EYT Son Dakika Gelişme Bugün Mecliste Yeni Emeklilik Modeli Sunuldu! Meraklı bekleyiş
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

EYT Son Dakika Gelişme Bugün Mecliste Yeni Emeklilik Modeli Sunuldu! Meraklı bekleyiş

GÜNDEM

5 Aralık 2020 Cumartesi 14:42:44

Son Güncelleme: 05/12/2020 14:43:02

EYT Son Dakika Gelişme Bugün Mecliste Yeni Emeklilik Modeli Sunuldu! Meraklı bekleyiş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) son dakika haberi olarak bugün mecliste sıcak gelişmeler yaşandı. Eksik yıla dayanan emeklilik modeli ile EYT mağduru milyonlarca vatandaşımız emekli olabilirler. TBMM’de görüşülen kanun teklifi hakkında gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. İşte bugün EYT de yaşanan son gelişmeler ve mecliste yaşananlar.

Emeklilikte yaşa takılmış olan vatandaşlarımız için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni bir gündem var. Ülkemizde binlerce vatandaşımız yaşa takıldığını için emekli olamıyor. EYT’liler ise her geçen gün TBMM’den veya Cumhurbaşkanı’ndan gelecek olumlu kararı bekliyor. Bir yandan ülkenin bütçesinin buna yeterli olmadığı belirtilirken bir yandan da vatandaşlarımız mağdur olduklarını dile getiriyor.

Şu an ise gündem olan EYT’liler ilgili eksik yıla göre düşük maaş sistemi. Peki hükümetin bu konu hakkında fikri ne? Düşünülen bu sistem meclisten geçer mi? EYT’liler için son gelişme haberleri;

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız bir süredir seslerini duyurmaya çalışıyor ve mağdur olduklarını belirtiyorlardı. Salgın döneminde ise giderler artmış ve neredeyse her hanenin gelirleri azalmıştı. İş olanaklarındaki azalmasıyla birlikte de Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımız bu konulardaki gelişmeleri daha yakından takip etmeye başladı.

Yeni yasamam yılının başlamasıyla da EYT’li vatandaşlar bu alandaki gelişmeleri ve neler olacağını her geçen gün araştırıyor. Şu an ise gündem de olan EYT modeli ise bir süre önce daha gündeme gelmişti ve eksik yıla dayanan maaş modeli.

EYT SON DAKİKA GELİŞMELERİ

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımız salgın dönemiyle birlikte daha zor günler yaşamaya başladı. EYT’li vatandaşlarımız içinse hükümet ve diğer partilerden de konuya dair çeşitli açıklamalar yapıldı. EYT’li vatandaşlar için emekli olmak için gereken yaş koşulu ve gün sayısını tamamlamış fakat yapılan son düzenleme ile birlikte emeklilikte yaşı yükselmiş olan vatandaşlarımız için birçok teklif, kanun ve yasa düzenlemesi konuşuluyor.

Bu konuda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alan Berat Albayrak son olarak da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın durumlarına dair güncel olarak hükümet kanadından bir çalışma olmadığını ve bu anlama bir sosyal güvenlik düzenlemesinin şu an olmayacağını belirttiler.

EYT’Lİ VATANDAŞLARDA EKSİK YILA DAYANAN EMEKLİLİK MODELİ

Hükümet, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Albayrak ve Bakan Selçuk bu konuda açıklamalar yapmış olsa da muhalefet partileri EYT konusuna dair her geçen gün yeni açıklamalar da bulunuyor.

1 Ekim itibariyle ise yeni yasama yılı başladı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde EYT konusu tekrardan konuşulmaya başlandı. Şu an içinse vatandaşlarımız için konuşulan gündemde emeklilik yaşındaki her eksik olan yıl için belirli oranda maaş kesintisi ile emekli olmak var.

Bu model aynı zaman da Finlandiya modeli olarak da biliniyor ve sistem eğer vatandaşlarımızın bir yılı kaldıysa %2 ila %4 arasında daha az maaş alıyorlar.

Vatandaşlarımızın emekliklerine olan eksik yılları arttıkça da maaşlarından kesinti artıyor. Konuda dair ise Hükümet kanadından yeni resmi bir açıklama gelmese de Finlandiya modeli emeklilik sistemi için hala konuşmalar ve tartışmalar devam etmekte. Sizde EYT hakkındaki son yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizlerle paylaşabilirsiniz. Yeni erken emeklilik modeli vatandaşlarımız tarafından mutlulukla karşılandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
5 Yorum yapıldı

5 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı