ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ ÜCRETLERİNDE İLGİNÇ GELİŞME
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ ÜCRETLERİNDE İLGİNÇ GELİŞME

GÜNDEM

24 Aralık 2020 Perşembe 23:11:45

ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ ÜCRETLERİNDE İLGİNÇ GELİŞME

Elektrik, su ve gaz sayaçlarının tamir, bakım ve ayar ücretleri hakkında yeni gelişmeler vatandaşın bilgisine sunuldu.  Ücretlerde değişikliğe gidildi. Sayaçların ayar ve parça değişimi gerektiren tamir ücretleri anma debisine göre ücretlendirmede değişiklikler yapıldı. Elektrik, su ve gaz sayaçlarının gözden geçirilen tamir, bakım ve ayar ücretleri konusunda yeni düzenleme yapıldı. Ücretlendirme  ölçü ve ölçü aletlerinden alınacak  muayene ve damgalama ücretleri üzerinde yapıldı. Yayınlanan yeni bildiriyle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı su, elektrik ve gaz sayaçlarının tamir ve ayar ücret tarifesi ile ilgili tebliği kamuoyuna açıkladı. Yapılan açıklama Resmi Gazete’de yayımlandı.

İşte haberin detayları…

Yeni tarife kapsamında su sayaçlarının ayar ve parça değişimi gereksinimi olmayan tamir etme ücreti anma debisine göre fiyatlar 16,9 lira ve 24 lira arasında değişecek şekilde halka bildirildi. Parça değişimi gereksinimi bulunmayan elektrik sayaçlarının tamir ücreti tek fazlı sayaçlar için fiyatlar 16 TL ile 19 TL arasında değişiklik gösterecek. Gaz sayaçlarının ise  farklı parçalar gereksinimi olmayan tamir ücretleri de sınıfına göre 18 TL ile 564 TL arasında farklılık gösterecek.

Yeni tarifede öne çıkan bir diğer önemli özellik ise ücret tarifesi görünür yere asılacak olmasıdır. Ücret tarifesinin tamir ve ayar istasyonlarında kolay bir şekilde görünecek yere asılmasına karar verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan ve halkın bilgisine sunulan değişiklik yeni yılda karşımıza çıkacaktır. Teblig, 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. Yönetmelikte muayene ve damgalama ücretleri belirlendi. Bu durumda, muayene ve damgalama ücretleri değişiklik gösterecektir. Metresine göre değişiklik gösteren uzunluk ölçüleri  yaklaşık olarak 1 TL civarında olacaktır. Hacim ölçekleri için ise 1 TL ile 51 TL arasında fiyat biçilirken, kütle ölçüleri için kilogramına göre 2 lira ile 97 lira olarak yeni düzenleme yapılmıştır. Şişelerde beher kalıp için muayene ve damgalama ücreti 768,7 lira  olarak vatandaşın bilgisine sunulmuştur. Otomatik olmayan tartı aletlerinde muayene ve damga ücretlerinde ise 44  lira ile 1702 lira fiyat aralığında düzenlemeye geçilecektir, Otomatik tartı aletlerinde ise bu rakam  335 lira ile 559 lira arasında değişiklik göstererek karşımıza çıkar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı