Hobi bahçesi yasası son durum netleşti! İçeriğe göre 250 bin TL ceza can yakacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Hobi bahçesi yasası son durum netleşti! İçeriğe göre 250 bin TL ceza can yakacak

GÜNDEM

29 Kasım 2020 Pazar 13:38:19

Son Güncelleme: 29/11/2020 13:38:55

Hobi bahçesi yasası son durum netleşti! İçeriğe göre 250 bin TL ceza can yakacak

7255 Gıda ve Tarım ve Orman bölgesinde yeni düzenleme  yapılması hakkında ki kanun Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak 4 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hobi bahçesi yasası kanunda son durum ne? Hobi bahçeleri yıkılacak mı? Arazi sahiplerine yaptırım uygulanacak mı? Bütün bu soruların cevabı ve içeriği haberimizde..

Yayımlanmış olan kanun kapsamında “hobi bahçeleri yıkılacak mı?” sorusu da cevaplanmış oldu.  İçerisinde farklı alanlarda birçok sayıda düzenleme barındırması sebebi ile torba yasa olarak anılan kanun ile birlikte e yazık ki tüm karşı çıkışlara rağmen hobi bahçesi olan vatandaşlar için  yıkım kararı kesinleşmiş oldu. Kanun kapsamı içeriğince  “hangi hobi bahçeleri yıkılacak mı?” cevabı da verilmiş oldu.

HOBİ BAHÇESİ YASASI SON DURUM

AK Parti’nin üzerinde detaylı olarak çalışılmak için ertelenmiş olan, meclisin tatilinin bitmesinin ardından yeni dönem içerisinde üzerinde görüşmeler tamamlanan kanun düzenlemesi meclisten geçmişti. Meclis tarafından onay aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da imza atılması ile birlikte yürürlüğe girdi.  Kanunlaşan yasa teklifi kapsamı içerisinde yıkılacak olan hobi bahçeleri de belirlenmiş oldu. Ne yazık ki tarım arazisi üzerine kurulmuş olan hobi bahçeleri yıkılacak. Çıkarılmış olan yasaya rağmen belirlenen plan ya da projelere aykırı davranıldığının tespit edilmesi durumunda Valilik tarafından resen tespit yaptırılarak bu kişilere 1.000 Türk Lirasından az olmamak suretiyle bozulan arazinin her metrekaresi için on bin lira idari para cezası yaptırımı uygulanacak. Yine 2 ay süre içinde bu kişiler yapılacak olan projeye uygunluk sağlamakla yükümlü olacaklar.

Büyük ova koruma alanı sınırları içinde ise bu uygulanan cezalar 2 katı olarak uygulanabilecek. 2 aylık sürenin bitmesine rağmen kullanımı devam ediyorsa cezalar tam 3 katına çıkacak. İzinsiz olduğu tespit edilmiş olan bütün yapılar, taşınmazlar tarımsal üretime uygun bir şekile getirilmek üzere masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmak suretiyle 1 ay içerisinde belediyeler ya da il özel idareleri tarafından yıkılacak. Daha sonra yapılmış olan tüm masraflar Tarım ve Orman Bakanlığınca tarım arazisi sahibinden tahsil edilecek.  Tarım arazilerini hobi bahçesi adı altında satan kişilere ise kanun kapsamında artık hapis cezası verilebilecek. Bu kişilere yine 250.000 Türk Lirasına kadar para cezası uygulanabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı