HES kodu nasıl alınır? Kamu kurumlarına girmek için HES kodu almak artık zorunlu oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

HES kodu nasıl alınır? Kamu kurumlarına girmek için HES kodu almak artık zorunlu oldu

GÜNDEM

30 Eylül 2020 Çarşamba 21:56:35

Son Güncelleme: 30/09/2020 21:57:00

HES kodu nasıl alınır? Kamu kurumlarına girmek için HES kodu almak artık zorunlu oldu

İçişleri Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni bir genelge daha yayınladı. Alınan karara göre, bugünden itibaren İstanbul’da bütün kamu kurum ve kuruluşlarına randevu alırken ve giriş yaparken HES kodu istenecek. Valilik, Kaymakamlık, Tapu, Nüfus Müdürlüğüne giderken HES kodu zorunlu hale geldi. Bu haberi duyan vatandaşlar “HES kodu nedir?, HES kodu nasıl alınır?” gibi soruların cevaplarını araştırmaya başladı. İşte HES koduyla ilgili tüm sorularınızın cevabı…

Koronavirüs ile mücadele için ülkemizde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Normalleşme döneminde koronavirüs ile mücadele sürecinde İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir tedbir daha alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, 23 Eylül 2020 tarihinden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesinde ve bu kurumlara girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) kodunun kullanılmasının zorunlu olmasına karar verildi.

Alınan kararın ardından, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Sefa Demiryürek, kaymakamlık binasına işlem yapmak için gelen vatandaşların HES kodu kontrollerinin yapıldığını ve gerekli bilgilendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

Demiryürek, HES kodunun kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu hale getirilmesinin ilk gününde yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Gerekli hazırlıkların yapıldığını ve girişte yığılma yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığını belirtti.

Kaymakamlıkta personel girişi ve vatandaş girişi ayrıldı. Tüm personeller girişte HES kodu uygulamasını göstererek içeri giriyor. Akıllı cep telefonu olan vatandaşlar “HES” kodu uygulamasından barkod okutarak, akıllı cep telefonu olmayan vatandaşlar da SMS üzerinden aldıkları HES kodunu göstererek giriş yapacaklar. HES kodu olmayan vatandaşlar da  girmeden önce HES kodu alarak giriş yapabilecekler.

HES KODU NEDİR VE NE İŞE YARAR?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, Kontrollü Sosyal Hayat süresince, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerde kurumlara ve kişilere, Covid-19 hastalığı konusunda risk taşıyıp taşımadığınızı paylaşmanızı yarar.

HES KODU NASIL ALINIR?

  • Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu almak

Telefonlarından HES kodu almak isteyen vatandaşlar ilk olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmelidir. Uygulamayı yükleyen vatandaşlar kayıt işlemlerini tamamlayıp kodu işlemleri bölümüne girerek HES kolu oluştur butonuna tıklamalıdır. Kodun geçerlilik süresini süresiz olarak veya tek kullanımlık olarak ayarlayabilirsiniz.

  • SMS ile HES kodu almak

SMS ile HES kodu almak isteyen vatandaşlar, telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapıp, HES yazıp boşluk bırakıp T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj yollamalıdır.

  • E-devlet ile HES kodu almak

HES kodu artık e-devlet üzerinden de alınabiliyor. E-devlet üzerinden HES kodu almak isteyen vatandaşlar ilk olarak T.C. kimlik ve şifreleri ile sisteme giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan arama kutucuğuna “HES Kodu Sorgulama” yazarak kod oluşturabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı