Kamu çalışanlarına whatsapp yasağı geldi mi? Whatsapp yasasındaki uygulamalar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kamu çalışanlarına whatsapp yasağı geldi mi? Whatsapp yasasındaki uygulamalar

GÜNDEM

31 Temmuz 2020 Cuma 04:12:44

Son Güncelleme: 31/07/2020 02:43:39

Kamu çalışanlarına whatsapp yasağı geldi mi? Whatsapp yasasındaki uygulamalar

Siber saldırı ve bilgi sızdırılmasının önüne geçilmek için kamu çalışanları için de yeni düzenlemeler getirildi. Whatsapp, Telegram gibi çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarının kullanımıyla ilgili yeni düzenlemelere imza atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kamu için hazırladığı ve bilgi sistemlerindeki detayların belli olmasının ardından, bugün “WhatsApp yasaklandı mı? Kamu çalışanları Whatsapp kullanabilecek mi?” sorularının cevapları en çok merak edilen sorular arasında oldu. İşte Whatsapp yasağı hakkında merak edilen detaylar…

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nce, kamu için hazırlanan rehberde, bilgi sistemlerindeki güvenlik tedbirlerinin uygulanması zorunlu kılındıve yerli haberleşme uygulamalarına geçiş yapılması istendi. Yayımlanan rehberde, Whatsapp, Telegram benzeri yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarının kullanılması zorunlu hale getirildi. Kamu çalışanları özel hayatlarında Whatsapp ve benzeri uygulamaları kullanabilecek fakat kurumsal işlerde kullanamayacak.

BİLGİ VE İLETİŞİM GÜVENLİĞİ REHBERİ

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik sorunlarının azalması için yeni bir çalışma başlattı. Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde, güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olması, güvenlik tedbirlerinin denetlenmesi, yerli ve milli ürün kullanımına teşvik edilmesi, tekrar eden çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi gibi 12 başlıkta hedefler yer alıyor.

SİBER SALDIRILAR VE BİLGİ SIZDIRILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Milli güvenlik için kritik verilerin gizliliği veya erişilebilirliği bozulduğunda güvenliği sağlamak amacıyla hazırlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberine göre, kamu kurumun tüm bilgi ve iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak. Hazırlanan özel anketi her çalışan dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olunduğu ve kimlerin bunlara erişimiolduğu tespit edilecek. Buradan yola çıkılarak oluşturulan puanlamalarla, kurumların güvenlik altyapıları derecelendirilecek. Kurumların derecelerine göre altyapı çalışmaları yapılacak ve tüm bilgi işlem altyapıları korunaklı ve olası saldırılara hazır hale getirilecek. Bu çalışmalar sayesinde tüm kamu kurumlarına yönelik siber saldırıların önlemesi ve bilgi sızdırılmasının engellenmesi bekleniyor.

YERLİ VE MİLLİ UYGULAMALAR TERCİH EDİLECEK

Hazırlanan rehberde, kurumsal haberleşme için  WhatsApp, Telegram ve benzeri yabancı mesajlaşma uygulamalarının yerine sunucuları kurumun kontrolü altında olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması gerektiği belirtildi. Kuruma ait bir haberleşme uygulaması yoksa sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalara yönelinmesi istendi.Kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumların geliştirdiği yerli mobil uygulamalar hariç, diğer mobil uygulamalardan gizlilik dereceli haberleşme ve veri paylaşımı yapılmaması gerektiği vurgulandı.

BİLGİSAYARLARA YÜKSEK GÜVENLİK UYGULAMASI

Kurumun, çalışanlar için satın aldığı bilgisayarların sabit disklerinden veri kurtarılamayacak şekilde güvenli silme işlemi yapıldıktan sonra sisteme dahil edilmesi gerektiği belirtildi. Buna ek olarak, kuruma dışarıdan gönderilen e-posta eklerinin beyaz liste/kara liste olarak listelenmesi ve imza tabanlı anti virüs testlerinden geçirilerek çok katmanlı güvenlik analizinden geçirilmesi istendi.

Kurumlar, güvenlik gereksinimlerine uygun olarak parola politikası belirleyecek, parola giriş kısımlarının karmaşık ve uzun olması gerektiği belirtildi. Parola cümle kullanımına teşvik edilmesi ve parolalar için en uzun geçerlilik süresi belirlenmesi gerektiği açıklandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı