EYT Son dakika gelişme bugün mecliste neler yaşandı? (2020 Ekim)
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

EYT Son dakika gelişme bugün mecliste neler yaşandı? (2020 Ekim)

GÜNDEM

9 Ekim 2020 Cuma 21:12:10

Son Güncelleme: 09/10/2020 16:33:23

EYT Son dakika gelişme bugün mecliste neler yaşandı? (2020 Ekim)

Milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) meclisten geçecek son dakika eyt haberini ve gelişmeleri merak ediyorlar. Yıllardır çözüme kavuşturulamayan EYT konusu yüzünden milyonlarca kişi mağduriyet yaşıyor. Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağım son durum açıklaması herkes tarafından merak ediliyor.

Haklarını geri  alabilmek ve emekli olabilmek adına vatandaşlar EYT yasasını heyecan içinde gelmesini bekliyor ? EYT için son dakika gelişmeleri haberimizde.

Milyonlarca vatandaşın iş hayatı  süresi boyunca en büyük hayali olan emekli olmaktır. Fakat gelen yasalardan dolaylı her ne kadar sigortalı çalışma süresini ve prim ödeme şartlarını yerine getirilmiş olsa bile yaş şartlarından dolayı emekli olamayan vatandaşlar mevcut. Haklarını geri alabilmek ve emekli olabilmek adına vatandaşlar EYT yasasının gelmesini bekliyor. Her ne kadar arayışlar devam etse bile net bir açıklamanın gelip gelmediğini, EYT için son dakika gelişmeleri nelerdi vatandaşlar için büyük bir merak içinde araştırılmaya devam edilmekte.Son dakika haberlerini sizler için yazdık.

Erkenden emekli olmak için aranan şartlar

Doğum borçlanması

Kadınlar  anne olduklarında her çocuk  için ikişer yıl doğum borçlanması olmak üzere 760 gün prim ödeme haklarından yaralanabilecekler. Bu haklardan faydalanmak isteyen annelerin  doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir ve en fazla 3 çocuk için bu haktan yararlanabilir. Böylece 6 yıl kadar erken emekli olma hakkına sahip olacaklar.

Askerlik borçlanması

Erkeklerde ise askerlik borçlanması ile 1 ila 2 yıl arasında erken emekli olma imkanı sunulacak. Eğer askere gitmeden  önce sigortalı bir şekilde çalışma hayatına başladıysa bu haklarını  kullanabilecek.

3600 günden erken emekli olmak

Kadınların 15 erkeklerin ise  20 yıl sigortalı olarak çalışma hayatlarının ardından eğer 3600 prim gün ödemeleri koşulu yerine getirildiyse eğer emekli olma hakları verilecek. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise vatandaşların 9 eylül  1999 tarihinden daha önce sigortalı olarak bir işe girmesidir.

Malulen emeklilik

10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olan ve çalışma hayatında yaşamış olduğu kazadan dolayı erken emeklilik hakkı elde edilecek. Eğer yaşanan kazadan sonra heyet onaylı verilen rapor  ile yüzde kırk ve üzeri olması halinde iş göremeyecek şekilde malulen emekli olunacak.

Sigorta borçlanmasında yasaların getirdikleri

  • Her doğum için  kadınlara 2’şer yıl olmak üzere en fazla 6 yıl verilir.
  • Erkeklerde yapılan askerlik süresine göre bir ya da iki yıl sunulur.
  • Malulen emekli olmak için çalışma yetisini kaybetmiş olmak gerekir.
  • 3600 gün ile emekli olmak için  ise 9 eylül 1999 tarihinden önce sigortalı bir şekilde işe başlamak gerekir.

EYT de son durum

Vatandaşlar tarafından merak içinde beklenen son durumlardan bir tanesi EYT. Sayın Cumhurbaşkanına iletilmiş olsa bile bu konu şu an farklı çözüm önerilerinin yer aldığı ama henüz netleşen bir durum olmadığı ise dikkatleri çekiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı