Emeklilik İçin 10 Yıl Müjdesi! Erken Yaşta Emekli Olmak İçin SSK - SGK ve Bağkur'un Koşulları!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emeklilik İçin 10 Yıl Müjdesi! Erken Yaşta Emekli Olmak İçin SSK – SGK ve Bağkur’un Koşulları!

GÜNDEM

23 Kasım 2020 Pazartesi 23:37:57

Emeklilik İçin 10 Yıl Müjdesi! Erken Yaşta Emekli Olmak İçin SSK – SGK ve Bağkur’un Koşulları!

Erken yaşta emeklilik imkanı yakalamak için vatandaşlar SSK – SGK ve Bağkur’un duyurduğu koşulları merak ediyor. 1999 tarihinden sonra işe giren kişiler için kısmi emeklilik uygulanıyor. Kısmi emeklilik sisteminde 15 yıllık süre 25 yıla, 3600 gün ise 4500 güne artıyor. Yani vatandaşlar 25 senelik çalışma süresi ve 4500 prim günü ödemesiyle emeklilik hakkı kazanıyorlar. Erken emeklilikle ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

10 yıl çalışma diğer bir ifadeyle 3600 prim günü ile emekli olmak isteyen kişilerin dikkat edecekleri ilk nokta işe giriş tarihi olacak. Bunun yanı sıra çalışanların yerine getirmeleri gereken bir diğer şart ise yaş şartıdır. Erken emeklilik için belli bir yaşa gelmiş olma koşulu aranıyor. Emekli olmak isteyen vatandaşlar SGK’nın bu alanda sunduğu olanakları ve uygulamada olan haklarını tam anlamıyla bilmiyor. Bu çerçevede emeklilik hakkı elde ettiği halde emekli olabileceğini bilmeyen kişiler mevcut. Emeklilik hakkı sağlamak için çalışanların SGK mevzuatında gerçekleştirilen son düzenlemelerin ardından emekli olabilmeleri için belli bir yaşa gelmiş olmaları aynı zamanda SGK prim ve gün koşullarını da yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş tarihine göre vatandaşlara erken emeklilik imkanı sunuyor. 10 yıllık çalışma süresi ile elde edilebilen bu erken emeklilik fırsatı için standart 3 emeklilik koşulunun beraberinde ilave şartlarda bulunuyor.

10 Yıl Formülüyle Erken Emeklilik

Emeklilik hakkı yakalayabilmek için çalışan vatandaşların SGK mevzuatında gerçekleştirilen son düzenlemelerin sonrasında emekli olabilmeleri adına belli bir yaşa gelmeleri ve aynı zamanda SGK prim ve gün koşullarını da yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Fakat SGK işe giriş tarihine göre vatandaşlara erken emeklilik fırsatı tanıyor. 10 yıllık çalışma süreci ile sağlanan bu erken emeklilik konusuna ilişkin standart 3 emeklilik koşulunun sağlanmasının beraberinde ek şartlar da mevcut.

1999 Yılı Sonrası İşe Girenlere Kısmi Emeklilik Fırsatı

1999 tarihinden sonra işe giren vatandaşlar için ise kısmi emeklilik devreye giriyor. Kısmi emeklilik sisteminde ise 15 senelik süre 25 seneye, 3600 gün ise 4500 güne artıyor. Yani vatandaşlar 25 senelik çalışma süresi ve 4500 gün prim ödemesi ile emeklilik imkanına kavuşuyorlar.

Emekliliği gerçekleşecek vatandaşlar için borçlanma hakkına dikkat edilmesi gereklidir. Borçlanma hakkı ile prim borçları giderilebilir. Bu durumda erkeklerin askerlik, kadınların da doğum borçlanması yapma hakları mevcuttur.

Yaş ve Prim Gün Sayısı Önemli

Güncel mevzuat uyarınca 18 yaş öncesinde sigortalı olarak gösterilen kişilerin giriş tarihi 18 yaşa girdikleri gün olarak belirlenmektedir. Bu nedenle süre bakımından sağlayacağı bir avantaj söz konusu değildir. Fakat 18 yaşından önce sigorta başlangıcı yapılan tarih, emeklilik için gereken yaş ve prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla 18 yaşından önce sigorta başlangıcı bulunması daha erken yaşta emekli olabilmek için fırsat sağlıyor.

Yüksek Bildirim Emekli Maaşını Yükseltir

SSK’lı yani 4/A’lı ve Bağ-Kur’lu yani 4/B’li bir vatandaşın emekli maaşı aylık bağlama oranı ile ortalama aylık gelir miktarının çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Sigortalı SGK’ya ne kadar yüksek ücret ile bildirilir ise, emekli maaşı da o kadar yüksek ödenir. 1 Ekim 2008 tarihi öncesi sigortalı olup, bu tarih sonrasında emekli aylığı talebi gerçekleştiren kişilere emekli aylığı bağlanırken bu kişilerin son 7 senedeki çalışmalarına dikkat ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı