İzmir 7.0 büyüklüğünde deprem! Yıkılan bina, tsunami, tekneler ve yeni görüntüler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İzmir 7.0 büyüklüğünde deprem! Yıkılan bina, tsunami, tekneler ve yeni görüntüler

GÜNDEM

30 Ekim 2020 Cuma 17:13:45

İzmir 7.0 büyüklüğünde deprem! Yıkılan bina, tsunami, tekneler ve yeni görüntüler

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 7.0 şiddetinde deprem İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale , Bursa ve İstanbul’da hissedildi. Saat 14.51’de gerçekleşen depremde İzmir Buca ve Bayraklı da binalar çöktü, tekneler deniz üzerinde sürüklendi, su seviyesi yükseldi, tsunami benzeri görüntüler oluştu. Çöken binada yarlı ve can kaybı merak edilirken yeni görüntüler gelmeye devam ediyor.

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 7.0 şiddetinde deprem ülkemizde en fazla Seferihisar’da hissedildi. İzmir halkı tarafından yoğun şiddetle hissedilen depremin 6.6 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Büyük depremi 4.8 büyüklüğünde artçı depremler takip etti. Yaşanan zelzele de İzmir Buca ve Bayraklı da binalar çöktü. Çöken binaların videosu vatandaşlar tarafından saniye saniye görüntülendi. Olay yerine kısa sürede intikal eden AFAD ekipleri arama kurtarma çalışmalarına başladılar.

DEPREM KAÇ ŞİDDETİNDEYDİ?

Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan açıklamaya göre depremin şiddeti 6.8 olarak açıklandı. ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi’ne göre depremin şiddeti 7.0 olarak belirlendi. Deprem sonrasında çöken binalar için AFAD harekete geçti. Arama kurtarma ekipleri enkazın altından onlarca vatandaşımızı kurtardı. Çalışmalar hala devam ediyor.

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA

Deprem sonrasında ilk açıklama Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal tarafından yapıldı. Sandal: ”Şu an hasar gören binalarımız çöken binalarımızdan söz ediliyor. Çok sayıda hasarlı binamız var. 10’a yakın ihbarını aldığımız binamız var. Birçok binamızda çatlama hasar var” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada toplamda 6 binanın yıkıldığı bilgisini paylaşarak: “Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında bir açıklama da Çevre ve Şehircilik Bakanlık Murat Kurum tarafından yapıldı: “AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri İzmir’e yönlendirildi. Hızlı bir şekilde olay yerine intikal ediyoruz. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için seferber olacağız.” şeklinde konuştu.

DENİZDE GELGİTLER OLUŞTU

Depremle birlikte yükselen su seviyesi teknelerin suda sürüklenmesine sebep oldu. Deniz kenarı işletmeler de ise şezlong, masa gibi birçok eşya sular altında kaldı. Depremin ardından sular bir anda geri çekildi. Yaşanan geri çekilmeyle birlikte binlerce tekne hasar gördü. Ek olarak, deprem esnasında Ege Denizi yıkılarında küçük tsunami benzeri görüntüler oluştu.

GÖÇÜK ALTINDAN VATANDAŞLAR KURTARILIYOR

İzmir’in çeşitli bölgelerinde yıkılan binalar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD ekiplerine vatandaşlarımız da destekte bulunuyor. An an yapılan paylaşımlarla birlikte vatandaşlarımızın göçük altından kurtarıldığına dair yeni görüntüler ortaya çıkıyor.

Depremde hayatını kaybeden kişi sayısı ve yaralı sayısı henüz resmi merciler tarafından bildirilmedi. Sayıların netleşmesiyle birlikte yeniden sizleri bilgilendiriyor olacağız.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı