Halkbank davasında son durum! Başsavcı istifa etti mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Halkbank davasında son durum! Başsavcı istifa etti mi?

GÜNDEM

23 Haziran 2020 Salı 00:26:35

Halkbank davasında son durum! Başsavcı istifa etti mi?

Amerika’nın İran’a yönelik uyguladığı yaptırımları delme suçuyla yargılanan Halkbank, İran’a yasadışı yıllarla 20 milyar dolar para aktarmakla suçlanıyordu. 2013 yılından beri devam eden davada flaş bir gelişme yaşandı. Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Berman’ın istifa ettiği yönündeki haberler Halkbank davasına bomba gibi düştü.

AmerikaBirleşik Devletleri yargısında Halkbank gerilimi devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, dün geçe ani bir karar ile Halkbank soruşturmasın da görevli olan ve aynı zaman da New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Berman’ın istifa ettiğini duyurdu.

Atılan iddialardan sonra New York savcısından açıklama gecikmedi. Savcı Geoffrey Berman istifa etmediğini ve böyle bir niyetinin olmadığını söyledi ve soruşturmanın devam edeceğini ekledi. Savcı Geoffrey Berman’ın görevini ise vekalet onun yerine New Jersey Bölgesi Başsavcısı Craig Carpenito’nun devam edeceği açıklandı.

KRİZE SEBEP OLDU

Fakat yargıda yaşanan bu gelişmeler bir krize sebep oldu. Bakanlığın ve savcı Geoffrey Berman’nın yaptığı çelişkili açıklamalar halkta soru işaretlerini uyandırdı.
Savcı Geoffrey Berman ise Halkbank soruşturmasını yürüten ilk savcı değil. Savcı Geoffrey Berman iki buçuk yıl boyunca Halkbank soruşturmasıyla ilgilenen bir önceki başsavcı Preet Bharara’nın yerine gelmişti.

Göreve geldikten sonra savcı Geoffrey Berman, Amerika başkanı Donald Trump’ın yakın dostu ve avukatı olarak bilinen Rudolph Giuliani’yle alakalı da başlattığı soruşturma sebebiyle hali hazır da gündemdeydi.

SAVCI BERMAN: İSTİFA ETMEDİM

Savcı Geoffrey Berman ise Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından istifa etmediğini ve üstelik istifa haberini basından öğrendiğini açıkladı. İstifa etmek gibi bir niyetinin olmadığını da ekledi.

Savcı Geoffrey Berman, New York Başsavcılığı resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Amerikalı hakimler tarafından göreve getirildiğini belirterek sadece Başkan’ın gösterdiği bir adayın Senato’dan onay alması sonucunda görevi bırakacağını açıkladı. Ek olarak o zaman gelene kadar atandığı ve üstlendiği tüm soruşturmalara devam edeceğini duyurdu.

Tüm bu olaylardan sonra ise Amerika Adalet Bakanı ise yaptığı açıklamada, savcı Geoffrey Berman’ın yerine getirilmesi planlanan savcının sadece Senato’dan onay alma süreci sırasında boşalacak olan görevi vakaletten yürütüleceği açıklamasında bulunuldu.

Konu hakkında ise bir önceki New York başsavcısı olan ve Donald Trump’ın Amerika başkanı seçilmesinden kısa süre sonra görevine son verilen Bharara, oluşan bu durumun tuhaf olduğunu ve zamanlamasının şüphe uyandırıcı olduğu açıklamasında bulundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı