Fay yasası meclise girdi! Kabul edilirse 18 il bundan etkilenecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fay yasası meclise girdi! Kabul edilirse 18 il bundan etkilenecek

GÜNDEM

3 Kasım 2020 Salı 15:50:20

Son Güncelleme: 03/11/2020 15:38:22

Fay yasası meclise girdi! Kabul edilirse 18 il bundan etkilenecek

İzmir Depremi ve sonrasında yaşanan derin kayıplarımızla birlikte Fay Yasası bir kez daha meclis gündemine girdi! Mecliste görüşülecek yasanın kabul edilmesi durumunda 18 ilde çalışmalar başlayacak. Peki fay yasasından etkilenen ve işlem yapılacak iller hangileri?

İzmir Depremi sonrasında can kayıplarımız maalesef ki her gün artmaya devam ediyor. Ülkemizin neredeyse her şehri aktif fay hatları tarafından sarılmış durumda. Türkiye ise 1.dereceden deprem bölgesi. Fakat herkesin bildiği gibi depremden önde yanlış ve malzemeden çalınmış binalar can alıyor. Bunun içinse yıllardır Fay Yasasının çıkması savunuluyordu. Fakat yasa bir türlü onaylanmadı. İzmir Depremi’ndeki kayıplarımız ve yaşananlar sonunda ise Fay Yasası bir kez daha meclis gündemine girdi. Peki nedir bu fay yasası? Hangi illeri etkiliyor?

İzmir depremi sonrasında ülkemiz deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşti. Bu acı hadisenin ardından ise ileride oluşacak can kayıplarını en aza indirmek adında CHP enerji ve alt yapıdan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev alan Ahmet Akın önemli gelişmeler bildirdi.

Hepimizi üzen en acı gelişme ise riskli yapı olarak bildirilen, çürük raporu olan evlerin yıkılmaması oldu. Bu evler İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki deprem ile yerle bir oldu ve canlar aldı. Bu yıkım ise bizlere bir kez daha kentsel dönüşümün önemini arttırdı. Konu hakkında açıklamalar ise CHP Enerji ve Alt yapıdan sorumlu olarak çalışan bakan yardımcısı Ahmet Akın tarafından yapıldı. Akın Fay Yasası hakkında hükümeti eleştirdi ve Fay Yasası bir kez daha Meclisin gündemine geldi.

FAY YASASI İÇİN TÜRKİYE’NİN KAYBEDECEK BİR DAKİKASI DAHİ YOK! 

Ahmet Akın yapmış olduğu konuşmasında depremlerin değil her zaman olduğu gibi binaların can aldığını söyledi. Ülke insanımızın can ve mal güvenliğinin bir an önce emniyet altına alınması için adımlar atılması gerektiğini savunan Ahmet Akın, Türkiye’nin her afet sonrasında Fay Yasası çıkması için gerekli mecburiyeti olduğunun dile getirildiğini fakat bu konuda bir çalışma ekibinin nerde olduğunu sordu? Bu konunun Meclis’te ne zaman ele alınacağını soran Akın, Türkiye’nin daha fazla zamanı olmadığını Fay Yasası’nın hemen çıkarılması gerektiğini savundu.

FAY YASASI HANGİ İLLERİ ETKİLİYOR?

Çıkarılması beklene fay yasası ise ülkemizde 1.derece deprem bölgesi olarak ele alınan 18 ilimizi etkiliyor. İllerimiz ise şu şekilde;

Bursa, Bolu, Balıkesir, Bingöl, Aksaray, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Hakkâri, Manisa, Muğla, Sakarya, Yalova, İzmir, Kütahya, Kahramanmaraş

FAY YASASI NEDİR?

Altından fay geçtiği tespit edilen ve 1.dereceden deprem bölgesi olan illerimiz için yaşanacak mal ve can kaybını en aza indirmek adına, fay hatları üzerinden olan yapılaşmayı engellemek, olan konutları ise kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte güvenli alanlara aktarmak için çıkması istenilen bir yasa. Yasanın kabul edilmesi durumunda ise kentsel dönüşüm kapsamında fay hattı üzerinde yer alan binalar yıkılacak ve sağlam alanlar da yeniden inşası yapılacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı