HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-Devlet ile HES kodu alma
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-Devlet ile HES kodu alma

GÜNDEM

11 Ekim 2020 Pazar 21:42:17

Son Güncelleme: 11/10/2020 21:20:09

HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-Devlet ile HES kodu alma

HES kodu neredeyse her devlet kurumunda gerekli olmaya başladı. İster şehirler arası ulaşım yapmak isteyin, ister herhangi bir devlet kurumunda basit bir işleminiz olsun, bir tesiste yemek yiyebilmek isteyin ya da en basitinden belediye kurumlarından birine gittiğiniz, hatta bankadan içeri girerken bile sizlere HES kodunuz sorulmakta. Hayatımızın bir parçası olan HES kodu peki nasıl alınır? İşte E-devlet ve SMS ile HES kodu almanın basit yollarını sizler için araştırdık.

HES kodunun nasıl alındığı birçok vatandaşımızın tarafından merak edilen bir konu. Belki de kimlikten sonra ülkemizde en çok sorulan şeylerden biri de vatandaşlarımızın adına alınmış olan HES kodları.  Vatandaşlarımız salgından bu yana günlük yaşantılarının birçok aşamasında ya HES kodu almak ya da HES kodlarını ilgili görevlilere bildirmek zorunda kalıyor. Peki HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak ise aslında çok basit!

HES KODLARI, Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabildiği gibi aynı zaman da E-devlet ve SMS yoluyla da alınabiliyor. Teknolojiden uzak olan ya da akıllı telefonu olmayan vatandaşlarımız için HES kodu almanın adım adım, basit şekilde sizler için yazdık. Gelin okuyalım;

SMS YÖNTEMİ

SMS ile HES kodu almak her vatandaşımızı tarafından yapılabilecek oldukça basit bir yöntem. Vatandaşlarımızın telefonlarının kısa mesaj bölümlerine HES yazmaları boşluk bırakarak T.C kimlik numaraları ardından boşluk bırakarak T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresinin gün olarak yazıp göndermeleri yeterlidir. Mesajlar ise 2023’e gönderilmelidir. İşte sizler için örnek bir HES kodu mesajı;

HES 12345678910 8910 15, bu şekilde vatandaşlarımız 15 günlük HES kodu almış olacaklardır. Eğer vatandaşlarımız gün kısmını boş bırakırlarsa HES kodu süresi otomatikman 1 yıl için verilmektedir.

HES KODU- HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI 

Hayat Eve Sığar uygulamasınıkullanarak HES kodu almak isteyen vatandaşlarımız ise öncelikle Playstore veya AppStore üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmektedir.

Ardından ise uygulama ekranına giriş yapılmalı ve HES KODU İŞLEMLERİ bölümüne giderek HES KODU OLUŞTUR demeleri gerekmektedir. Ardından kodun kullanım süre, belirlenmeli. Bu şekilde vatandaşlarımız 1 dakikandan kısa süre içerisinde HES kodlarını oluşturabilirler.

Aynı aman da uygulamaüzerinden vatandaşlarımız HES kodlarını yönetebilir, silebilir kaldırabilir veya sürelerini uzatıp – kısaltabilirler.

Vatandaşlarımız dilerlerse birden fazla HES kodu d üretebilir ve çocukları içinde HES kodu alabilirler.

E-DEVLET HES KODU ALMA

HES kodunu ayrıca dileyen vatandaşlarımız E-devlet üzerinden de kolayca alabilirler. E-devlet uygulamasıüzerinden vatandaşlarımız HED kodu alması için Sağlık Bakanlığı’nın sayfalarına girmeleri ardından ise HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapmaları gerekir.

Bir sonraki adımda ise vatandaşlarımız HES koduna ait üretme, silme, sorgulama detaylarını görüntüler.

Buradan vatandaşlarımız kendilerine ve 18 yaşını doldurmamış çocukları için de kolaylıkla HES kodu üretebilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı