Kentsel dönüşüme kim karar veriyor? Kentsel dönüşüm neye göre belirleniyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kentsel dönüşüme kim karar veriyor? Kentsel dönüşüm neye göre belirleniyor

GÜNDEM

5 Kasım 2020 Perşembe 21:50:49

Son Güncelleme: 05/11/2020 21:45:28

Kentsel dönüşüme kim karar veriyor? Kentsel dönüşüm neye göre belirleniyor

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan kentsel dönüşüm projeleri vatandaşlarımız tarafından oldukça ilgi çekiyor ve yakından takip ediliyor. Özellikle de oturduğu bina yaşlı olan ve risk bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız evlerini tek başına yenileyecek maddi imkânı bulamıyor. Bu noktada da devlet eliyle TOKİ yardıma kavuşuyor. Vatandaşlarımız uygun farklar ve kolay ödeme seçenekleri ile yeni çevre düzenlemesinde, sağlık ve depreme dayanıklı konutlara kavuşuyorlar. Peki vatandaşlarımızın oldukça ilgisini çeken bu TOKİ dönüşüm projeleri nasıl belirleniyor? Vatandaşların beyanları ve başvuruları önemli mi? Bir sonraki dönüşüm mahallesi sizin olabilir mi? İşte ayrıntılar;

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan kentsel dönüşüm projeleri vatandaşlarımız tarafından oldukça büyük ilgi görüyor. Peki TOKİ tarafından yapılan bu kentsel dönüşüm projeleri kim tarafından belirleniyor? Yerleşim yerleri neye göre seçiliyor? İşte tüm ayrıntılar;

Türkiye’nin çok büyük bir kısmı deprem riski altında. Hal böyle olunca yaşadığımız binaların depreme dayanıklı olması sadece mal güvenliği için değil can güvenliğimiz içinde oldukça hayati. Çevre Bakanlığı deprem risk yüksek olan bölgeler içinse kentsel dönüşüm projeleri hazırlıyor. Bu bölgelerin başında da İstanbul geliyor. Bakanlık tarafından yapılan bu projeler sayesinde hem vatandaşlarımızın canları korunmaya çalışırken, oluşacak yıkımlarında önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca projelerde çevre dostu olarak biliniyor ve çevre düzenlemesi kapsamında hayata geçiriliyor.

İstanbul haricinde ise projeler diğer bölgeler de yine devam ediyor. Türkiye geneli olarak devam eden bu projelerin büyük çoğunluğu İstanbul’da yer alsa da diğer kentlerde de çalışmalar devam etmekte.

Birçok ilimizde kentsel dönüşüm projeleri devam etmekte ve yenileme çalışmaları sürmekte.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen bir diğer konu ise TOKİ tarafından kentsel dönüşüm alanlarının nasıl belirlendiği. Birçok vatandaş mahallerine TOKİ projesinin gelip gelmeyeceğini araştırıyor.

Özellikle de düzensiz bir çevre ve eski yapılarda yaşan vatandaşlarımız deprem riskli altında olanlar evlerini yenilenmesi için TOKİ’nin projelerine kendi mahallerinin de dahil edilmesini istiyor.

Peki kentsel dönüşüm kim tarafından belirleniyor?

Toplu Konut İdaresi ise bu bağlamda vatandaşlarımızı bilgilendirici bir açıklamada bulundu.

TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleşeceği alanların belediyelerce tespit edildiği açıklandı. TOKİ ise belediyelerin talepleri üzerine belirtilen alanda inceleme yapıyor ve bir değerlendirme raporu hazırlanıyor.

Bu rapor ise ilgili belediyeye sunulduktan sonra Toplu Konut İdaresi ve Belediye arasında bir protokol imzalanıyor.

İmzalanan protokol çerçevesinde ise projenin sınırları gibi birçok ana unsur belirleniyor ve çalışmalar başlıyor.

DESTEK SAĞLANIYOR

Evleri yıkılacak, bulundukları mahalle TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projesine alınan vatandaşlarımız ise mağdur edilmiyor. Bu vatandaşlarımıza belediyeler ve bakanlık tarafından çeşitli yardımlar yapılıyor. Vatandaşlarımızın bulundukları illere göre kira yardımı ve tek sefere mahsus olarak da aynı zamanda taşınma yardımı yapılıyorlar.

Vatandaşlarımız ilgili yardımlar hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizden arama yapabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı