Gürültü yapan komşu nereye şikayet edilir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Gürültü yapan komşu nereye şikayet edilir?

GÜNDEM

3 Kasım 2020 Salı 16:55:27

Son Güncelleme: 03/11/2020 16:36:38

Gürültü yapan komşu nereye şikayet edilir?

Komşular arasında yaşanan can sıkan en büyük problemlerden biri de gürültü şikayetleri olarak öne çıkıyor. Çocuklu olan aileler komşularının sürekli olarak kendilerini baskı altında hissettirdiklerini söylerken,  gürültü yapan üst komşu şikayetleri ise gün geçtikçe artıyor. Peki, gürültü yapan komşuyu nereye şikayet edebilirim? apartman da saat kaça kadar gürültü yapabilir?  Gürültü yapan komşu nasıl uyarılır, zabıtaya komşu şikayeti yapılır mı, inat olarak gürültü yapan komşu nasıl şikayet edilir, yasal haklar neler?

Apartman dairelerinde  yaşam her geçen zorlaşırken artarken, komşular arasında da gürültü şikayetleri artıyor. Bazen komşular arasında yaşanan problemlerin dozu artarken konu hakkında taraflar ise insanlar yasal haklarını araştırmaya devam ediyor.  Çocuğu olan aileler diğer komşuları tarafından sürekli olarak baskılanmış hissettiklerini belirterek kendi evlerinde tedirginlikle yaşadıklarını dile getirerek şikayetçi olmak isterken,  aynı binada oturan diğer apartman sakinleri  ise sabahın erken ve gecenin ilerleyen saatlerinde çocukların yapmış olduğu ses nedeniyle rahatsız olduklarını dile getiriyorlar.

GÜRÜLTÜ YAPAN KOMŞU

Komşuluk hukuku kapsamınca öncelikle komşuların kendi aralarında uzlaşmaya çalışmaları  yönünde olmalı. Atılacak ilk adımları gürültü yapan kişi  eğer oturduğu yerde kiracı olarak kalıyor ise durumdan ev sahibini haberdar etmeleri, apartman veya site yöneticisine durumu anlatarak başvurmaları gerektiği, yönetim planındaki konu hakkında hangi yaptırımlar varsa eğer uygulamaya alınması olarak sıralandı.

ZABITAYA KOMŞU ŞİKAYETİ

Eğer daha demin söylediklerimiz işe yaramadıysa eğer ikinci çare olarak komşunuzu zabıtaya şikayet etme hakkınız vardır, bu durumda bütün uyarılara yanıt alamadıysan ve çareyi zabıtaya başvurarak aradığınızda muhtemelen komşunuz para cezası ile karşı karşıya kalabilir.Yapacağınız şikâyete göre ise  gürültü yapan komşuya Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 190 lira, Çevre Kanunu uyarınca ise 1461 Türk Lira para cezası uygulanabilir.

BÜTÜN UYARILARA RAĞMEN GÜRÜLTÜYE DEVAM KOMŞU EVİNDEN OLABİLİR! 

Komşunun gürültü yapmayı sürdürmesi durumunda KMK’nın “kat mülkiyetinin devri mecburiyeti” başlıklı 25. maddesine göre şikâyet edile komşu, diğerler apartman sakinlerini rahatsız ediyor, ve haklarını ihlal ediyor ise ve bu yaptığı davranışlar da “çekilmez bir durumda” ise diğer malikin şikâyetçi olan kat malikleri, o malikin mülkiyet haklarının kendilerine devir edilmesini hâkimden isteme haklarına sahiptir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı