İşsizler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni müjde geldi!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşsizler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni müjde geldi!

GÜNDEM

24 Temmuz 2020 Cuma 15:05:45

Son Güncelleme: 24/07/2020 15:06:03

İşsizler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni müjde geldi!

Son zamanlarda gündemimizde yer alan konular arasında ‘’ İşsizlik Sigortası Kanunu ‘’ ile birlikte bazı kanunlarda değişiklik yapılması ile alakalı teklifin sunulduğu bilinmekteydi. Yapılan son dakika açıklamaları kapsamında TBMM plan ve Bütçe komisyonlarında kabul edilmesiyle birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir.

Son zamanlarda gündemimizde yer alan konular arasında ‘’ İşsizlik Sigortası Kanunu ‘’ ile birlikte bazı kanunlarda değişiklik yapılması ile alakalı teklifin sunulduğu bilinmekteydi. Yapılan son dakika açıklamaları kapsamında TBMM plan ve Bütçe komisyonlarında kabul edilmesiyle birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu kapsam doğrultusunda korona virüs salgını sürecinden normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber yeni tip korona virüs pandemi gerekçesi ile iş sözleşmelerinin fesih edilmesin engelleyen uygulamalar doğrultusunda verilen kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile alakalı teklif sunuldu.

Yapılan bu teklif sonrasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından son dakika müjdesi gelmesiyle beraber teklifin kabul edilerek onaylandığı açıklandı. Ak partili Milletvekilleri tarafından gündemimizde ki yerini alan bu kanun teklifi doğrultusunda ‘’ İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi ‘’ ve Yükseköğretim Kanunun kamu kuruluşları tarafınca vakıflarında görevlendirilmek üzere pek çok düzenlemeler yapıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILACAK MI?

Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen korona virüs salgını ülkemizde etkisini göstermesinin ardından pek çok vatandaşımız için ücretsiz izin olanağı sunulmasıyla beraber devlet tarafından birbirinden farklı destek ödemeleri sunulmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda kısa çalışma ödeneği için yapılan ödemelerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılabilmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsam doğrultusunda ekonomik açıdan hala olumsuz etkilenen sektörlere bağlı olarak Kısa Çalışma ödeneğinin uzatılması ön görülmektedir. Aynı zamanda yapılan teklifler doğrultusunda ekonominin normale dönmesi amacıyla bazı işletmeler yavaş yavaş normalleşme süreci içerisinde açılarak gündemimizde bulunuyor. Ancak bu durumda bazı sektörler halen olumsuz etkilenmesi sebebiyle bu konu ile alakalı düzenlemeler yapılacağı bildirildi. Yapılan açıklamalar kapsamında;

‘’ Buna göre, Kovid-19 salgını kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

İşverenlere her 1 ay için sağlanması planlanan destek süresi, kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar için kısa çalışma ödeneğinin alındığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için ise nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.’’ İfadeleri kullanıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 3 AYLIK SÜRESİ 6 AYA UZATILABİLİR!

Cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalar ile birlikte verilen kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 aylık süresi bazı sektörler kapsamında 6 aya kadar uzatılabilmesi ön görülmektedir.

Korona virüs salgınının etkileri gündemimizde ki yerini almasıyla beraber işçilerin iş akitlerinin fesh edilmesi engellemesiyle ilgili olan düzenlemelerinde 3’er aylık süre kapsamında 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması bekleniyor. Bu konuya dair tüm ayrıntılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yetki verilmesi ile uygulanmaya başlanacaktır.

Öte yandan belirli süreli hizmet ya da iş sözleşmelerinde de sözleşme süresinin bitmesi, iş yerinin herhangi bir nedenden ötürü faaliyetlerini durdurarak kapanması; ilgili düzenlemeye göre fesih istisnalarının arasında yer alıyor.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı