En Düşük Asgari Ücret 2700 TL Oluyor! Asgari Ücretli işçilere gelecek zam belli oldu - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

En Düşük Asgari Ücret 2700 TL Oluyor! Asgari Ücretli işçilere gelecek zam belli oldu

GÜNDEM

24 Eylül 2020 Perşembe 10:43:23

Son Güncelleme: 24/09/2020 10:44:19

En Düşük Asgari Ücret 2700 TL Oluyor! Asgari Ücretli işçilere gelecek zam belli oldu

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 TL olarak ilan edilmiştir. Ancak, asgari ücretin ilan edilmesinin ardından tartışmalar devam ediyor. 2020’nin Ağustos ayında olduğumuz şu günlerde halen daha asgari ücret tartışmasının sürdüğünü ifade edebiliriz.

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 TL olarak ilan edilmiştir. Ancak, asgari ücretin ilan edilmesinin ardından tartışmalar devam ediyor. 2020’nin Ağustos ayında olduğumuz şu günlerde halen daha asgari ücret tartışmasının sürdüğünü ifade edebiliriz. Bu noktada, Kovid-19 sürecinin de önemli bir faktör olduğunu söylemek gerekir. Bu süreçte, birçok kişi işsiz kaldığı gibi maaşlarında kesintiler yapılan çalışanlar da oldu. Bir başka deyişle, asgari ücreti 2 bin 324 TL olarak alamayanların da olduğunu ifade etmek gerekir. Bu bağlamda, asgari ücret ile ilgili tartışmalar farklı bir boyut kazandı.

Geçmişte halkın yararını gözeterek farklı projeler üzerinde çalışan Saadet Partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman; bu sefer de asgari ücret ile ilgili farklı bir teklif sundu. Karaduman’ın sunmuş olduğu teklife göre asgari ücretten herhangi bir vergi kesintisinin yapılmaması talep ediliyor. Bu teklif uygulamaya konduğu takdirde 2 bin 324 TL olan asgari ücret; 2 bin 700 TL’ye çıkacak. Sonuç olarak, asgari ücret alan işçilerin alım güçlerinin artacağını söylemek gerekir. Karaduman’ın sunmuş olduğu bu teklife Cumhurbaşkanı başta olmak üzere TBMM üyelerinin ne cevap vereceği ise merakla bekleniyor. Ancak, bu durumun devletin vergilerinin kesilmesi anlamına gelmesinden dolayı olumsuz bir cevap alması muhtemel gözüküyor.

Asgari Ücrette Herhangi Bir Artış Olacak Mı?

Saadet Partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman; asgari ücret ile ilgili teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Söz konusu teklif kabul edildiği ve yasalaştığı takdirde 2020 yılının asgari ücretine 350 TL zam gelecektir. Ancak, bu konuda herhangi bir net gelişmenin olmadığını ifade etmek gerekir.

Asgari ücretin miktarıyla alakalı tartışmalar hızla devam ediyor. Bilhassa alım gücünün düşük olmasından şikayet eden asgari ücretle çalışanlar bu ücrete zam yapılmasını istiyor. Ancak, hükümetin düşünmek zorunda olduğu farklı şartlar da bulunuyor. Asgari ücretin artmasından dolayı bu ücretleri çalışanlarına veremeyeceklerini düşünen birçok özel sektör firması; işten çıkartma yoluna gidiyor. Buna ek olarak, çalışanının maaşını asgari ücret üzerinden gösteren ancak maaş ödemesini elden yaparak ücretin bir kısmını geri alan işletme sahipleri de bulunuyor. Bu noktada, asgari ücret artışının toplumun her kesimindeki insanları olumlu etkilemesi söz konusu olsa da birtakım risklerin bulunduğunu da ifade etmek gerekir.

Asgari ücretle ilgili kanun teklinin TBMM gündemine girmesinin ardından komisyondan geçmesi ve genel kurul oylamasına kalması söz konusu olacaktır. Bu noktada, genel kurul oylamasının ardından bu kanun teklifinin yasalaşması halinde asgari ücretten yapılan %15’lik kesintinin sona ermesi söz konusu olacak. Bir başka deyişle, asgari ücrette yapılan 350 TL’lik vergi kesintisi sona erecek. Asgari ücretli vatandaş; 350 TL zam alarak 2700 TL olarak maaşını çekme fırsatına sahip olacak.

Asgari Ücrete Zam Yapılması İçin Sunulan Teklif Nedir?

4857 sayılı Kanunun 39. Maddesinde bulunan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücrete göre çalışan işçilerin ücretleri;

Madde 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

Madde 3: Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütür.

Saadet Partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından asgari ücretteki vergi kesintisinin kaldırılmasına yönelik olarak sunulan bu teklifin kabul görmesi halinde düzenleme genel kurula iletilecektir. Genel kurulun kabul etmesi halinde asgari ücretli olarak çalışan bireylerden herhangi bir gelir vergisi kesilmeyecektir. Bir başka deyişle, asgari ücrete 350 TL zam uygulanacaktır.

Önümüzdeki günlerde asgari ücret ile ilgili birtakım gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
14 Yorum yapıldı

14 Yorum

 1. Kamil

  7 Ağustos 2020 at 16:11

  İşiniz gücünüz milletle dalga gecmek

  • Sizisiken

   20 Ağustos 2020 at 09:00

   haberin başlığına bak anlatılan hikayeye bak.karaktersizler

   • Sahin

    16 Eylül 2020 at 21:36

    Kör olmus millet nedendirki haala akp oy veriliyor 2023 de defolup gidiceksiniz ins haa tek gitmek olmaz ins yerinize gelen baskan mal varliklariniza da el koyup sizi 2 bin tl ile gecindirmeyi nasip ederde o zaman anlarsiniz anyayi konyayi

 2. Asgari ücret yetmiyor

  19 Ağustos 2020 at 17:32

  Dalga geçmeyi çok seviyorsunuz bayram harçlığı ni bile evi arabası dükkanı olan aldı

 3. Ahmet

  19 Ağustos 2020 at 18:44

  Sizin işiniz gücünüz sırf milletle dalga. Geçer gibi olmiyacak birşeyi varmış gibi yapmak Allah sizi bildiği gibi yapsin

 4. Abdulvahap taş

  19 Ağustos 2020 at 20:52

  Hep söyletivar ama uygulama yok hep zam var diyorlar bir şey yapmıyorlar hepsi yalan söylüyorlar yalan onlara peynir ekmek olmuş artık YALAN YALAN

 5. Adanalı

  19 Ağustos 2020 at 21:59

  Aynen öyle sanki birşeyler varmış gibi olmuş gibi başlık atıyorlar diye hayatları insanların zayıf noktası

 6. Sahin

  19 Ağustos 2020 at 22:37

  Walla billa 2023 de akp gule gule cunku millet ac oy vermicek bunda kararli siz gecin dalganizi zam neye zam herseye zam asgari ucrete yok bakicaz ins koltugunuz gidicek 2023 cb seciminde yeter dalga gec gec 1 yere kadar

 7. Gürdal

  20 Ağustos 2020 at 06:47

  Bizde böyle şerefsiz gazeteciler var böyle haber yapanlar vatanını sataçak karaktere sahip insanlardır bu gazetecilik değil şerefsizliktir 350 lira zam yataçak tarih böyle insanlara

 8. Ali

  20 Ağustos 2020 at 12:15

  Biz 2500 tl görürsek yine iyi yıllardır çalışıyorum bu zamanda zam verilmez gündemi meşgul etmek için oyun bunlar

 9. Erkan

  21 Ağustos 2020 at 05:03

  Yine bir düzen yine bir tezgah olacak vergiyi hiçbir şekilde kaldırmazlar sayılarla konuşamam ama devletin çok büyük kaybı olacağından kalkmayacak emin olun önce zam “göz boyama” arkasından vergiye zam yapılacak her zaman ki gibi verdiklerini de geri alacaklar..

 10. Atmaca

  27 Ağustos 2020 at 11:18

  Hane tarih nerde dalaverıcıler

 11. Sıradan biri

  28 Ağustos 2020 at 22:10

  Zenginimiz doymak bilmiyorki fakirimiz nasil doysun bu verdiginiz ücretle euro dolar altin tavan yapmiş zenginimize yardim edin onlar cok ac.O vakit zekat fonu kanunu çiksin zenginden al fakire ver.

 12. Sıradan biri

  28 Ağustos 2020 at 22:13

  Zenginimiz doymak bilmiyorki fakirimiz nasil doysun bu verdiginiz ücretle ne olcakki euro dolar altin tavan yapmiş zenginimize yardim edin onlar cok ac.O vakit zekat fonu kanunu çiksin zenginden al fakire ver.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı