Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? 12 Temmuz E-devlet güncel listesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? 12 Temmuz E-devlet güncel listesi

GÜNDEM

12 Temmuz 2020 Pazar 14:08:09

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? 12 Temmuz E-devlet güncel listesi

Ağır hasta, yaşlı ve engelli kişilerin bakımlarına destek olmak amacıyla verilen evde bakım maaşı her ay düzenli olarak hak sahiplerinin hesabına yatıyor. Vatandaşlar 2020 Temmuz ayında evde bakım maaşının hangi illerde yattığını merak ediyor.

Haberimizde “12 Temmuz 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı, evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır, evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır, evde bakım maaşı almanın şartları nelerdir, kimler evde bakım maaşı alabilir, evde bakım maaşına zam yapılacak mı?” gibi soruların cevabını topladık. İşte tüm detaylar…

12 TEMMUZ EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI? EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER

Temmuz ayında şu ana kadar 10 ilimizde evde bakım maaşı yattı. Hatay, Edirne, Tokat, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Karabük, Bolu, Kırklareli, Kayseri illerine evde bakım maaşının yattığı öğrenildi. Diğer illerde de yakın zamanda yatırılması bekleniyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Bakıma muhtaç, yaşlı ağır hasta kişilere bakanlara ödenen evde bakım ödeneğini E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet’e giriş yapıp, arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altından maaş ödemesiyle ilgili detaylara erişebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu

Evde bakım maaşını sorgulamanın bir diğer yolu ise SMS’tir. Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla evde bakım maaşını alan vatandaşlarımız cep telefonlarının mesaj kısmına “BAKIYE” yazıp 4747’e SMS atarak sorgulama yapabilirler. 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilecektir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Evde bakım maaşının temmuz zammı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte belli oldu. Evde bakım maaşı Ocak ayında 1.460,61 TL’ydi. Temmuz zammıyla birlikte 1.544,60 TL oldu.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin 3 koşulu karşılaması gerekiyor.

 1. Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu

-Tam teşekküllü bi hastaneden sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş bir en az %50 engel oranı olduğunu ve ağır engelli olduğu onaylayan bir rapor gerekmekte.

 1. Bakıma muhtaçlık kriterinin olması

-Hayatını devam ettirmek için sürekli olarak başkasına ihtiyaç duyan; yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan veya hiç yerine getiremeyen biri olması gerekir.

 1. Gelir kriteri

-Engelli kişinin bulunduğu kişi başı hane gelirinin net asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi gerekir. Hane içinde sürekli ikamet halinde bulunan kişilerin tüm gelirleri toplanır ve hanedeki kişi sayısına bölünür.

EVDE BAKIM MAAŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yukarda belirtilen şartların karşılanması durumda engelli yakını tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İlçe/İl Müdürlüğüne başvurulur. Engelli kişinin kendisinin gitmesine gerek yoktur. Evde bakım maaşının bağlanabilmesi için aşağıdaki belgeler istenir.

 

 • Sağlık kurulu tarafından ağır engelli onayı almış raporun fotokopisi
 • Bakıcının ve engellinin kimlik fotokopisi
 • Engelli kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Engellinin varsa öğrenim durumunu belirten belge
 • Muhtarlıktan alınan hane halkı kimlik bildirim formu
 • Gelir durumu beyan belgesi ve evde çalışan veya emekli olan herkese ait maaş bordroları
 • Engellinin ve hanede yaşayan kişilerin varsa tapu veya ruhsat fotokopileri
 • Engelli kişinin anne ve babası boşanmışsa boşanma kararının fotokopisi
 • Engelli kişinin vasisi varsa, vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararının fotokopisi

EVDE BAKIM ÜCRETİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR? KİMLER BAKICI OLABİLİR?

Evde bakım maaşını alabilmek için engelli kişiye bakacak olan kişi ile engelli kişi akraba olmak zorundadır. Kişinin akrabası yoksa mahkemece tayin edilen vasisi bakıcı olabilir. Engelliye bakacak olan kişinin engelli kişiyle aynı yerde ikamet etmesi gereklidir. Bakıma muhtaç olan engelliye aynı adreste bakacak kişi yoksa bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin kanaatiyle birlikte her gün gelip gidilebilecek yakınlıkta olan akraba veya vasi tarafından bakılabilir. Bakacak olan kişinin en az 8 saat engelliyle birlikte olması ve 24 saat içindeki tüm ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.

BİR BAKICI TARAFINDAN BİRDEN ÇOK ENGELLİYE BAKILABİLİR Mİ?

Bir bakıcı maksimum 2 engelliye bakabilir. Her ikisi için de ayrı ayrı bakım ücreti alır.

SAĞLIK KURULU RAPORU YENİLENMELİ

Evde bakım maaşının kesilmemesi için 1 ya da 2 senelik olarak düzenlenen raporların süresi bitmeden yenileri çıkartılmalı ve fotokopilerinin Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı