Kadınlar 6 yıl daha erken olabilecekler! İşte şartlar ve başvuru koşulları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kadınlar 6 yıl daha erken olabilecekler! İşte şartlar ve başvuru koşulları

GÜNDEM

4 Ekim 2020 Pazar 22:12:34

Son Güncelleme: 04/10/2020 18:54:44

Kadınlar 6 yıl daha erken olabilecekler! İşte şartlar ve başvuru koşulları

Çalışan vatandaşların hayallerini süsleyen emeklilik  için erken emekliliğe giden bir yol… Daha erken emekli olabilmek adına farklı yollar aranır. Çalışan kadınlar için doğum borçlanması sayesinde erken emekli olma fırsatları sunulacak.Bu hakkı bulunan ve sigortalı olan kadın çalışanlar için doğum borçlanması başvuruları yapılırken bir de geriye dönük prim ödeme hakları olacak.

Doğum yapmadan önce sigortalı olarak iş hayatına başlayan kadınlar  için en az 2 en fazla 6 yıl erken emeklilik olma hakkına sahip olabilecekler. Bunun için tek şart ise kadınların doğum borçlanma haklarından yararlanacak olmaları. İşte prim ödemeleri olmayan sigortalı olarak doğum yapan kadınlar için doğum borçlanması hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde…

Doğum borçlanması nedir ? Hangi şartlar ile ne kadar sürede yapılır ?

Sigortalı kadınlara doğum yaptıkları zaman içinde tanınan bir hak olan  doğum borçlanması şartları şu an birçok kişi tarafından bilinmiyor ve merakla araştırmalara devam ediliyor. Doğum borçlanması hakkından yararlanmak için kadınların belirli şartlara sahip olması gerekiyor. Doğum borçlanma haklarından yararlanmak isteyen annelerin doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Annelerin 3 çocuk için doğum borçlanması yapma hakları bulunmakta. Her çocuk için ,çocuk başına ikişer sene verilen borçlanma durumları en fazla çocuk için yapılabilecek. Dördüncü ve daha sonraki olan çocuklar için bu haklar verilmiyor. Geriye dönük primleri ödeyerek ise 6 sene erken emekli olma hakkına sahiptirler.

Doğum borçlanması nereden ve nasıl yapılacak?

Doğum borçlanması başvuruları yapmak isteyen vatandaşların çalıştıkları ve ya hizmetlerine devam ediyor oldukları  il içerisinde yer alan sosyal güvenlik il müdürlükleri ve ya  sosyal güvenlik merkezlerine başvuru hakları vardır. Bir yandan kamu içerisinde görevlerine devam eden kadınlar için ise  işlemleri e-devlet üzerinden yapabilme hakları vardır. Başvurular yapıldıktan sonra kamu kurum kayıtları içerisinde incelemeler yapılacak ve sonuçlar bildirilecektir.

Doğum yapan anneler için doğum yardımları

Doğum yapan annelerin çalışmaları ya da çalışmamaları  fark etmeksizin her kadına doğum yardımı  bir kereye mahsus olmak üzere ödenir. İlk çocuklarda 300 TL ikinci çocuklarda 400 TL üç ve sonrasında doğan çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılacaktır.

Doğum yapan anneler için süt izinleri

Kadın çalışanların çalışma süreçleri içerisinde bebekleri ile  ilgilenebilmeleri adına süt izinleri veriliyor. Bu izin ilk altı ay içerisinde üç saat olmak üzere ve bundan sonraki altı ay içerisinde de birer buçuk saat olmak üzere izinler verilir. Çalışma süreçlerinde olan kadınlar bu izni hangi zamanlarda kullanmak istediklerine kendileri karar verebilmektedirler.

Anneler için emzirme ödeneği

Doğum yapan anneler için ödenen yardımlardan bir diğeri ise süt parası olarak da bilinen emzirme ödeneğidir. Her anne için bir kereye mahsus olmak üzere yapılan bu ödeme 178 TL tutarındadır. Beş yıl geriye dönük olmak üzere bu yardımlardan faydalanma haklarına sahiptirler .

Çoklu doğum yapan anneler için yardımlar

Tek seferde ikiz ya da üçüz çocuk sahibi olan anneler için her ay 150 TL tutarında yardım fazladan ödenir.Çocukların 0 ve 2 yaşları aralığındayken geçerli olacaktır.  Bu yardımı her ay 2 yıl boyunca alınılabilir .

Doğum yapan annelere rapor ödemesi

Devlet tarafından anneler için yapılan yardımlardan bir tanesi ise en yüksek tutar üzerinden hesaplanan, hesaplamalar ile beraber rapor yardımı yapılacaktır. Annelerin aldıkları maaşlara göre hesaplanılacak olan bu tutarlar tam 122 gün boyunca ödenecek. Asgari ücretli olarak çalışmakta olan bir anne için ise en düşük verilecek ödene de 7325 TL tutarında olacak.

Yarı zamanlı çalışma ödenekleri

Doğum yapan kadınların sonrasında  süt izinlerinin bitmesi ile birlikte ,birinci çocuklarda 2 ay, ikinci çocuklar için  ise 4 ay, üç ve daha sonrasında doğacak olan çocuklar adına 6 ay ödeme hakları verilebilecektir. Yarım gün çalışma haklarından dolayı maaşlarının tamamını alamayacak olarak düşünseler bile doğum izinleri biter bitmez ilk 30 günlük süreçte  İŞKUR’a başvuru yaparak ödeneklerine alma haklarına sahiptirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı