Koronavirüs İkinci Destek Paketi Başvuruları Başladı! Gıda desteği, kira yardımı ve 1000 lira nakit para yardımı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Koronavirüs İkinci Destek Paketi Başvuruları Başladı! Gıda desteği, kira yardımı ve 1000 lira nakit para yardımı

GÜNDEM

6 Aralık 2020 Pazar 16:30:33

Son Güncelleme: 06/12/2020 16:30:37

Koronavirüs İkinci Destek Paketi Başvuruları Başladı! Gıda desteği, kira yardımı ve 1000 lira nakit para yardımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ülkemizde koronavirüs vakaları her geçen gün artış göstermekte. Hükümet ise pandemiden olumsuz etkilenen vatandaşlar için ikinci destek paketini devreye almaya hazırlanıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için 1000 TL maddi yardım, gıda yardımı, fatura yardımı ve kira yardımı yeniden devreye alınıyor.

Hükümet tarafından çeşitli koronavirüs destekleri verilmeye devam ediyor. Ailelere PTT tarafından verilen 1000 lira nakit para desteğinin yanı sıra; belediyeler, kaymakamlıklar, sosyal yardımlaşma vakıfları ve valiliklerin yardımları da sürdürülüyor. İşte koronavirüs yardımların tüm detayları…

Söz konusu yardımlardan yararlanmak için bazı koşulları karşılamak ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmek gerekiyor. Her yardımın başvuru koşulları ve yöntemleri farklılık gösteriyor. Koronavirüs pandemisi boyunca vatandaşların mağdur olmaması için verilen desteklerin bir kısmının başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleştirilirken bazı destekler için de kurumlara giderek yazılı başvuru yapılması gerekmektedir.

Salgının tekrar korkutucu boyuta ulaşmasıyla birlikte, hükümet tarafından koronavirüs pandemisi süresince dar gelirli vatandaşların yükünü azaltmak için çok yönlü programlarını hayata geçirildi. Önceki süreçte hayata geçirilen ve sağlanan desteklerin başvuru şartlarının yenilenmesine ve devam ettirilmesine karar verilirken, bazı destek programlarını da ilk defa başlatma kararı alındı.

DEVLETİN VATANDAŞLARA VERDİĞİ DESTEKLER

Çalışamayacak durumda olan, hiçbir geliri olmayan, hasta ve yaşlı olan, sosyal güvencesi olmayan kişilere verilen destekler şunlardır;
• Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından 1000 lira nakit para desteği veriliyor. Ödemeler PTT üzerinden veriliyor.
• Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ve SYDV’ler tarafından vatandaşlara Gıda Yardımı veriliyor.
• Belediyeler, gerekli koşulları sağlayan vatandaşlara Kira Yardımı veriyor.
Söz konusu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle gelir şartını karşılaması gerekiyor. Hane geliri yüksek olan, aylık düzenli gelire sahip olan, sosyal güvencesi olan vatandaşların başvuruları genellikle olumsuz yanıt alıyor. Bakanlık birimlerinin verdiği yardımlardan yararlanabilmek için, kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşların öncelikle bu şartı karşılaması gerekmekte.

DEVLET DESTEKLERİNE NASIL BAŞVURULUR?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen 1000 lira nakit desteği, Gıda Desteği ve Kira Yardımı destekleri için başvuru yapmak isteyen vatandaşların başvuru yöntemi, almak istediği yardıma göre değişiklik gösteriyor. Aile Bakanlığı’nın sağladığı, PTT tarafından ödenen 1000 lira nakit desteği için e-Devlet üzerinden online olarak başvuru yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, Gıda Desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Vakıflar Genel Müdürlüğü İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Kira Yardımı almak isteyen vatandaşların da başvuru yapmak için belediyelere şahsen gitmeleri gerekiyor. Belirtmek gerekir ki, ne yazık ki her belediye kira yardımı veremiyor.

Sizde başvurunuzu hemen gerçekleştirerek bakanlık, VGM, kaymakamlık ve belediyeler tarafından yapılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı