İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? İşte Nedeni! Ne Zaman Düşecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? İşte Nedeni! Ne Zaman Düşecek

GÜNDEM

12 Haziran 2020 Cuma 14:14:28

İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? İşte Nedeni! Ne Zaman Düşecek

Koronavirüs sürecinde büyük bir durgunluk yaşayan ikinci el otomobil piyasasında, geçtiğimiz gün açıklanan dev taşıt kredisi kampanyasıyla birlikte fiyatlar yeniden yükselmeye başladı! Aracını değiştirmek veya yeni araç almak isteyen vatandaşlar Kamu bankaları tarafından açıklanan taşıt kredisi finansman destekleriyle piyasaların

Koronavirüs sürecinde büyük bir durgunluk yaşayan ikinci el otomobil piyasasında, geçtiğimiz gün açıklanan dev taşıt kredisi kampanyasıyla birlikte fiyatlar yeniden yükselmeye başladı! Aracını değiştirmek veya yeni araç almak isteyen vatandaşlar Kamu bankaları tarafından açıklanan taşıt kredisi finansman destekleriyle piyasaların canlanmasını ve fiyatların düşmesini beklerken, ikinci el piyasasında fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Peki ikinci el otomobil fiyatları neden yükseliyor? Cevabı haberimizde sizlerle…

Koronavirüs salgınında Haziran ayı normalleşme planıyla hayat daha da normale dönmeye başlamışken, Kamu bankaları da geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamayla yeni düşük faizli taşıt kredisi kampanyalarını duyurdular! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından hayata geçirilen düşük faizli taşıt kredisine başvurular da 5 Haziran 2020 Cuma günü başladı. Yüz binlerce bireysel ve kurumsal banka müşterisinin müracaat etmesi beklenen düşük faizli taşıt kredilerinin hayata geçmesiyle birlikte ikinci el otomobil fiyatlarının daha da yükseldiği gözlemlendi!

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI

İkinci el için uygun finansman desteği 3 Kamu bankası aracılığıyla sağlandı ancak araç alacak vatandaşlar, ikinci el otomobil fiyatları konusunda oldukça düşünceli durumda. İkinci el otomobil piyasasında fiyatların uzunca bir dönemdir yüksek seyretmesi ve olağandışı artışların yaşanması, ikinci el otomobil almak isteyen vatandaşları zorluyor. İkinci el otomobil piyasasında fiyatların neden yüksek olduğuyla ilgili bir araştırma da yapıldı. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, fiyatların neden yükseldiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

FİYATLAR NEDEN YÜKSEK?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel yaptığı açıklamada Kamu bankaları tarafından başlatılan finansman desteğinin önemli olduğuna değinerek, piyasaların bu finasman desteği ile birlikte canlanabileceğini sözlerine ekledi. Ancak ikinci el de esas canlılık için büyük bir sorunun çözülmesi gerektiğine işaret etti.

İkinci el otomobil satışlarında en büyük sorunun kayıt dışı otomobil satışlarının olduğunu söyleyen Başkan Ertemel, son yıllarda ikinci el piyasasındaki fiyat artışının temelinde de bu kayıt dışı satışların büyük bir payının olduğunu belirtti.

2019 YILINDA 3,5 MİLYON KAÇAK ARAÇ SATIŞI

2019 yılında toplam 7 milyon ikinci el araç satışının 3,5 milyonunun (%50) kayıt dışı olduğunu belirten Ertemel, ikinci el piyasasında son dönemlerde yaşanan olağan dışı fiyat artışlarının temelinde kayıt dışı satışların olduğunu belirtti. Ayrıca Ertemel tarafından ikinci el otomobil fiyatlarının %30’unun köpük bulunduğu belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı