Fitch Açıkladı! Küresel ekonomide iyileşme başladı!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fitch Açıkladı! Küresel ekonomide iyileşme başladı!

GÜNDEM

9 Aralık 2020 Çarşamba 18:48:44

Son Güncelleme: 09/12/2020 18:48:22

Fitch Açıkladı! Küresel ekonomide iyileşme başladı!

Fitch Açıkladı! Küresel ekonomide iyileşme başladı! Küresel derecelendirme kuruluşu olan Fitch, korona virüs salgını sebebiyle oldukça büyük oranda hasar görmüş olan küresel ekonomiye dair beklentilerini 2020 yılı için yükseltti.

Küresel ekonomide belirsizlikler devam ediyor. Gündem ve özellikle korona virüsüne bağlı gelişmeler ile birlikte ekonomide her geçen gün yeniden şekilleniyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu ise 2021 küresel ekonomilere dair yeni bir rapor yayımladı. Raporda küresel ekonomik beklentiler ve aynı zaman da ülkelerin 2021 yılına dair büyüme oranlarına yer verildi.

2020 yılına dair beklentiler salgının etkisiyle oldukça kötüydü. Fitch daha önce yaptığı açıklamalarda da küresel ekonomilerde küçülme olacağını ön görmüştü. Özellikle bazı ülkeler için Fitch tarafından kritik uyarılar yapılmıştı.

Fakat son yapılan rapor ile birlikte, Fitch 2020 küresel ekonomine dair olan beklentilerini de arttırdı. Dün gece Fitch tarafından açıklanan Küresel Ekonomik Görünüm- Aralık dönemi raporu ile birlikte küresel gayri safi yurt içi hasıla 2020 yılı için %-3,7 olarak belirtildi. Daha önce ise aynı tahmine %-4,4 olarak yapılmıştı.

AŞININ OLUMLU ETKİSİ OLACAK

Aynı raporda Fitch tarafından aşının etkisinden bahsedildi. Toplu olarak küresel anlamda aşılama çalışmaları başlamamış olsa bile 2021 yılının ortasından itibaren aşı çalışmaları ile sosyal mesafenin azalacağı ve buna bağlı ekonomilerin de güç kazanması beklenildiği açıklandı.

2021 YILINDA BÜYÜME %5,3

Fitch ise 2021 yılına dair verilerini de yine güncelledi. 2021 yılı için verilen büyüme tahmini %5,2 olarak açıklanmıştı. Aralık dönemi raporu ile bu ön görüde %5,3 olarak güncellendi. Bir diğer yandan ise 2022 yılı küresel büyüme de %3,6 olarak açıklanmıştı. Bu tahminde yine güncellendi ve %4 olarak revize edildi.

ABD VE ÇİN İÇİN BEKLENTİLER YÜKSELTİLDİ

Uluslararası derecelendirme kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre ise tahminler temel olarak aşı gelişmelerinden etkilenecek. Aşı çalışmalarında yaşanacak gelişmelere göre tahminlerin revize edilebileceği söyledi.

Yapılan açıklamalara göre aşı çalışanların da meydana gelecek aksaklıkların tahminleri de aşağı çekeceği paylaşıldı.

2021 AMERİKA BÜYÜMESİ %4

Raporda sadece küresel büyüme oranlarına değil aynı zaman ülkelerin büyüme oranlarına da yer verildi. Birçok ülkenin büyüme oranlarında da iyileşmeler meydana geldi.

Amerika için kurul büyüme beklentisini daha önceki raporunda %4 olarak açıklamıştı. Aralık ayı raporu ile birlikte bu oran %4,5 olarak güncellendi. Çin içinse 2021 yılı büyümesi %7,7 olarak ön görülüyordu. Bu oranda %8 olarak yenilendi. Çin, korona virüs salgının ilk çıktığı bölge olarak öne çıksa da geldiği ekonomik durumu ile özellikle rakibi Amerika’dan daha istikrarlı bir ekonomik büyüme gösteriyor.

EURO BÖLGESİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞTÜ

Euro Bölgesi’ne dair büyüme oranları ise düşüş gösterdi. Fitch bir önceki raporunda Euro Bölgesi için %5,5 büyüme oranı ön görmüşten beklentisini %4,7 oranına çekti. Bu kararın temel sebebi olarak da kış ayları boyunca devam etmesi beklenilen karantina tedbirleri öne sürüldü.

Euro Bölgesi her ne kadar ilk dalgadan sonra toparlanma yaşasa bile ikinci dalga ile tekrar yer yer kapanmalar ve sıkı tedbirler hayata konulmaya başlandı. Öte yandan Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki ticaret anlaşmasında da henüz karar varılmış değil. Tüm bu etkenler ve salgının seyri Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesini de derinden etkilemeye devam ediyor.

TÜRK BANKALARI DEĞERLENDİRİLDİ

Fitch küresel ekonominin dışında aynı zaman yayımladığı bir diğer rapor ile Türk bankalarını da incelemişti.

Raporda Türkiye bankalarında dair 3.çeyrek verileri yayımlandı. Değerlendirilme sonucunda ise “bankalarında Merkez Bankası’na oldukça bağımlı” oldukları belirtildi.

Aynı zamanda raporda aktif rasyosunun kalkışı ile birlikte bankacılık sektöründe normalleşme sinyallerinin de görüldüğü yorumuna yer verildi. Yine aynı raporda bankaların kazançların güçlü olduğu ve çekirdek sermaye oranlarının da yeterli olduğu belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı