İkinci el arabaların fiyatlarındaki artış! Araba almayı isteyenler dikkat
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el arabaların fiyatlarındaki artış! Araba almayı isteyenler dikkat

GÜNDEM

12 Ekim 2020 Pazartesi 13:27:43

İkinci el arabaların fiyatlarındaki artış! Araba almayı isteyenler dikkat

Günümüzde araba sahibi olmak oldukça zor bir hal aldı. Ekonomik olarak yaşadığımız sıkıntı nedeniyle alım gücümüzün yüksek bir düşüşe geçtiğini görüyoruz. Ancak Son zamanlarda yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde pandemi ilan edildi. Bu pandemi sürecinde pek çok kişiye işsiz kaldı veya çalıştıkları yerlerde yarı zamanlı çalışmaya başladılar.

Günümüzde araba sahibi olmak oldukça zor bir hal aldı. Ekonomik olarak yaşadığımız sıkıntı nedeniyle alım gücümüzün yüksek bir düşüşe geçtiğini görüyoruz. Ancak Son zamanlarda yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde pandemi ilan edildi. Bu pandemi sürecinde pek çok kişiye işsiz kaldı veya çalıştıkları yerlerde yarı zamanlı çalışmaya başladılar. Bu nedenle maaşlarındaki düşüş ekonomik anlamda zor zamanlar yaşamalarına neden oldu. Tüm bunların üstüne araba almak günümüzde bir lüks haline geldi. Pek çok kişinin bir araba almak ihtiyacı olsa da dışarıdan bakıldığında bir lüks olarak görünüyor. Bunun sebebi de ülkemizde araç fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayıdır. ancak ikinci el araba fiyatları daha öncelerde araç almak isteyenler için bir kaçış yolu niteliğindeydi. Şimdilerde ise ikinci el araç almak sıfır araç almak kadar zor bir duruma geldi. bunun sebebi ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle pandemi ilan edilmesi sonucu yabancı ülkelerden araç ithal edemiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %38 artarken geçen aya göre ise %15 düştü.

İKINCI EL ARAÇLARIN SATIŞLARINDAKI DURUM NASIL ILERLIYOR?

Son dönemlerde yaşanan ekonomik anlamda düşüş nedeniyle araç alımları da azalmaya başladı. Araç fiyatlarındaki artış araç satışları düşüşe neler oldu. İkinci el online pazardaki satışlar içerisinde binek araç payı %84 olurken hafif ticari araç payı ise %1 olarak kaydedildi. Eylülde satılan ikinci el araçların %24,5’I 1-4 yaş arası araçlar olurken %49,3’ü ise 5-10 yaş araçlar ve %26,2’si de 11 ve üzeri yaştaki araçlar oldu.

İKINCI EL ARAÇLARDA KI FIYAT ARTIŞI!

Ekonomik anlamda yaşanan inişli çıkışlı dönem ikinci el araçlardaki fiyatlarda da değişikliklere neden oldu. Son dönemde ikinci el araba fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Eylül ayında 2. El online pazarda araba fiyatları geçtiğimiz aya göre %12,7, “100” olarak başlangıç noktası kabul edilen 2019 senesinin aralık ayına göre ise ortalama olarak %49,1 arttı. Konuyla alakalı gelecekte nasıl olacağı ise merak konusu. sonraki yıllarda ikinci el araçlarda artış olup olmayacağı birçok kişi tarafından merak edilirken bunun cevabı henüz verilmedi.

bu nedenle ikinci el araç almak isteyen kişilerin detaylı bir şekilde araştırma yaparak gelecekte ikinci el araçlarda artış olup olmayacağını düşünerek araç almaları en mantıklı olanı olacak gibi gözüküyor. Aslında uzun zamandır sürekli bir artış gözükürken ilerleyen zamanlarda bu artışın duracağı da konuşuluyor.

İKINCI EL ARAÇLAR ILK FIYAT ARTIŞININ NEDENLERI NELERDIR?

Türkiye’de ikinci el araç fiyatlarındaki artış son yıllardaki en yüksek seviyesinde. Uzmanlara göre Corona virüsünün etkisi ve kamu bankaları tarafından kredi desteğinin sağlanması, ikinci el araçlara talebi arttırdı.  Ayrıca pandemiden dolayı yurtdışından sıfır araç gelmemesi, döviz kurundaki yükseliş ve araç satış işini merdiven altı yapanların yüksek fiyat belirlemeleri de artışın diğer nedenleri olarak gösteriliyor.

İkinci el saçlardaki fiyat artışı fazla olmasına rağmen satışlarda da artış var. neden iyisin ülkemizde görülen koronavirüs salgılanan etkisi ile birlikte kalabalık ortamlarda bulunmak istememesi olarak görünüyor. Daha önceleri toplu taşıma araçlarını sık sık kullanılması şu günlerde toplu taşıma araçlarının sağlık açısından olan zararları göz önüne alındığında şahıs olarak kullanılan arabaların çok daha sağlıklı olacağı düşünülüyor. Bu nedenle araç fiyatlarındaki artışa rağmen birçok kişi ikinci el araba almaktan vaz geçmiyor. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda ekonomik anlamda nasıl bir yol izleneceği henüz bilinmiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı