bununla birlikte, daha önce başvurusunu gerçekleştiren iş yerlerinin, kısa çalışmadan faydalanan işçileri için yeni bir başvuru yapmasına gerek olmadığını söyleyen Selçuk, bu kişilerin uzatma kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebileceğini açıkladı. Ayrıca, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin çalışanların işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceği de hatırlatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIR?
Bakan Selçuk, kısa çalışma başvurularının 31 Aralık 2020 tarihine kadar yalnızca e- devlet üzerinden yapılabileceğini açıkladı. Buna ek olarak, posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru yapılamayacağını hatırlattı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Binlerce vatandaş, Kasım ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin ne zaman yatacağını merak ediyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu ödemelerin 4 Aralık’ta hesaplara yatacağını da açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı