Erdoğan Fransa ve Amerika açıklaması! Cumhurbaşkanı neler söyledi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Erdoğan Fransa ve Amerika açıklaması! Cumhurbaşkanı neler söyledi?

GÜNDEM

26 Ekim 2020 Pazartesi 17:54:26

Erdoğan Fransa ve Amerika açıklaması! Cumhurbaşkanı neler söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa hakkında yaptığı açıklamalar dünya basınında geniş yankı buldu. Erdoğan’ın Fransa açıklamaları dünyanın en ünlü gazete ve televizyonları tarafından son dakika haberi olacak verildi. İşte Erdoğan’ın açıklamaları ve sonrasında dünya basınında ortaya çıkan haberler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programına katıldı. Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanı tüm müslüman alemini selamlayarak başladığı konuşmasına Yunus Emre’nin “Canım kurban olsun senin yoluna” şiirini okuyarak devam etti. Ek olarak önümüzdeki perşembe günü gerçekleşecek olan Mevlid Kandili’ni kutladı.

Konuşmasına kandilin önemiyle devam eden Erdoğan, “Rabbim bu gece hürmetine yaptığınız duaları, kıldığınız namazları, hayır ve hasenatınızı dergahı izzetinde kabul buyursun.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı açıklamalarına tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgıyla devam etti. Erdoğan pandemi süreciyle ilgili olarak: “Güçlü sağlık altyapımız, vakitlice aldığımız tedbirler ve sağlık çalışanlarımızın fedakarlıkları sayesinde diğer ülkelere göre hamdolsun bu sağlık krizini daha hafif geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN FRANSA AÇIKLAMASI SON DAKİKA

Gündem maddelerinin ardından Cumhurbaşkanı, İslam aleminin sorunları hakkında konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan: “Bizleri asıl endişeye sevk eden, yüreklerimizi asıl dağlayan başta gönül coğrafyamız olmak üzere Müslümanların içinde bulunduğu ahvaldir. İslam alemi gerçekten sancılı imtihan ve zorluklarla dolu günler yaşıyor. Zulmün, terörün, işkencenin ve daha nice dinimizce ve Peygamberimizce yasaklanmış fiilin her gün, her an işlendiği bir dönemin içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

FRANSA MALLARINI ALMAYIN!

Konuşmasının son bölümünde dünya liderlerine seslenen Recep Tayyip Erdoğan, “Batı, özellikle Hristiyan dünyasına sesleniyorum, Musevilere sesleniyorum, her şeyden önce insanız. İnsan olarak bizim dinimizde Hristiyan olmak suç değildir. Biz ona da sahip çıkıyoruz. Aynı şekilde Musevi’ye de sahip çıkıyoruz. Gelin, Fransa’da eğer Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupa’da yaşayan müslümanların iş yerlerine saldırı, tacizde bulunulduğunu ifade eden Erdoğan, müslümanların ırkçılığa maruz kaldığını savundu. Açıklamalarına Fransız mallarıyla ilgili devam eden Erdoğan: “Şimdi ben, buradan milletime sesleniyorum. Nasıl ki Fransa ‘Türk markalı mal satın alınmayın’ diyorsa ben de şimdi buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları sakın almayın.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri dünya basınında geniş yankı buldu!

“Düşünebiliyor musunuz? Müslüman kadınlar, kılık kıyafetlerinden dolayı sokakta, çarşıda, otobüste, vapurda ya hakarete ya da fiili tacize uğruyor. Müslüman çocukların hiç olmadık bahanelerle eğitim, öğretim hakları ellerinden alınıyor. Gün geçmiyor ki Müslümanlara ait bir ibadethaneye, mescide, derneğe yapılan saldırı haberini almayalım. Son olarak Almanya ve Avustralya. Daha önce Avustralya’da büyük bir felaketi görmüştük. Şimdi yine ibadethanelere, oralarda saldırı gördük. Aynı şeyi, Almanya’da gördük. Ben buradan, Şansölye Merkel’e de sesleniyorum, hani sizde dini özgürlük vardı? Hani sizde, din veya dinini yaşayanlara karşı devletinizin güvencesi vardı. Peki bir sabah namazında nasıl oluyor da 100’ü aşkın polis, camiye saldırıyor? Bunların tam tersini siz bugüne kadar Türkiye’den duydunuz mu? Hayır. Niye? Çünkü bizde gerçek din özgürlüğü var. Ama bunlarda bu yok.”şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları dünyanın önemli gazete ve televizyonlarında son dakika haberi olarak verildi. Dış basında yer alan haberlerde ‘Erdoğan Fransız mallarını boykota çağırdı’ ifadeleri kullanıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı