Engelli vatandaşlara müjde! Kamu ve özel sektörde kadro sayısı iki katına çıkıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Engelli vatandaşlara müjde! Kamu ve özel sektörde kadro sayısı iki katına çıkıyor

GÜNDEM

7 Aralık 2020 Pazartesi 15:26:10

Engelli vatandaşlara müjde! Kamu ve özel sektörde kadro sayısı iki katına çıkıyor

Pandemi sürecinin olumsuz ekonomik etkileri tüm hızıyla devam ederken engelli vatandaşlarımıza iki kat kadro müjdesi geldi. Komisyona sunulan yeni kanun teklifi kapsamında kamu ve özel sektörde engelli personel alımları iki katına çıkartılacak.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında ekonomik dengeler alt-üst oldu. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vaka sayıları giderek artarken, bir çok vatandaşımız ücretsiz izne çıkarıldı. Kısa çalışma ödeneğiyle geçimini devam ettirmeye çalışan vatandaşlarımız pandeminin bir an önce bitmesini bekliyorlar. Olumsuz haberleri peşisıra gelmeye devam ederken bugün engelli vatandaşlarımız için müjdeli bir haber geldi.

ENGELLİ ÇALIŞANLARA İKİ KAT KADRO GELİYOR

14/07/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair meclise kanun teklifi verildi. Teklif kapsamında engelli vatandaşlarımızın iş hayatında ki kadro sayılarının arttırılması hedefleniyor. Genel gerekçe kapsamında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’de son yıllarda artan işsizlik ve enflasyon ile birlikte vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar. Tüm kesimlerin yaşadığı bu geçim sıkıntıları dezavantajlı grup olan engelli yurttaşlarımız için daha fazla sorun teşkil etmektedir. Ülkemizde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu yoksullukla boğuşurken engelli vatandaşlar hem toplum hem devlet tarafından uygulanan ayrımcı yaklaşımlar sonucunda daha fazla sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu ayrımcılık özellikle işe alım işlemlerinde kendisini göstermektedir.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne göre; engelli bireyler herkesle aynı hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanılması için alınması gereken tüm önlemler devletin insan hakları yükümlülüğündedir. Sözleşmenin Çalışma ve İstihdam başlıklı 27. Maddesinde ‘Taraf devletler engellilerin diğer bireylerle eşit koşullar altında çalışma hakkına sahip olduğunu kabul eder’ hükmü ile engelli bireylerin çalışma hakkına ilişkin yaşadıkları sorunlarını tümünü gözeterek, ayrıntılı bir düzenleme öngörülmüştür.

Kamu dairelerinde yaklaşık 3.5 milyon insan çalışmaktadır. Bu çalışanların yaklaşık 100 bine yakınını ise engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Yasalarla belirlenen Kamuda %3 engelli çalıştırma kotasına uyulmamaktadır. Pandemi koşullarında artan işsizlik ve ekonomik zorluklardan kaynaklı geçim sıkıntısının yaşanması engelli vatandaşlarımızın hayatını daha da zorlaştırmaktadır. ifadeleri yer aldı. Haberkredi özel haberidir. Kanun teklifinin devamında ise; Sosyal devlet olma ilkesi ve insan hakları açısından engelli vatandaşlarımızın Devlet Memurları kanununda değişiklik yapılarak kamuda %3 olan kontenjan sayısının yüzde 7, İş Kanununda yapılacak değişiklik ile de %4 olan engelli çalıştırma kontenjanının da %7 olarak yükseltilmesi talep edilmektedir. ” ifadelerine yer verildi.

100 ENGELLİ PERSONEL ALIMI YAPILABİLİR

TBMM’ye sunulan kanun teklifinin kabul edilmesi halinde kamuda hali hazırda 100 bine yakın engelli vatandaşımızın iki katı kadar daha alım söz konusu olacaktır. 3 Aralık günü sunulan kanun teklifi hala komisyonda görüşülüyor. Teklifin kabul edilmesi halinde gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilecek. 2021 yılında ne kadar engelli personel alınacak sorusunun cevabını merak eden vatandaşlarımız için müjdeli haber kısa bir süre sonra bizleri karşılayabilir. Sizlerde kanun teklifi ve engelli vatandaşlarımızın iş hayatındaki yaşadığı sorunları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı