Greencard çekilişi ne zaman açıklanacak? 2020-2022
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Greencard çekilişi ne zaman açıklanacak? 2020-2022

GÜNDEM

5 Kasım 2020 Perşembe 21:34:03

Son Güncelleme: 05/11/2020 21:33:15

Greencard çekilişi ne zaman açıklanacak? 2020-2022

Kovid19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte Amerika Greencard çekiliş başvuruları da ertelendi. Normalde her sene Eylül ayı itibariyle başlayan ve ortalama 1 ay süreyle açık kalan Greencard başvurularının 2020 yılında tarihleri değişti. Bu yazımızda Greencard başvurusu nasıl yapılır ve DV2022 başvurularında nelere dikkat etmek gerekir gibi konulara değineceğiz.

Amerika Greencard(Yeşil kart), ABD’de resmi olarak kalıcı ikamet kartı olarak bilinmektedir. Bu karta sahip kişiler Amerika’da özgürce yaşayabilir, çalışabilir ve istediği zaman ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Amerikan Hükümeti tarafından her sene yapılan ücretsiz greencard çekilişlerinde dünya genelinde şanslı 55.000 kişiye Greencard verilir. DV Lottery resmi adıyla bilinen çekiliş için ülkemizden her sene 1500-4000 aralığında kişi seçilir. Bu kişiler numara sayılarına göre konsolosluğa çağırılarak gerekli işlemleri gerçekleştirir. Bu noktada belirtmek gerekir ki, Greencard süreci oldukça uzun süreli bir süreçtir. Başvuru anından kartı almanıza kadar geçen süre ortalama iki senedir diyebiliriz.

Greencard Nedir?

Temel anlamda Greencard Amerika toprakları içerisinde kalıcı oturum ve çalışma izni imkanı sunan bir ayrıcalıktır. Toplamda 7 yolla alınabilen Greencard için çekiliş yoluyla elde etmek bunlardan sadece bir tanesidir. Üstelik çekilişe katılmak tamamen ücretsizdir. Bu noktada dolandırıcılara para kaptırmamak, danışmanla çalışacaksanız çalıştığınız kurumu doğru seçmek çok önemlidir. Başvuru süreçleri ve aracı kurumlara yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Greencard sahibi kişi Amerika vatandaşı olmaz. Greencard sahibi kişiler Amerika’da yapılan seçimlerde oy kullanamazlar. Bunun dışında kart sahipleri neredeyse bir Amerikan vatandaşıyla tüm haklara sahiptirler.

Kimler Başvuru Yapabilir?

18 yaşından büyük olma şartıyla birlikte en az lise mezunu olan herkes Greencard 2020 çekilişine başvuru yapabilir. Eğer kişi, lise mezunu değilse son 5 yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az iki yıl profesyonel olarak çalışmış olmalıdır.

Greencard almak için başvuran kişinin İngilizce bilmesine gerek yoktur. Çekiliş başvuruları sadece internet üzerinden ücretsiz olarak yapılır. Evli kişilerin birlikte başvuru yapmasında ise herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Greencard kazanan kişinin varsa eşi ve 21 yaşından küçük çocukları Greencard’dan yararlanabilirler. Yani anne veya babaya Greencard çıkması, tüm çekirdek aile bireylerinin yararlanması için yeterlidir.

Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Greencard çekilişleri her yıl Eylül ayının ilk haftasında başlayarak Ekim ayı ortalarına kadar devam etmektedir. Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Amerika Greencard başvuruları da ertelendi. Başvuru adresi ise değişmedi. 2020 yılı çekilişi (DV2022) bu yılda Amerika resmi çekiliş internet sitesi DV Lottery üzerinden yapılacak. Başvuru sitesi tamamen İngilizce olduğu için bireyler başvurularını İngilizce olarak yapmak zorundadırlar. Bu noktada kişi başvurusunu bireysel olarakta yapabilir, güvenilir aracı kurumlar ile de başvurusunu tamamlayabilir.

Greencard Başvuru Evrakları Nelerdir?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi Greencard çekilişi tamamen internet üzerinden ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Başvuru ekranında ise kişiden isim, soyisim, doğum tarihi, pasaport numarası ve biometrik fotoğrafının sisteme yüklenmesi istenmektedir. Yüklenecek fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Bu noktada bazı okurlarımızdan Greencard başvurusunda fotoğraf yükleyemiyorum! şeklinde sorular gelmektedir. Bu sorunun muhtemel çözümü ise sisteme yüklemeye çalıştığınız fotoğrafın boyutlarıyla ilgilidir. Eğer yüklemeye çalıştığınız fotoğrafın boyutu çok büyük ise internet üzerinden bir aracı program kullanarak fotoğrafı sıkıştırmanız ve boyutunu küçültmeniz muhtemel sorunu çözecektir.

Greencard 2020 Çekiliş Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

Evet, biraz öncede bahsettiğimiz gibi 2020 yılında başvuru tarihleri ertelendi. Amerika DV Lotter tarafından yapılan resmi açıklamaya göre çekiliş başvuruları bu yıl 1 Ekim 2020 Perşembe günü TSİ 20.00’da başlayacak ve 3 Kasım 2020 Salı gününe kadar devam edecek. DV 2022 çekiliş sonuçları ise 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 20.00’da açıklanacak. Kazanan tarihler Mayıs 2021’de DV Lottery üzerinden ilan edilecek.

Önemli Not: Greencard başvurusu yaptıktan sonra DV Lottery üzerinden size bir başvuru numarası verilir. Bu numarayı bir yere not etmeniz ve saklamanız gerekmektedir. Çekiliş sonuçları açıklandığında bu numarayla kazanıp, kazanmadığını sorgulayabilirsiniz. Başvuru numarasını kaybetmeniz, unutmanız durumunda ise hiçbir şekilde numarayı tekrardan öğrenemezsiniz.

Dolandırıcılara Dikkat!

Yıllardır birçok kişi Amerika Greencard kazandınız bu kadar para ödemeniz karşılığında kartınız adresinize gönderilecektir şeklinde dolandırıldı. Unutmayın Greencard sürecinde sizden hiç bir para talep edilmez. Amerikan Hükümeti veya herhangi bir aracı kurum sizden mail veya telefon yoluyla bir evrak vb. hiç bir talepte bulunmaz. Eğer benim İngilizcem yok, bu süreçleri takip edemeyecek kadar da yoğunum diyorsanız danışmanlık şirketleri 300 – 500 TL aralığında cüzi rakamlarla sizin tüm başvuru süreçlerinizi yönetir, çekilişi kazanmanız durumunda da tüm evrak ve döküman süreçlerinde size yardımcı olmaktadırlar. 2020 Greencard çekiliş başvuruları hakkında aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı