Ehliyet kimlik birleştirme randevu alma ve birleştirme işlemleri nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ehliyet kimlik birleştirme randevu alma ve birleştirme işlemleri nasıl yapılır?

GÜNDEM

1 Kasım 2020 Pazar 14:38:23

Son Güncelleme: 01/11/2020 14:37:55

Ehliyet kimlik birleştirme randevu alma ve birleştirme işlemleri nasıl yapılır?

Geçtiğimiz aylarda uygulanmaya başlayan ve yerli yazılım kullanılan ehliyetle kimlik birleştirme işlemi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Sadece bir ay gibi kısa bir süre içinde 420 bin kişi ehliyet ve kimlik kartını birleştirmek için randevu aldı. Bu yazımızda randevu alma, kart ücreti ve birleştirme işlemlerini inceledik.

Geçtiğimiz ay İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 36 günde yaklaşık 420 bin vatandaş sürücü belgesini kimlik kartına entegre ettirdi. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlar “Ehliyet kimliğe nasıl aktarılır? Ehliyet kimlik birleştirme nasıl yapılır? Ehliyet kimlik randevusu nasıl alınır? Ehliyet kimlik birleştirme ücretli mi? Ehliyet kimlik birleştirme ücreti 2020 ne kadar?” gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Sizler için ehliyet bilgilerinin kimliğe entegre edilmesiyle ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptık. İşte tüm detaylar…

EHLİYET KİMLİĞİN İÇİNDE OLACAK

“Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması sayesinde yeni nesil sürücü belgelerinde yer alan bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre edilecek. Bu sayede vatandaşların hem kimlik kartını hem sürücü belgesini ayrı ayrı taşımasına gerek kalmayacak. Kimlik kartlarıyla birlikte yeni tip sürücü belgesine sahip olan vatandaşlar nüfus müdürlüklerine başvurarak veya kimlik kartı değişimi için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, ehliyeti kimliğe entegre ettirme işleminden ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek. Kimlik kartı başvurusu esnasında bu uygulamadan yaklaşık 112 bin 263 kişi yararlanırken, 307 bin 146 kişi de randevu alarak mevcut çipli kimlik kartlarını ehliyetleriyle entegre ettirdi.

KİMLİKLERDE YERLİ YAZILIM KULLANILDI

İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan mühendisler, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartıyla ilgili bütün yazılımları yerli ve milli olarak geliştirdi.

EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRME İÇİN GEREKLİ BEGELER

Bilindiği üzere, kimlik yenileme ve ehliyet yenileme işleminde çok fazla belge talep edilmektedir. Bu işlemlerin aksine, ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi için yalnızca yeni tip sürücü belgesi ve çipli kimlik kartı talep edilmektedir.

EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRME NASIL YAPILIR? EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRME RANDEVUSU

“Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması kapsamında, ehliyetini kimlik kartıyla birleştirmek isteyen kişilerin yapması gereken tek şey Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün randevu.nvi.gov.tr sitesinden veya ALO 199 çağrı merkezinden randevu almaktır.

Kimlik, ehliyet, pasaport işlemleri 15 dakika içinde, bunlardan sadece birinin işlemi de maksimum 8 dakika içinde hallediliyor. 21 Eylül tarihinden itibaren başlayan “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasıyla birlikte, vatandaşlar, hem ehliyet hem kimlik olmak üzere iki ayrı kimlik kartı taşımak yerine yeni çipli kimlik kartıyla tüm işlemlerini yapabilecekler. Bu kartın içinde hem kimlik bilgileri hem ehliyet bilgileri yer alacak.

EHLİYET KİMLİK BİRLEŞTİRME ÜCRETLİ Mİ? EHLİYET KİMLİK BİRLEŞTİRME ÜCRETİ 2020

Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alan kişilerin yeni tip sürücü belgeleri yeni nesil kimlik kartlarına ücretsiz bir şekilde entegre edilecektir. Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi tamamen ücretsizdir.

EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRMEK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDASINIZ

İçişleri Bakanlığı tarafından 21 Eylül’de başlatılan kimlik ehliyet birleştirme uygulaması yoğun talep alıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde ücretsiz olarak yapılacak olan ehliyet kimlik birleştirme uygulaması için randevu almayan kişiler, işlemlerini yaptıramayacak.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ 2020

  • Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 25,00 TL yenileme ücreti alınmaktadır.
  • Değiştirme sebebiyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 25,00 TL ücret alınmaktadır.
  • Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 25,00 TL olarak belirlenmiştir.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 50,00 TL olarak belirlenmiştir.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NASIL ÖDENİR? KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ ÖDEME NASIL YAPILIR?

Kimlik kartı yenileme bedelinizi; https://ivd.gib.gov.tr adresinden, anlaşmalı bankalardan veya PTT Şubelerinden ödeyebilirsiniz. Yazım ve yonga arızası, hatalı üretim olan kimlik kartları yenilenirken herhangi bir bedel alınmaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı