Fed Başkanı Powell açıklama yaptı! Önümüzdeki bir kaç ay zor geçecek dedi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fed Başkanı Powell açıklama yaptı! Önümüzdeki bir kaç ay zor geçecek dedi

GÜNDEM

3 Aralık 2020 Perşembe 16:20:29

Son Güncelleme: 03/12/2020 16:21:03

Fed Başkanı Powell açıklama yaptı! Önümüzdeki bir kaç ay zor geçecek dedi

Geçtiğimiz günlerde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamaya göre, toparlanmanın yavaşlaması ve pandeminin giderek artmasıyla birlikte, koronavirüse karşı geliştirilen aşının üretim ve dağıtım engelleri aşılana kadar zorlu bir süreç yaşanacak.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşmayı basına dağıtmıştı ve bu konuşmada, hem ABD’de hem de yurt dışında koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışın önümüzdeki aylarda zorlu bir sürece neden olacağı yer aldı.

Aşıyla ilgili son haberlerin orta vadede çok olumlu olduğunu dile getiren Powell, şu an için; zamanlama, üretim, dağıtım ve farklı gruplar arasında etkinlik gibi önemli zorluklar ve belirsizliklerin olduğunu vurguladı. Yaşanan gelişmelerin ekonomik sonuçlarının zamanlamasını ve kapsamını değerlendirmenin hala zor olduğunu dile getirdi.

Powell, ekonominin durumunun aşıya ilişkin süreçlerin başarısına bağlı olduğunu belirterek, insanların aktivitelerine tekrar dönmenin güvenli olduğundan emin olana kadar tam bir ekonomik toparlanmanın muhtemel olmadığının altını çizdi. İçinde bulunduğumuz süreçte, pandeminin olumsuz etkilerinin özellikle kadınlar, azınlık grupları ve hizmet sektöründeki kişiler üzerinde ağırlaşacağını düşündüklerini vurguladı.

Powell, koronavirüsü salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerle mücadele etmeyi amaçlayan acil durum kredi programlarının uzatılması gerektiğini işaret etti.

AŞILAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar tarafından yapılan açıklamaya göre, aşılama çalışmaları Noel’den önce başlayabilecek. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise ekonominin pandemiden dolayı kaybettiği kayıplarını toparlayarak ilerleme kaydedildiğini ve desteğe ihtiyacı olan ekonomide dikkate değer bir ilerleme kaydettiğini ve hükümet tarafından verilen yardımların genele yayılmasındansa zor durumdaki işçilere ve küçük işletmelere yönelik olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

ANALİST YORUMLARI OLUMLU YÖNDE

Koronavirüse karşı geliştirilen aşının piyasaya sürülmesine çok az kalmışken, bazı analistler, Amerikalı vatandaşlar aşılandığında ve virüse karşı bağışıklık sağlanmaya başladığında ekonomide güçlü bir sıçrama bekliyor.

GELECEK YILIN İKİNCİ YARISINDA GÜÇLÜ EKONOMİK BÜYÜME YAŞANACAK

Fed Dallas şubesi Başkanı Robert Kaplan, gelecek yılın ikinci yarısında, COVID-19 aşılarının geniş şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte güçlü ekonomik büyüme beklendiğini söyledi.

Vaka sayılarında azalma yaşanırsa dördüncü çeyrekte büyüme beklemeye devam edilebileceğini ve önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde de büyüme görülebileceğini dile getirdi ancak şu anki duruma göre, virüsün yayılma hızının öngörülmediğini kaydetti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı