Emekli Olmayı Bekleyen Vatandaşlara kötü haber! Emeklilik İçin Yeniden Yüzde 20 Şartı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli Olmayı Bekleyen Vatandaşlara kötü haber! Emeklilik İçin Yeniden Yüzde 20 Şartı

GÜNDEM

8 Aralık 2020 Salı 11:56:44

Son Güncelleme: 08/12/2020 11:55:51

Emekli Olmayı Bekleyen Vatandaşlara kötü haber! Emeklilik İçin Yeniden Yüzde 20 Şartı

Emekli olmayı bekleyenler için gündemde onları üzecek bir gelişme yaşandı. Emeklilik için prim günü eksiği olan vatandaşları bir de koronavirüs pandemisi vurdu. Kısa çalışma ödemesinde geçen süreler ve nakdi ücret yardımından yararlanılan süreler sigortalının prim günü açısından bir kayıp olarak değerlemeye alınıyor. Bu çerçevede geçen süreler için işsizlik sigortası fonundan yalnızca genel sağlık sigortası primi karşılanıyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanan vatandaşlar emeklilik için yeniden prim günü bildirimi yapmaları gerekecek. Koronavirüs bütün dünya ülkelerini etkilediği gibi bizim ülkemizi de olumsuz yönde etkiledi. Milyonlarca vatandaşı olumsuz yönde etkileyen bu süreçte vatandaşlar sağlığını, işini ve parasını kaybettiler ve bir de sosyal güvencelerini yani prim günlerini kaybettiler.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücretsiz İzin Ödemeleri Nasıl?

2020 Eylül döneminde bir milyon 51 bin 710 kişi kısa çalışma ödeneği fonundan ödemesini almış ve bu vatandaşlar için 1 milyar 616 milyon 172 bin lira ödeme gerçekleştirilmiştir. Kısa çalışma uygulamasının başladığı tarihten itibaren yaklaşık 4 milyonun üstünde vatandaşımıza gerçekleştirilen maaş ödemeleri için fondan harcanan miktar da 21 milyar 839 milyon 859 bin lirayı buldu.

Nisan-Eylül aylarında 2 milyon 45 bin 139 kişi izin desteğinden faydalanırken ekim ayından itibaren bu sayı 2 milyon 82 bin 670 kişiye ulaştı. Ücretsiz izindekilere ödenen günlük 39.24 TL aylık ise 1177 TL’lik destek ödemesi içinse bugüne kadar toplam da 5 milyar 750 milyon 249 bin 721 TL ödeme gerçekleştirildi. Ekim ayında 500 binden fazla işçinin ücretsiz izinde gösterileceği düşünülüyor.

Başvuru Sayıları Tekrar Artışa Geçecek Mi?

Mart ayından itibaren başlayan kısa çalışma ödeneği ve 17 Nisan tarihinden itibaren başlayan nakdi ücretsiz izin başvurularına ilk dönemlerde rekor sayılarda talep gerçekleşmişti. Mayıs ayından itibaren başlayan normalleşme süreci sonrasında sayılar geçen aya kadar düşüşe geçti.

Fakat alınan bütün önlemlere rağmen vaka ve vefat sayılarının tekrar yükselişe geçmesi sebebiyle geçen hafta alınan yeni önlem ve tedbirler Cumhurbaşkanımız ve Sağlık bakanımız tarafınca duyuruldu. Tekrardan kapatılan işletmeler ve olası tedbirlerin sertleştirilmesi dikkate alınır ise başvuru rakamlarının da tekrardan ciddi bir yükselişe geçeceği öngörülüyor. Sadece yeme, içme sektöründe 2 milyon aktif işçinin etkileneceği tahmin ediliyor.

Kısmi Süreli Çalışmalar Borçlanılabiliyor!

Prim günü eksiği olan kişilerin kısmi süreli çalıştıkları aylara yönelik süreleri borçlanma imkanları mevcut. Hatta bu süre içinde sigortalı genel sağlık sigortası primi ödemesi yapmışsa borçlanma miktarından genel sağlık sigortası primi düşürülerek borçlanma tahakkuku çıkartılır. Belirtilen sürelerin borçlanma oranı yüzde 32’lik prim üzerinden hesaplanıyorken genel sağlık sigortası primi ödemesi yapanlar yüzde 20 üzerinden borçlanma yapabilecek.

Borçlanılacak olan süreler yalnızca kısmi süreli yani part time çalışan ayları kapsıyor. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanan kişiler emeklilik için yeniden prim günü bildirimi yapacaklar. Sene sonuna kadar kısa çalışma ve nakdi ücretsiz izin uygulaması devam edecek. Sürecin 2021 Haziran ayına kadar uzatılması ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararına bağlı. Prim günü yatmayan ayların uzamasının göz önüne alınacağı ve borçlanma hakkının süreç sona erdiğinde verileceği öngörülüyor.

KÇÖ ve NÜD Süreleri Borçlanılmalı Mı?

Kısa Çalışma Ödemesinde geçen süreler ve nakdi ücret desteğinden yararlanılan süreler sigortalı kişinin prim günü açısından bir kayıp olarak değerlendirilir. Bu çerçevede geçen süreler için işsizlik sigortası fonundan genel sağlık sigortası primi karşılanabilir.

5510 Sayılı Kanunun 41. maddesinde borçlanılacak olan süreler arasında bu süreler mevcut değildir. İlerleyen süreçlerde bir kanun çalışması gerçekleştirilerek bu sürelerin borçlanılması için yol açılabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı