Grip aşısı 2020 fiyatları belli oldu! Kimler yaptırabilecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Grip aşısı 2020 fiyatları belli oldu! Kimler yaptırabilecek?

GÜNDEM

24 Ekim 2020 Cumartesi 15:42:01

Son Güncelleme: 24/10/2020 14:46:09

Grip aşısı 2020 fiyatları belli oldu! Kimler yaptırabilecek?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, binlerce kişi grip aşısı olmak için talepte bulundu. Sağlık Bakanlığı, vatandaşlar tarafından tepki çekecek bir karar aldı. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, grip aşısının kimlere uygulanacağı e-Nabız sisteminde yer alan kriterlere tabi tutulacağı belirtildi. Eczanelere dağıtımı başlayan grip aşısının 2020 fiyatları belli oldu. Peki aşıyı kimler nasıl yaptıracak?

Yapılan açıklamada, aşı kapasitesinin tüm dünyada sınırlı olduğu ve bu sebeple grip aşının risk durumuna göre kademeli olarak yapılacağı açıklandı.

GRİP AŞISI FİYATLARI 2020?

Grip aşısının fiyatı bu yıl da değişmedi. Yapılan açıklamaya göre, grip aşısı fiyatı 2020 yılında 72,64 lira olarak belirlendi.

GRİP AŞISI PUAN HESAPLAMA                    

Koronavirüs salgını ve sonbaharın gelişiyle birlikte, vatandaşlar grip aşısına yoğun talep gösterdi. Kimlerin grip aşısı olabileceği kısmen netlik kazandı. Kişilerin grip aşısı olabilmesi için “Charlson Risk Skoru” kullanılacak ve bu kişinin aşı yaptırabilmesi için 5 ve üzerinde risk puanına sahip olması gerekecek.

KİMLER GRİP AŞISI OLABİLECEK?

Hazırlanan yeni taslak algoritmaya göre, aile hekimleri vatandaşları “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak puanlandıracak. Risk skorunda en az 5 ve 5’in üstünde olan kişiler aşı yaptırabilecek. 0 yani “risksiz” grup belirlenen hastalıkların hiçbirini taşımayan kişiler olacak. Puanı 1-2 olan kişiler ise “çok düşük riskli” olarak kabul edilecek. Bu gruplar grip aşısı yaptıramayacak. 3-4 puanda olan vatandaşlar “orta riskli” olarak kabul edilecek ancak bu kişiler aşı için ikinci fazı beklemek zorunda olacak. 5 ve üzerinde puanı olan vatandaşlar ise “yüksek riskli” olarak kabul edilecek. Aile hekimi skoru belirledikten sonra, bu gruptaki vatandaşlar reçeteyle eczaneden ilacını alacak ve aile hekimine gidip aşısını yaptırabilecek.

GRİP AŞISI OLMA ŞARTLARI NELER?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Yusuf Eryazgan, henüz Sağlık Bakanlığından kesin bir açıklama gelmediğini belirtti. Sözlerini “KOAH hastaları bu listede hiç yok. Kalp damarlarında tıkanıklığı, akciğerinde ya da midesinde problem olanlar, beyin kanaması geçirmiş buna benzer rahatsızlığı olanlar ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalar 1 puan alabiliyor. Aşı için toplam puanın en az 5 ve 5’i geçmesi lazım. Eğer şekeriniz var, gözünüzde problem var veya böbreklerinize şeker vurmuşsa 2 puan alabiliyorsunuz. Böbrek hastalığınız orta veya ağır derecede ise 2 puan. Felç geçirdiyseniz 2 puan. Etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan. Lenf kanseriyseniz 2 puan. Karaciğerinizde orta ve ağır derecede bir rahatsızlık varsa 3 puan alabiliyorsunuz. Eğer çevreye yayılmış bir kanser türünüz varsa, AIDS iseniz o zaman 6 puan alabiliyorsunuz. Bu taslak kabul edilirse bir kişi grip aşısı için 5 ve 5’in üzerinde puan alması gerekmekte.” diyerek noktaladı.

GRİP AŞISI E-NABIZ SORGULAMA

Vatandaşlar,E-nabız sistemi üzerinden risk durumlarını öğrenebilecekler. Grip aşısı, Reçetem Sistemi üzerinden hekimler tarafından yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler geçerliolmayacaktır. Vatandaşlar, grip aşısını sadece serbest eczanelerden temin edebilecektir. Eczanen, Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girip İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.

GRİP AŞISI İÇİN ECZANEYE İSİM YAZDIRILIR MI?

Grip aşısı olmak isteyen vatandaşlar, grip aşısı olmak için eczanelere isimlerini yazdırmıştı. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, yaptığı açıklamadavatandaşların isimlerini yazdırmalarının hiçbir anlam ifade etmediğini, bu durumun ancak ciddi sayıdaki talebe oranla aşı stoğu olsaydı gerçekleşebileceğini belirtti. Ancak hasta sayısının yüksek, stok sayısının düşük olması nedeniyle, öncelikli olarak kronik hastaları ve 65 yaş üstünü alacaklarını dile getirdi.

2020 GRİP AŞISI GELDİ Mİ?

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, grip aşılarının depolara geldiğini açıkladı. Aşı yaptırmak isteyen hastalar, Aile Sağlığı Merkezi’ne gidip aile hekimi ile görüşerek, hekim tarafından verilen reçete ile eczaneye gidip grip aşısını yaptırabilecek. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, sadecee-nabız sisteminde aşı yaptırmaya uygun olan kişiler grip aşısı olabilecekler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı